TikTok, gençlerin ekran süresini sınırladığını iddia ediyor. Gençler öyle olmadığını söylüyor.

FreeDoom

New member
2021’in sonlarında Ruby McMahon ve lisedeki sınıf arkadaşlarından bazıları “TikTok’u ayık tutmaya” karar verdi. Bayan McMahon, Covid-19 salgını sırasında TikTok bağımlısı olmuştu ve düzenli olarak günde beş saatini uygulamada geçiriyordu.

Connecticut’taki East Lyme Lisesi’nde bir daha geri dönmeyen 17 yaşındaki son sınıf öğrencisi Bayan McMahon, “Uzun süre bir görev yapar ve sonra kendimi bir TikTok ile ödüllendirirdim ama sonra TikTok 30’a dönüştü” dedi. arkadaşlarıyla anlaşma yaptığı için uygulamaya.

“Akıl sağlığımı biraz etkiledi” diye ekledi. “Geceleri o kadar çok TikTok izlerken uyumakta zorlandım ama önce TikTok’larımı izlemeden uyuyamazdım.”

Çinli ByteDance şirketine ait TikTok, Pekin’in yaklaşık konumları ve göz atma geçmişleri gibi ABD kullanıcı verilerine erişmesini sağlamak için kullanılabileceği endişeleri üzerine Washington’un hedefindeydi. TikTok CEO’su Shou Chew’in Perşembe günü Kongre önünde ilk kez ifade verdiğinde pek çok soru alması bekleniyor.

Ancak Bay Chew, uygulamanın gençlerin refahı üzerindeki etkisi nedeniyle milletvekillerinin eleştirisine de maruz kalacak. Amerikalı gençlerin üçte ikisi tarafından kullanılıyor ve çevrimiçi genç davranışlarını inceleyen bazı uzmanlar, TikTok’un bağımlılık yaratan içeriği teşvik ettiğini, tehlikeli meydan okumalar ve potansiyel olarak toksik veya zararlı videolar önerdiğini söylediler. TikTok, 150 milyon ABD kullanıcısı olduğunu söylüyor; Bir pazar araştırma şirketi olan Sensor Tower’a göre, kullanıcılar uygulamada günde ortalama 93 dakika harcıyor.

Bu ay şirket, 18 yaşın altındaki bir kullanıcı için kaydedilen her hesap için 60 dakikalık yeni bir “günlük ekran süresi sınırı” duyurdu. Bay Chew, Kongre önündeki ifadesi öncesinde Salı günü yaptığı açıklamalarda yeni kısıtlamayı memnuniyetle karşıladı. Sınırı, “18 yaşın altındaki gençlerin uygulamayla güvenli ve keyifli bir deneyim yaşamasını sağlamak için atılan birçok adımdan” biri olarak gösterdi. Duruşmadan önce TikTok, Ronald Reagan Washington Ulusal Havaalanı ve Politico’s Playbook haber bülteni gibi yerlerde ailelerin çocuklarının TikTok hesaplarını yönetmelerine nasıl yardımcı olduğuna odaklanarak gizlilik ve güvenlik araçlarını lanse etti.

Ancak çok sayıda genç TikTok kullanıcısı, eğitimci ve gençlik uzmanı, çaba ve tasarımı hakkında şüphelerini dile getirdi.

Henüz tüm kullanıcılara açıklanmayan yeni sınırlar kapsamında uygulama, 60 dakika sonra videoları izlemeye devam etmek için 13-17 yaş arası çocuklardan kendi şifrelerini girmelerini isteyecek. 12 yaşında veya daha küçük olduğunu belirten kullanıcılar için, Ebeveynler kendi parolalarını yönetebilir ve 60 dakika işaretine 30 dakika izlenme süresi ekleyebilir.

Virginia, Fairfax County’de bir lise öğretmeni olan ve sınıflarda teknolojinin aşırı kullanımıyla ilgili 2017 tarihli “Screen Schooled” kitabının yazarı Joe Clement, “Bu gerçekten bir sınır değil, bir öneri” dedi. öğrencileriyle istemler hakkında konuştu, “bunun için patlayacaklarını” söylediler.

Manhattan’da 13 yaşındaki Daria, TikTok’ta uzun süre kaldıktan sonra uygulamanın videolarını sağlayacağını ve örneğin yürüyüşe çıkmayı düşünmesini isteyeceğini söyledi. “Videoları bazen komik oldukları için izliyorum” dedi, “ancak bence TikTok’un zaman kullanımını sınırlamaya yardımcı olabileceği daha iyi yollar var, örneğin videoları bir saat sonra daha sıkıcı hale getirmek gibi.”

Portland, Oregon’da bir yazılım geliştiricisi olan Brian Parker, 14 yaşındaki kızına her gün üç saat TikTok ekran süresi veriyordu. (Apple ve Google, ebeveynlerin cihazlarında ekran süresini sınırlamak için kullandıkları araçlara sahiptir.) Ona 60 Dakika istemlerinden herhangi biriyle karşılaşıp karşılaşmadığını sorduğunda, uygulamada 21 yaşında gibi davrandığını ve olacağını itiraf etti. Anlamadım – bu onun için haberdi.

