Türkiye’ye gelen Ukraynalı sayısı 20 bini aştı

TerraNova

New member
ANKARA(DÜNYA) – İçişleri Bakanı Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Ukraynalılara yönelik yürütülen insani yardım faaliyetleri ve savaşın başlangıcından bu yana Türkiye’ye giriş yapan Ukraynalılarla ilgili açıklama yaptı. Çataklı 20 bin 550 Ukrayna vatandaşı, 551 Kırım Tatarının giriş yaptığını bildirdi. Çataklı’nın verdiği bilgilere bakılırsa Ukrayna’da bulunan, 1.711 Azerbaycan, 447 Türkmenistan ve 62 Gürcistan vatandaşı da transit geçiş hedefiyle Türkiye’ye giriş yaptı.

Çatışma öncesi Türkiye’de bulunan, lakin savaş sebebiyle ülkesine dönemeyen Ukrayna vatandaşları için de vize rejiminde esneklik sağlanacak. Vize muafiyeti kapsamında hala yabancı ülke vatandaşları 90 gün kalabiliyor. Bakan Yardımcısı Çataklı, bu durumdaki Ukrayna vatandaşlarının ikamet müsaadesi müracaatlarında da gerekli kolaylığın sağlanması konusunda da valiliklere talimat verildiğini söylemiş oldu.

Çataklı, Ukrayna vatandaşlarına yönelik yapılan insanı yardımlar hakkında şu ayrıntıları verdi:

Türkiye’nin insanı yardım faaliyetleri kapsamında birinci vakit içinderda 25 Şubat’ta 11 kişilik AFAD heyetini Romanya Ukrayna hudut noktasına gönderdi. Türkiye’den yola çıkan 5 yardım tırı 2 Mart’ta ulaşırken, 5 Mart tarihinde 5 tır daha yola çıkarıldı.

Romanya hududunda AFAD takımlarınca 2 taşınabilir mutfakta günde 10 bin şahsa sıcak yemek veriliyor.

Sıhhat Bakanlığı tarafınca bölgeye acil müdahale ünitesi kurmak için gönderilen 10 kişilik UMKE grubu de AFAD ile bir arada Romanya hududunda çalışmalarını sürdürüyor. Özel Dal, STK ve belediyelerin iştirakiyle, AFAD eşgüdümünde yaklaşık 10 tırlık bir insani yardım ise 11 Mart’a kadar Türkiye’den çıkışı tamamlayacak.