Stefan Kuntz, Ulusal Kadro ile 3 yıllık kontrat imzaladı

Exxo

New member
A Ulusal Futbol Kadrosu’nda teknik yöneticilik misyonuna getirilen Stefan Kuntz, düzenlenen merasimle 3 yıllık resmi mukaveleyi imzaladı.

İşte merasimde yapılan açıklamalar;

HAMİT ALTINTOP

birinci vakit içinderda Ampute Ulusal Grubumuzu tebrik etmek istiyorum. Hoş bir performansla, kaliteli bir oyunla, galibiyetlerle ve kupayla bizi gururlandırdılar. Osman hocamızı ve bütün grubu tebrik ediyorum. İnşallah bize de A ekip için nasip olur. Selim ağabeye ve Şenol Güneş’e hizmetleri için teşekkür ediyorum. Şenol Güneş’e ömründe muvaffakiyet diliyorum. Selim ağabeyle yolumuza devam ediyoruz aslına bakarsanız. Eski bir ulusal futbolcu olarak bu biçimde bir karara liderimizle bir arada ortak olmaktan gurur duyuyorum. Bana bu biçimde bir sorumluluk verdikleri için onlara teşekkür ediyorum. Ben Hamit Altıntop olarak bu sıkıntı sorumluluğu keyfe çevireceğimden emin olabilirsiniz. Sıkıntı bir bakılırsav, ne yapmamız gerektiğinin de farkındayız. Liderimiz önderliğinde idareyle birlikte yeni bir hoca sonucu aldık. Stefan Kuntz’a güzel olsun diyorum. Genç, çağdaş, taktiksel olarak en üst düzeyde oynama amacıyla kendisini tanıtmak istiyoruz. Kendisi sorumluluğunun şuurunda. birlikte fazlaca hoş konuşmalar yaptık. Ben kendisine birikimimle ve kalitemle dayanak olacağımın kelamını verdim. Almanya Ümit Ulusal Kadrosu’nda 5 başarılı yıl geçirdikten daha sonra A ekibi hak ettiğini düşünüyoruz. Almanya’da bu bahtı bulamadı lakin ikinci vatanında bu bahtı kendisine verdik. Umuyorum ki bu bahtı değerlendirecektir. Nihat Özdemir liderime ve idare konseyi üyelerimize bana bu vazifesi verdikleri için teşekkür ediyorum. Umarım başarılı günlerde bir daha buluşuruz.

NİHAT ÖZDEMİR

Bugün Ulusal Kadromuzda yeni bir periyoda başlıyoruz. Öncelikle Şenol Güneş hocamıza bugüne kadar yaptığı katkıları için teşekkür etmek istiyorum. Kendisiyle epey hoş günler yaşadık. Son periyotta kan değişikliği gereği duyduk ve Şenol Hocamızla karşılıklı anlaşarak yollarımızı ayırdık. çabucak sonrasında idaremizle değerlendirmeler yaparak Stefan Kuntz’u vazifeye getirme sonucu aldık. Son 5 yılda Almanya Ümit Ulusal Grubu’yla yakaladığı başarılarla ismini tarihe yazdırdı. Elemelerde kalan 4 maçta, bilhassa Norveç maçında ülkemizi Ulusal Kadro etrafında toplanmaya davet ediyorum. A Ulusal Grup her şeyin üstünde, diğer grubumuz yok. 20 yıl daha sonra Dünya Kupası’na katılmak istiyoruz. Şayet ki başaramazsak gerekli dersleri çıkarıp yolumuza çabucak devam edeceğiz. Almanya’daki EURO 2024’e hazırlanmaya başlayacağız. Her ne sonuç alırsak alalım çocuklarımızı ve hocamızı tartışma konusu yapmayalım. Lütfen Stefan Kuntz’u yerli – yabancı sıkıntısının içine çekerek kendisini yıpratmayalım. Kendisi Ulusal Kadro’nun birinci yabancı hocası değil. Biz kendisine inanıyoruz, uzun yıllar bir arada çalışmak istiyoruz. Kuntz’un en büyük yardımcısı Hamit Altıntop olacaktır. Yeni süreçte Hamit Altıntop Ulusal Gruplardan sorumlu olacak ve deneyimini ortaya koyacaktır. Hem Almanya birebir vakitte Türkiye’yi bilen biri olarak hocamızla bizler içinde köprü olacaktır. Stefan Kuntz ile görüşme yapmamıza müsaade veren ve bize kolaylık sağlayan Almanya Futbol Federasyonu’na teşekkürü borç biliyorum. Türkiye ve Almanya federasyonları içindeki dostluğun sembolü olarak bir harekete imza attılar. Birinci günden itibaren görüşmeleri Servet Yardımcı, Erhan Kamışlı ve Hamit Altıntop, yaptıkları çalışmalarla bu mutabakatın mimarı oldular. Selim Soydan’a da teşekkür ediyorum. 2,5 yılda kadromuza katkı sağladı. Hak etmediği tenkitler de aldı. Kendisi idare şurası üyemiz olarak çalışmalarımıza katkı vermeye devam edecek.

