Sosyal Güvenlik Borç Tahsildarına Dönüştüğünde

FreeDoom

New member
Kree Flowers yakın zamanda evlenmişti ve emeklilik yardımlarının durumunu kontrol etmek için Şubat ayında Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesindeki hesabına giriş yapmaya karar verdi. Sayfanın üst kısmında büyük kırmızı bir sayı görünce şok oldu. Ajansa göre kendisine 17.121,21 dolar fazla ödeme yapıldı.

“Bu noktada aklıma hemen dolandırıcılık geliyor” dedi. “Birisi benim adıma yardım topladı; ben de öyle düşünmüştüm.”

Bayan Flowers ertesi sabah ajansı aradığında, bir temsilci ona 1995 ile 2003 yılları arasında hizmetler için kendisine fazla ödeme yapıldığını ve bakiyeyi geri ödemesinin beklendiğini söyledi. Bu onun için hiçbir anlam ifade etmiyordu: İhtilaflı ödemeler başladığında 10 yaşındaydı. “İlk içgüdüm gülmek ve onu düzeltmekti” dedi.

Ancak Bayan Flowers, temsilcinin yaşından etkilenmemiş göründüğünü ve iddialara itiraz etmek için bir form doldurması talimatını verdiğini söyledi. Birkaç gün sonra kız kardeşi kendisine aynı miktarda fazla ödeme yapıldığını keşfetti.

Federal verilere göre SSA, son dört yılda çeşitli yardım programları için her yıl 6 ila 10 milyar dolar arasında fazla ödeme yaptı. Kurumun ekim ayı itibarıyla 23 milyar dolarlık tahsil edilmemiş fazla ödeme bakiyesi vardı. Bu, kurumun her yıl yaklaşık 71 milyon kişiye ödediği 1,4 trilyon dolardan fazla miktarın küçük bir kısmı.

KFF Health News ve Cox Media’nın yakın tarihli bir araştırma raporu, fazla ödemelerin bazen kurum veya yararlanıcı hatalarından kaynaklansa da “hataların çoğunun sistemde yattığını” ortaya çıkardı. Yardım kurallarına uyulması zordur, SSA’nın personeli yetersizdir ve yararlanıcıların gelirlerindeki değişiklikler ile yardımlarına ilişkin düzenlemeler arasında genellikle uzun gecikmeler yaşanmaktadır. Bütün bunlar, yıllarca fark edilmeyen fazla ödemelere yol açabilir.

38 yaşındaki Bayan Flowers, cevap bulmak için ajansı onlarca kez aradı. “Hiç kimse bize gerçekten ne olduğunu anlatamaz” dedi. Fazla ödemeye ilişkin önceki bildirimler eski bir adrese gönderildiğinden Bayan Flowers bunu kendi başına çözmek zorunda kaldı. Sorunun, kurumun görüşmediği babasına yaptığı engellilik ödemelerinden kaynaklandığından şüpheleniyor. (Sosyal Güvenlik yetkilileri ona babasının özel bilgilerini açıklamalarına izin verilmediğini söyledi.)

1990’lı yıllarda, ebeveynleri ayrıyken ve farklı eyaletlerde yaşasa da hâlâ evliyken, Bayan Flowers’ın babası, alıcıların çocuklarını da kapsayan Sosyal Güvenlik Engellilik Sigortası programına başvurdu ve ödeme aldı. Annesi, yaklaşık bir yıl boyunca aylık 100 ila 120 dolar arası ödeme aldığını, ancak sekiz yıl boyunca hiçbir zaman 34.000 dolara yakın ödeme almadığını hatırladı.

Sosyal Güvenlik engellilik yardımı alan kişiler, dokuz aylık deneme süresinden sonra ayda 1.470 dolardan fazla ek gelir kazanamaz; Bu eşiğin ötesinde sağlanan faydalar genellikle iptal edilir. Ancak, insanların artık sosyal yardımlara hak kazanamadığı zaman ile ödemelerinin durdurulduğu zaman arasında, ya koşullardaki bir değişikliği bildirmeleri gerektiğinin farkında olmadıklarından ya da İdarenin davayı işleme koymada yavaş olmasından dolayı genellikle bir gecikme olur. .

