Z kuşağı üniversite öğrencileri neden teknoloji ve finans alanlarında iş arıyor?

FreeDoom

New member
Başka bir üniversiteye tam burslu olarak geçen bir Harvard mezunu bana, Harvard diplomasına yapacakları 400.000 dolarlık yatırımın kendisine yılda bir milyon dolar kazanabileceği bir iş sağlayacağını ebeveynlerine kanıtlama konusunda büyük bir baskı hissettiğini söyledi. Mezun olduktan sonra, altı yıl içinde kar amacı gütmeyen bir kuruluşta 30 yılda öğrendiğinden daha fazlasını öğrenip başaracağına inandığı özel sermaye şirketi Blackstone'da işe başlayacak.

Danışmanlık stajyerliği görüşmelerine hazırlanmak için üst üste ikinci yazı vaka çalışmaları yaparak geçiren Uruguay'dan bir başka öğrenci, herkesin kampüse dünyayı değiştirme umuduyla geldiğini söyledi. Ancak Harvard'da anlamlı bir şey yapmanın aslında çok zor olduğunu öğreniyorlar. Bana insanların hayallerinden vazgeçip para kazanmaya karar verdiklerini söyledi. Başka biri bana partilerde öğrenci arkadaşlarının sadece kendilerini satmaya çalıştıklarını söylemelerinin yaygın olduğunu söyledi.

Oahu'lu 21 yaşındaki Harvard üçüncü sınıf öğrencisi Joshua Parker, “Kesinlikle bir sürü zihniyeti var” diyor. “Finans veya teknoloji alanında değilseniz, yanlış bir şey yapıyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz.”

Birinci sınıf öğrencisi olarak çevre mühendisliği alanında uzmanlaşmayı planladı. İkinci sınıftayken ekonomi bölümüne geçti ve altı oda arkadaşından beşinin yanına katıldı. Oda arkadaşlarından biri bana 30 yaşına geldiğinde bir hedge fonu işletmeyi umduğunu söyledi. Daha önce yılda 500.000 dolar olarak tanımladığı iyi bir maaş kazanmak istiyordu.

Harvard Crimson'ın Harvard son sınıf öğrencileriyle yaptığı ankete göre, 2023 mezunlarının finans ve danışmanlık sektörlerine girme oranı üst üste ikinci yılda yüzde 40'ı aştı. (Resmi Harvard Kurumsal Araştırma araştırması, bu alanlar için Crimson araştırmasından daha düşük yüzdeler veriyor çünkü bu, işgücüne girmeyen öğrencileri de kapsıyor.)