“Bunun tüm bu çocuklarda oldukça yaygın olduğunu düşünüyorum; Gerçek yaşlarında olmak istemediklerini deneme yanılma yoluyla öğrendiler, çünkü bu konuda kısıtlamalar olacak” dedi Bay Parker.

TikTok’ta aile güvenliği ve gelişimsel sağlık başkanı Tracy Elizabeth, gençlerin bir şifre girdikten sonra uygulamayı hâlâ görüntüleyebildiğini, ancak araştırmaların kesintiye uğramalarının başka bir şey yapmalarına neden olabileceğini gösterdiğini söyledi.

“Ne yaptıkları hakkında proaktif olarak düşünmeleri ve uygulamayı kullanmaya devam etmek isteyip istemediklerine karar vermeleri gereken bu duraklama, gerçekten önemli olan kısım bu” dedi. TikTok, istemlerin gençlerin uygulamayı kullanma şeklini nasıl değiştirdiğine dair henüz veriye sahip değil.

TikTok, ekran süresiyle ilgili tavsiye ve en son araştırmalar için Boston Çocuk Hastanesi Dijital Sağlık Laboratuvarı ile iş birliği yaptı. Laboratuvarın destekçileri arasında TikTok ve Meta dahil olmak üzere medya, sağlık ve teknoloji şirketlerinin bir karışımı yer alıyor.

doktor Bir çocuk doktoru ve laboratuvar başkanı olan Michael Rich, TikTok’un yeni kurallarının herhangi bir teknik sınırlama getirmediğini kabul etti. “Aslında onlara yaptığımız girdiler, bazı hız tümseklerini yerine koymak gibi görünüyor” dedi.

TikTok’un bazı eleştirmenleri, sınırların uygulamanın Çince versiyonu olan Douyin’de yerleşik olanlardan çok daha az katı olduğunu belirtti. Douyin’in 40 dakikalık bir süre sınırı vardır, bundan sonra 14 yaşın altındaki kullanıcılar tarafından erişilemez ve bir gecede kullanılamaz. TikTok’a göre iki uygulama, ayrı pazarlar için ayrı ekipler tarafından yürütülüyor.

doktor Rich, Douyin’in yaklaşımının ilgisini çektiğini söyledi.

“Milletvekilleri arasındaki ilginç tartışmalardan biri, Çin’in dijital alanın çocuklar üzerindeki etkisinin farkında olduğu ve onların daha akıllı, daha sağlıklı ve daha kapsayıcı olmalarına yardımcı olacak bir dijital ekosistem yaratmaya bilinçli olarak çalıştıkları” dedi. “ortaklık.”

Virginia öğretmeni Bay Clement, TikTok’tan daha güçlü bir yanıt almak istediğini söyledi.

“TikTok’un bu hamlesi gerçek olsaydı ve gerçekten çocuklara yardım etmeyi umursadılarsa, hizmeti özellikle 18 yaşın altındaki kullanıcılar için okul günlerinde sunmazlardı” dedi. “18 yaşının altındaki bir çocuğun okulda TikTok’a ihtiyaç duyması için kesinlikle hiçbir neden yok.”

Connecticut’taki East Lyme Lisesi’nden 17 yaşındaki son sınıf öğrencisi Eve Slemp, hevesli bir TikTok kullanıcısı. Uygulamada geçirdiği süreyi hafta içi günde bir saatten az, hafta sonları ise günde iki ila üç saatle sınırlıyor.

Kısa süre önce uygulamada, TikTok’u tek bir günde 90 kez açtığını gösteren ayarları keşfetti. “Drama ben miyim?” gibi TikTok argosunda ustalaşıyor ve profesyonel ilham almak için Google ve Instagram çalışanları ile #dayinmylife videoları izliyor.

Virginia’daki Midlothian Lisesi’nde 16 yaşındaki bir genç olan Lillie Pittman, 2018’de Musical.ly olarak bilindiğinden beri TikTok kullanıyor ve her gün iki saatini uygulamada geçiriyor. Bu, onun sosyal yaşamının ve lisesindeki kültürün merkezi bir parçası.

“Ben ve gerçekten çok yakın arkadaşlarım muhtemelen gönderiyor, günde 50 ila 60 TikTok demek isterdim ve sonra muhtemelen toplamda 100 tane alırım” dedi.

Connecticut kıdemlisi Bayan Slemp, TikTok’un gerçekten sert bir çizgi koyarsa gençlerden “çok fazla tepki alacağını” söyledi.

“Gençlerin akıl sağlığını önemsiyormuş gibi görünmek için kesinlikle bu süre sınırını koydular – ‘Onların çok uzun süre kalmalarını engellemeye çalışıyoruz’ gibi” dedi. “Ama akıllılar; bunu gerçekten yaparlarsa o kadar popüler olmayacaklarını biliyorlar.”