Bir röportajda Bayan Flowers’ın babası, fazla ödeme döneminde sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip olduğuna inandığını ve ne olduğunun kendisi için belirsiz olduğunu söyledi. Kendisi, SSA’nın ödeme sırasında çocuk olan insanlardan para almaya çalışmasının “çirkin” olduğunu söyledi.

Fazla ödeme Flowers kardeşlerin hatası değildi ve babalarının da hatası olmayabilir. Ancak bunun sorumlusu kız kardeşlerdi.

Araştırma ve veri analizi danışmanlık firması Mathematica’nın baş araştırmacısı Denise Hoffman, “İşle ilgili fazla ödemelerin istisna değil kural olduğunu söyleyebilirim” dedi. Araştırmaları, engellilik sigortasında fazla ödemelerin genel olarak nadir olduğunu, ancak geliri eşiği aşan kişilere vakaların yaklaşık yüzde 80’inde fazla ödeme yapıldığını ortaya çıkardı. Bayan Hoffman, ortalama fazla ödemenin dokuz ay sürdüğünü ve toplamının 9.282 $ olduğunu belirtti.

Acentelik kurallarına göre, alıcının kayıtlarında listelenen bakmakla yükümlü olduğu kişiler veya eşleri fazla ödemelerden sorumlu tutulabilir. Ayrıca, reşit olmayan bir çocuk veya demanslı yaşlı bir akraba gibi başka biri adına ödemeleri yöneten kişiler de sorumlu olabilir.

Kurumun, hesap sahiplerinin akrabalarından fazla ödemeleri ne sıklıkta tahsil etmeye çalıştığı belli değil. Bir SSA sözcüsü, sisteminin bu bilgiyi kolayca belirleyecek şekilde tasarlanmadığını ve sorunun çözülmesi için çaba sarf edildiğini söyledi. 2016 Devlet Sorumluluk Ofisi raporuna göre, bir önceki mali yılda fazla ödemeleri silinen kişilerin yaklaşık yüzde 30’u, ebeveynleri yardım aldığında 18 yaşın altındaydı.

Ödemelerin durdurulması, vergi beyannamelerinin kesilmesi

2015 yılında, Sarah Benavidez’in kızı iki aylıkken, Bayan Benavidez ve çocuğun babası, kız çocuğuna yardım alma konusunda bilgi almak için yerel SSA ofisini ziyaret etti. Eski bir polis memuru olan babasının işyerinde yaralanması ve maluliyet sigortasına hak kazanması nedeniyle kızlarının ödeme almaya hak kazandığı söylendi. Sonunda Bayan Benavidez’e ayda yaklaşık 300 dolar ödendi.

“Özellikle bebek bezi varken çok yardımcı oldu” diye hatırlıyor.

Bayan Benavidez, çocuğun babasının kısa bir süre sonra ayrıldığını ancak kızı için çek almaya devam ettiğini söyledi. 2020 yılında SSA’dan, babanın işçi tazminatı ödemelerini ve maluliyet çeklerini aynı anda aldığını ve bunun fazla ödemeye yol açtığını belirten bir mektup aldı.

Ebeveynler başlangıçta işçilerin tazminatını bildirdiler, ancak New York’taki Adli Yardım Derneği’nde hükümet yardımları uygulaması yöneticisi Anne Callagy, “Sosyal Güvenlik’teki hiç kimse uygun bütçeleme yapmamışsa” fazla ödemelerin yine de meydana gelebileceğini söyledi. “Ve yıllar sonra fazla ödemenin yapıldığına dair bir bildirim alırlar.”

Sonuç olarak Bayan Benavidez’in beş yaşındaki kızının Sosyal Güvenlik Kurumu’na 12.768 dolar borcu vardı. Bayan Benavidez, “‘Bu bir dolandırıcılık mı?’ diye düşündüm” dedi.

Mektupta parayı geri ödemek için 30 günü olduğu, aksi takdirde kızının Sosyal Güvenlik ödemelerinin duracağı belirtiliyordu. Bayan Benavidez suçlamaların yeniden değerlendirilmesini talep etti, ancak başarısız oldu. Bütçe Merkezi Sosyal Güvenlik ve Engellilik Politikası Direktörü Kathleen Romig, fazla ödemenin kendi hatası olmadığını kanıtlamak yeterli değildi; temyizi kazanmak için parayı geri ödeyemeyeceğini de kanıtlaması gerektiğini söyledi. ve Politika Öncelikleri .