STEFAN KUNTZ

Hamit beni birinci aradığında gururlu hissettim. Çok başarılı Türk teknik yöneticilerin akabinde misyona başladığım için memnunum. Bugünkü imza merasiminden daha sonra tüm gücümüzü toplayıp süratli bir biçimde Norveç maçına hazırlanacağız. Teknik yönetici dışarıya açılan bir yüzdür. Âlâ çalışan bir takım de değerlidir. Grup denilince yalnızca oyuncular değil, her insanın ona takviye olması gerekmektedir. Liderimize ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Almanya federasyonu ile son derece profesyonel görüşmeler yürüttüler. Sert müzakereler oldu fakat adil bir sonuç ortaya çıktı. Sonunda buradayım. Konutuma döndüm diyebilirim. Beşiktaş’ta geçirdiğim 1 yıl inanılmazdı. Eşim bugün bile ‘Bir yerde yanılgı yaptıysak Türkiye’den erken ayrılmaktı’ der. Rıza’yı, Metin’i hatırlıyorum. Sergen’i teknik yönetici olarak gördüğümde kahkahalar attım. Onun antrenör olup şampiyon olması inanılmaz. Recep’i hatırlıyorum, Alpay’ı hatırlıyorum. Alpay siyasete atılmış sanıyorum. Bunları söylerken gözlerime baktığınızda memnunluğu nazaranbilirsiniz. Aileme Türkiye ile görüştüğümü söylemiş olduğimde verdikleri karşılık ‘Biz de seninle gelelim’ oldu. Bundan daha güzel bir iltifat olamaz. Bana gösterilen bu inanç için teşekkür ediyorum. Güç ve müspet güç doluyum. Türk oyuncuların potansiyellerini biliyorum. Onlara tertip ve yapı kazandıracağız. bir daha Türk bayrağına bakarak başarılarımızı kutlayacağız. Burada oturup zaferlerden bahsetmek, başarısızlıklardan bahsetmekten daha hoş olacaktır. Umarım başarılı günler geçiririz.

KUNTZ: SERGEN YALÇIN OYNADIĞIM EN GÜZEL ORTA SAHA OYUNCUSUYDU

Sergen’e gülmemin niçini en üst kıymetlerinden birisinin disiplin ve uygun çalışma olduğunu duydum fakat futbolculuğunda öncelik listesinde disiplin olduğunu söyleyemem. Dürüst olmam gerekirse onu gördüm ve kendime baktım, Sergen de Beşiktaş’taki kilosunda değil, ben de değilim. Sergen oynadığım en âlâ orta saha oyuncusuydu.

Muhakkak Türkçe öğreneceğim. Alandayken aklıma Beşiktaş’tayken öğrendiğim futbol Türkçesi diyebileceğim sözler gelecektir. Fikirlerimi şimdiden anlatmayı istemiyorum. Evvel oyuncularla görüşeceğim, kulüplerle, antrenörlerle görüşeceğim. Her farklı fikre açığım. Hamit bana bu görüşmelerde ve kararlarda yardımcı olacaktır. İzlediğim maçlar oldu. Başımda fikirler var fakat daha temkinli gideceğiz.

NİHAT ÖZDEMİR: KUNTZ’UN TAZMİNATI VAR

Mukavelemiz 3 yıl. Her kontratta olduğu üzere bunda da tazminat hususu vardır. İmzaladığımız tazminat unsurundan mutluyuz, kendisine teşekkür ediyoruz. TFF ile Şenol Güneş içinde yapılan mukavelede belirlenen tazminatın yarısından azına anlaştık ve karşılıklı ibralaştık.

HAMİT ALTINTOP: DÜZGÜN FUTBOL İÇİN 6 AYDIR ÇALIŞIYORUZ

Bizim maksadımız Türkiye’de futbol külçeşidini ve sevgisini artırmak. Eski heyecanı ve gururu yaşatabilmek. Sorumluluğumuz yalnızca saha içi değil, saha haricinde da duruşumuzla bunu bağdaştırmak istiyoruz. İdaredeki ağabeylerimiz her mevzuda bilgili, destekledikleri için teşekkür ederim. Nasıl daha düzgün futbol oynarız diye son 6 aydır çalışıyoruz. Stefan Kuntz ile bunu nasıl daha düzgün düzeye getiririz, hızlandırabiliriz diye düşünüyoruz.

STEFAN KUNTZ: AHMED KUTUCU’NUN ALMANYA’DA OYNAMASI İÇİN ÇOK ÇABALADIM

Mart ayındaki performans, beni bu işi almaya karar verdiğimde heyecanlandıran şey olmuştu. Yapacağım şey bu potansiyele nasıl ulaşabiliriz diye düşünmek olacak. Ahmed Kutucu, şunu size söyleyecektir; Almanya’da oynaması için fazlaca uğraştım fakat kendisi Türkiye’yi seçti. Türk Ulusal Ekibi’nde oynayan birtakım oyuncular Alman gruplarında oynadıkları için lisan bariyerini aşacağımızı düşünüyorum. Tecrübelerimi, detaylarımi toplayarak genç Türk oyuncuların ulusal ekip düzebir daha çıkmaları için gerekeni yapacağım.

