Tucker Carlson'dan Putin'e Amerikalı gazeteciyi serbest bırakma çağrısı

FreeDoom

New member
Perşembe günü yayınlanan bir röportajda Tucker Carlson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin'i, neredeyse bir yıldır kötü şöhretli bir Moskova hapishanesinde tutulan Wall Street Journal Amerikalı muhabirini serbest bırakmaya çağırdı.

Bay Carlson'un muhabir Evan Gershkovich adına yaptığı çağrı, Bay Putin'in basın özgürlüğü gruplarını harekete geçiren ve ABD ile diplomatik bağları gerginleştiren bir davaya doğrudan değindiği ikinci seferdi.

İki saat süren röportajın büyük bölümü Sayın Putin'in Rusya'nın yüzlerce yıllık tarihini anlatmasıyla oluştu. Ancak son dakikalarda, Bay Carlson “nezaketinizin bir işareti olarak” “onu bize teslim etmek isteyip istemediğini ve biz de onu Amerika Birleşik Devletleri'ne geri getirip getiremeyeceğimizi” sordu. Bay Carlson şunları ekledi: “Bu adam” belli ki bir casus değil. O bir çocuk ve bir şekilde yasalarınızı çiğnemiş olabilir ama süper bir casus değil ve bunu herkes biliyor.”

Sayın Putin tarafsız bir şekilde yanıt verdi. Bay Carlson'un ekibi tarafından yapılan tercümeye göre, “Edepli olmak adına o kadar çok iyi niyet jesti yaptık ki, artık bunların tükendiğini düşünüyorum” dedi.

Sayın Carlson'un konuyla ilgili baskı yapması üzerine Sayın Putin daha sonra şunu ekledi: “Ben de onun nihayet memleketine dönmesini istiyorum.” Kesinlikle samimiyim. Ama tekrar söyleyeyim: diyalog devam ediyor.”

Rus lider, Bay Gershkovich'in serbest bırakılmasını düşünmeden önce Amerikalı yetkililerden ek tavizler istediğini belirtti. Bay Putin, muhabirini, 2019 yılında Berlin'de eski bir Çeçen ayrılıkçı savaşçının öldürülmesi nedeniyle Almanya'da ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Rus vatandaşı Vadim Krasikov ile değiştirmeye istekli olabileceğini ima etti.

32 yaşındaki Bay Gershkovich, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana Rusya'da casusluk suçlamasıyla tutuklanan ilk Amerikalı gazeteciydi ve ABD hükümeti onu “yasadışı tutuklu” olarak sınıflandırdı, bu da onun aslında siyasi mahkum olarak kabul edildiği anlamına geliyor.

Mart ayında Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde tutuklandı ve casuslukla suçlandı; bu iddia Journal ve Amerikalı yetkililerin şiddetle reddettiği bir iddiaydı. O zamandan beri Moskova'nın kötü şöhretli Lefortovo Hapishanesinde tutuluyor ve burada yargılanmayı bekliyor.

Journal, Rupert Murdoch'un ailesine ait olup aynı zamanda Bay Carlson'un eski işvereni Fox News'u da kontrol etmektedir. Gazete, Perşembe günü Putin'in konuşmasının yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Rusya'nın Evan'ı evine döndürecek bir anlaşma arzusunu görmek bizi teşvik ediyor ve bunun onun hızlı bir şekilde serbest bırakılmasına ve ailesine ve haber odamıza dönmesine yol açmasını umuyoruz.” dedi. Röportaj programı.

Geçen ay, bir zamanlar Haberler'ta haber asistanı olarak çalışmış olan Bay Gershkovich'e, cezasının dördüncü uzatımı olarak en az 30 Mart'a kadar hapiste kalması emredildi. Rus yetkililer, onun için mahkum takasına açık olabileceklerini belirttiler, ancak bu ancak davadaki kararın ardından gerçekleşti.

Aralık ayında Times muhabiri Valerie Hopkins, Bay Gershkovich'in davasıyla ilgili bir basın toplantısında Bay Putin'i sorguladı. Rus lider sadece belirsiz bir cevap verdi. “Bir anlaşma yapmak istiyoruz ama bu her iki taraf için de kabul edilebilir olmalı” dedi ve ekledi: “Umarım bir çözüm bulabiliriz.”

Perşembe günkü röportajda Sayın Putin, Sayın Carlson'a benzer şekilde belirsiz bir yanıt verdi. Putin, “Söz ettiğiniz kişinin, Bay Gershkovich'in memleketine dönebileceğini göz ardı etmiyorum” dedi. “Ama aynı fikirde olmalıyız.

“Umarım onu dışarı çıkarmışsınızdır,” diye yanıtladı Bay Carlson.