Fazla ödeme affı başvuruları hakkında “Neredeyse hiç kimse süreci başarıyla tamamlayamıyor” dedi.

Bayan Benavidez’in kızının hâlâ ayda 120 dolar alma hakkı vardı ve SSA bunu alıkoydu ve fazla ödeme bakiyesine uyguladı. Hiçbir değişiklik olmazsa kızının fazla ödemeleri 2030’da geri ödenmiş sayılacak. 2016 GAO raporuna göre, tahsil edilen engellilik sigortası fazla ödemelerinin yüzde 75’inden fazlası stopaj yoluyla tahsil ediliyor.

Bayan Benavidez, “Ödediklerini hissedene kadar parayı alıyorlarmış gibi hissediyorum” dedi. “Geri isteyip istemediğimi bile bilmiyorum. Paranoyak olacağım.

Alıcılar bazen yardım almayı bıraktıktan çok sonra fazla ödeme mektupları alırlar ve SSA parayı başka yollarla telafi etmeye çalışır.

Queens sakini Temi Aina, beklenen vergi iadesini alamayınca kendisinden fazla ücret alındığını öğrendi. Birkaç hafta sonra, SSA’dan, 2005’te, kendisi 13 yaşındayken başlayan dört yıl boyunca babasının hesabına toplam 11.681 dolar tutarında fazla ödeme aldığını belirten bir mektup geldi. Kardeşinin de borçları vardı.

Davaya karşı mücadele etti ve babasının parayı kendi yararına kullanmadığını gösteren kanıtlar sundu. Dava iki yıl sürdü. Toplamda yaklaşık 1.000 dolar tutarındaki iki vergi iadesini kaybetti ve bir noktada SSA’nın maaşına haciz koymaya başlayacağını belirten bir mektup aldı. Ancak ajans eski işvereniyle iletişime geçtiğinde kadının zaten işini değiştirdiğini, dolayısıyla değişikliğin hemen yürürlüğe girmediğini gördü.

Borçla mücadele

Bayan Benavidez, Bayan Flowers ve Bayan Aina, fazla ödeme borçlarını standart şikayet süreci yoluyla çözmeye çalıştılar.

Bayan Flowers itiraz belgelerini sunduktan sonra benzer durumda olan birinin paylaştığı bir TikTok videosunu gördü. Kişi konuyla ilgili olarak Kongre’deki yerel temsilciyle temasa geçmişti. Norcross, Georgia’da yaşayan Bayan Flowers, ofisi SSA ile temasa geçen Temsilci Lucy McBath ile temasa geçti. Bayan Flowers bu yaz bir duruşmaya katıldı ve kendisine, sağladığı mali bilgilerin parayı geri ödeyemeyeceğini kanıtladığı söylendi. 17.121 dolarlık fazla ödemesi hesabından çekildi. Ablasının davası devam ediyor.

Bayan Flowers, deneyimiyle ilgili viral bir TikTok videosu hazırladı ve benzer hikayeleri yüzlerce kişiden duyduğunu söyledi.

Louisiana’da yaşayan Bayan Benavidez, Bayan Flowers’ın videosunu gördü ve Temsilciler Meclisi temsilcisi Clay Higgins ile iletişime geçmeye çalıştı. Fazla ödemenin çözülmesine yardımcı olunacağını umuyor. SSA, kızının 120 dolarlık ödemesini durdurmaya devam ediyor.

Bir ajans temsilcisi, fazla ödeme sürecini yönlendirmek için insanlarla birlikte çalıştığını söyledi. İnsanlar herhangi bir fazla ödemeye itiraz etme veya ayda 10 dolardan başlayan seçeneklerle bir geri ödeme planı uygulama hakkına sahiptir.

Bayan Aina, sonunda Adli Yardım Derneği’nden kendisine yardım eden bir avukatla temasa geçti. Temmuz 2021’de kalan fazla ödeme bakiyesi affedildi.

Bayan Aina, kalan borcun ödendiğini öğrendiğinde sevinç gözyaşları döktüğünü söyledi. “Bunun benim lehime sonuçlanmasına gerçekten sevindim çünkü kimsenin kendi hatası değilse böyle bir şey yaşamak zorunda kalması gerektiğini düşünmüyorum” dedi. Kardeşinin fazla ödemesi ise belirsizliğini koruyor.