STEFAN KUNTZ: ÜST SEVİYE OYNAYACAKLARLAR VE RAHAT HİSSEDECEKLER

21 yaş altında 2 yılda bir yeni oyuncular geliyordu. Burada uygun bir deneyim edindik. Benim oyuncuya gittiğim değil oyuncunun da bana geldiği bağlantısı destekliyorum. Oyuncu ve onun kişiliği içinde ayrım yapmayı biliyorum. Takım ruhu kolay söylem edilen şeyler lakin gerçek bir takım kurmak için harcamanız gereken efor hayli fazla. Gerçek bir takım olduğunuzda hayli daha dirayetli oluyorsunuz alanda. Bütün bir ülkenin bizimle gurur duymasını istiyorum. Her teknik adamın bir teknik vizyonu vardır. Oyuncuları kulüplerinde oynadıkları üzere izlemek gerekiyor. 11 tane yapboz kesimi bulacağım, bunlar kulüpteki üzere üst seviye oynayacaklar ve rahat hissedecekler. İşte bunu oluşturmak istiyorum.

HAMİT ALTINTOP: 20-25 HOCAYLA GÖRÜŞTÜM

Amacımız fazlaca büyük. Türkiye’nin amacının de epeyce büyük olması gerekir. Şenol Hocamızla ayrıldıktan daha sonra 20-25 hocayla görüştük. Birtakım konuşmalarımızda Servet Beyefendi ve Erhan Beyefendi de bulundu. Türkiye’nin albenisi epeyce. Lakin içeriden olmadıkları için eksiklerimizi nazaranmiyorlar. Gerçekler var bu gerçeklerimizi görme vakti. Eksiklerimizi görüp, futbolcu arkadaşlarımıza gerçekçi yaklaşmalıyız. Bunları en kısa vakitte telafi etmeye çalışacağız. Coşku ve heyecan bende, hocamızda, başkanımızda bulunuyor. Birbirimizi en güzel biçimde destekleyelim. Bu çocukları gerçek iletilerle, güçle el üstünde tutalım. Ben bu ulusal ekibi o kadar güzel biliyorum ki. 5 maçın açıklaması yok. Hepimizin bunda hissesi var. Donuklardı 5 maçta. Bilim ve eğitime fazlaca kıymet vereceğiz ve Kuntz’a her hususta yardımcı olmaya çalışacağız. Bu ciddiyeti, bu hoş oyunu hoş anılarla kutlarız umarım. En kısa müddette futbolumuzu konuşmak için bir daha bir ortaya geleceğiz. Taktiğimizi konuşacağız. Artık Stefan bugünün tadını çıkarsın, yarın iş başı yapacak. Onu aslına bakarsanız uyardım.

HAMİT ALTINTOP: YARDIMCILARI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLAYACAĞIZ

Hocamızın 2 kendi tercih ettiği yardımcısı olacak. Öteki arkadaşlarla ilgili küçük bir çalışmamız var. Doğal ki kendi tercihlerini yapmıştır, uygunluk görürsek misyon vereceğiz. Ülkemizi güzel tanıyan bir arkadaşımızın da grupta olması öngörülüyor. Tam kadroyu da inşallah önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

STEFAN KUNTZ: EN TÜRK ALMAN OLMAK İSTİYORUM

Beşiktaş devrinde kimi vakit 4. oluyorduk, sayın Seba ile bir toplantı yapılıyordu ve daha sonrasında kimi disiplin tedbirleri alınıyordu. Beşiktaş’ta oynadığım vakitte kaybettiğimiz ve kazandığımızda neler olduğunu biliyorum. Almanya tahminen bu kadar duygusal olmuyor ancak baskı en az buradaki kadar oluyor. Ben daima müspet bir biçimde yola çıkmak gerektiğini düşünürüm. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde kutlamanın ne kadar hoş olduğunu konuşmak istiyorum. En Alman Türk olmak istiyorum ya da en Türk Alman.

HAMİT ALTINTOP: SİZLERLE DAHA FAZLA BİLGİ PAYLAŞACAĞIM

Saha içi değil saha haricinde da değişimler olacak. Bu değişimler içinde medya ile bağlantılar de daha farklı olacak. Daha fazla bilgiler paylaşacağım. Sizlerin içi rahat olabilir, daha epeyce görüşeceğimizden emin olabilirsiniz. Kamp ortaları fazlaca kıymetlidir, oyuncularımızın ne yaptıklarını takip etmek ve ruh hallerini en üst düzeyde takip etmek istiyoruz.