Torrent: Barcelona’yı düşünerek bu maça çıksaydık, kazanamazdık

Exxo

New member
Galatasaray, Spor Toto Harika Lig‘in 29. haftasında Beşiktaş’ı 2-1 mağlup etti.
41.062 biletli seyirci ile birlikte kritik bir galibiyet elde eden sarı-kırmızılılarda teknik yönetici Domenec Torrent, maçın akabinde beIN SPORTS’a konuştu.

Kendileri için epey değerli bir maç olduğunu lisana getiren İspanyol teknik adam, Taraftarımız için büyük bir derbi olduğunu biliyorduk. Barcelona maçı öncesinde de kazanmak değerliydi. Kerem Aktürkoğlu, grup arkadaşları üzere oynuyor. Gol atanlar ön plana çıkıyor. Bütün kadro uygundu. Sakin bir beşerim ancak kimi vakit duygusallaşıyorum.

Kerem ile maç sonu kucaklaştık. Hala genç bir oyuncumuz ve daima kendini geliştirmeye çalışıyor. Daima konuşuyoruz. Mütevazi bir oyuncu ve geliştireceği taraflarının olduğunu biliyor.

Barcelona ve Beşiktaş’a karşı fazlaca büyük efor harcadık. Kendimize gelmemiz ve tam gücümüzle Barcelona’ya karşı uğraş etmemiz gerekiyor.

İspanyol teknik adam, Nef Stadı’nda yapılan maçın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kelamlarına 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak başlayan Torrent, “Türkiye’deki tüm sıhhat işçisinin ve tabiplerin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlamak isterim. Bu güç devirde hepimiz için her gün yaptıkları işler ve bütün gayretleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Sıkıntı ve ağır bir hafta geçirdiklerini aktaran 59 yaşındaki teknik adam, “Çok uzun bir seyahatten geliyoruz. İstanbul’a direkt dönemedik. Buradan çarşamba günü yola çıktık lakin dün akşam dönebildik. Barcelona’nın alanında epey büyük efor sarf etmemiz gerekti. Bugün de kendi alanımızda büyük bir efor sarf ettik.” diye konuştu.

Torrent, birinci yarıda âlâ oynadıklarını belirterek, şu biçimde devam etti:

“İlk yarıya net fikirlerle aşikâr bir tarz ortasında çıktık. Daha fazla topa sahip olduk ve konuma girdik. İkinci yarıda Feghouli’nin çıkmasından daha sonra top ayağımızdan kaçtı. Feghouli’nin bir rahatsızlığı vardı. İkinci yarıda oyuncuların fizik ve konsantrasyon açısından yaptıkları büyük işten dolayı mutluyum. Lakin topa sahip olduğumuz mühlet fazlaca az olduğu için ikinci yarı kaliteli bir futbol sergileyemedik. Bu ekip fazlaca daha uygun oynayabilir. Konutunda oynadığı bir maçta daha düzgününü yapabilirdi. Fakat bunun fizikî bir yorgunluğun kararı olduğunu da söyleyebiliriz. Ne kadar yorgunsan o kadar topa sahip olmak güzeldir. Zira bu müddette dinlenebilirsin. Bunu başaramadık fakat efor sarf ederek maçı kazandık.”

Sarı-kırmızılı ekibin teknik yöneticisi, tüm maçlarda Beşiktaş maçının birinci yarıdaki performansı görmek istediklerini lisana getirdi.

Derbinin birinci yarısında sergiledikleri futbolu öven İspanyol çalıştırıcı, “Yedi günde bir oynamaya alışmış olan Galatasaray için epeyce özel bir haftaydı. Bizim istediğimiz Galatasaray, daha epey birinci yarıdaki grup, ikinci yarıdaki değil. Lakin oyuncuların ikinci yarıda sarf ettiği efora epeyce hürmet duyuyorum. Türkiye’nin en üst düzeydeki ekiplerinden biri olarak, hayli daha düzgün oynayabileceğimize inanıyorum. Berkan, Van Aanholt ve Kerem’in ne kadar yorgun biçimde maçı tamamladıklarını görüyoruz. O yüzden kusurlarına bakmayız. İdeolojimiz, birinci yarıda yaptığımız üzere topa sahip olma, süratli hamleye çıkabilme ve top kaybında süratli reaksiyon verebilmeye dayanıyor.” halinde konuştu.

Galatasaray Teknik Yöneticisi, Kerem Aktürkoğlu’nun büyük bir potansiyele sahip olduğunu aktardı. Kerem’in adım adım kendini geliştiren bir futbolcu olduğunu lisana getiren İspanyol çalıştırıcı, şunları kaydetti:

“Düzgün durum alma, açıkta oynama üzere şeylerde ona yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bütün oyunculara itina gösteriyoruz ve ne yapmaları gerektiğini söylüyoruz. Ona da nelere dikkat etmesi gerektiğini söylüyoruz. Onun için epey erken. Nereye kadar gidebileceği konusunda yorum yapamayacağıma ancak potansiyel olarak bir gün Avrupa’nın en büyük gruplarında oynayabilir. Büyük kulüplerde oynamak istiyorsa, idmanlarda neler yaptığı epeyce kıymetli. Kendisine ne kadar itina gösterdiği, ne kadar mütevazı olduğu, büyük işler başarmaya ne kadar hazır ve istekli olduğu hayli kıymetli.”

Mental kasvetleri baskı olarak görmediğini aktaran sarı-kırmızılı grubun teknik yöneticisi, “Takım ufak adımlarla gelişmeye devam etti. Çalışmadan hiç bir şey geliştirilemez. Oyuncuların buna hazır olduğunu ve odaklandığını görüyorum. Barcelona’ya karşı oynadığımız oyundan mutlu olmalıyız. Geçmişte Bayern Münih ve Manchester City ile gittiğimizde, Barcelona’ya kaybetmiştik. Barcelona bence Avrupa’nın en formda 5 ekibinden biri. Bu kadroya karşı yeterli oynadık. Bu da başka gruplara karşı bunu yapabileceğimizi düşündürdü. O da daha uygun uğraş etmeyi sağlıyor.” formunda görüş belirtti.

Torrent, oyuncuların Beşiktaş maçına hayli uygun hazırlandığına da dikkat çekerek, “Takım tabiatıyla hayli motiveydi. Dün hava sakinlemişti ve ertelenmeyeceğini düşünüyorduk. Barcelona müsabakasına hazırlanmanın en yeterli yolunun, bu maçı kazanmak olduğunu oyunculara söylemiş oldum. Barcelona’yı düşünerek bu maça çıksaydık, kazanamazdık. Bence emsalsiz olan şey, bugünkü efordu. Oyuncular bu eforu sergilemeye hazır olduklarını gösteriyor.” diyerek kelamlarını tamamladı.