Sergen Yalçın Beşiktaş’tan daha sonraki planını birinci kere söylemiş oldu

Exxo

New member
Beşiktaş Teknik Yöneticisi Sergen Yalçın TRT Spor’da yayınlanan “% 100 Futbol” programına konuk oldu.

Deneyimli hoca, ” Beşiktaş’ta her sene şampiyon olma hayalim var. Şampiyonlar Ligi’nde kümeden çıkmak bizim için büyük muvaffakiyet.Stopere Montero’yu bonservisi ile almayı düşünüyoruz” dedi.

Rıdvan Dilmen ve Erbatur Ergenekon’un birlikte sunduğu Yüzde Yüz Futbol programına konuk olan Sergen Yalçın fazlaca konuşulacak açıklamalara imza attı.

Sergen Yalçın çocukluk senelerında futbolcu olacağını düşünmediğini lisana getirerek, “Çocukluk devri Sarıyer’de Rıdvan Hocayı izleyerek geçti.” dedi.

Deneyimli hoca şunları aktardı:

“Küçüklüğümde konutumun önünde çim saha vardı. Her şey tesadüf planlı programlı hiç bir şey yok. Beşiktaş’ın seçmeleri vardı. Orada seçmelerin akabinde bu türlü bugünlere geldik. “

“Oynayan ve oynamayan oyucu ayrımı yapmayı epeyce hakikat bulmuyorum”

“Şampiyonluk sürecinde futbolculuk nazaranvi mi teknik yöneticilik misyonu mi daha güç?” sorusuna Yalçın; şöyle yanıt verdi:

“Futbolculuk epey kolay, ferdi sorumuluğun oluyor. Teknik yöneticilik daha güç. 30 tane oyuncu ile uğraşıyorsun. Oynayanı oynamayanı var. Çalıştığım hiç bir kulüpte oyuncularla diyalog sorunum olmadı. Oğuzhan geldi. “Hocam ben niçin oynamıyorum” dedi. Ben de niye oynamadığını anlattım.

“TAKIMLARDA OYUNCUYA BAĞLI KALINMAMALI”

“Oynayan ve oynamayan oyuncu ayrımı yapmayı epey hakikat bulmuyorum. Oğuzhan hayli yeterli bir oyuncu. Oğuzhan’ı oynatıyorum epeyce düzgün oynuyor, 1 ay yok, sakat. Sakatlıktan dolayı bekleyince devam edemiyor.

Oyuncuya dayalı bir tertip ekibi bitirir. Ekiplerde oyuncuya bağlı bir sistem kurulmamalı. Maç başladığı vakit oyuncu yalnızca maçı oynar. hiç bir şey düşünemezsin alanda.”

“GEÇEN SENE ELENDİĞİMİZE SEVİNDİK”

İmza merasiminde taraftarı görür görmez sorumluluğunun farkına vardığını tabir eden Yalçın,” O dönem için bir beklenti yoktu. Biz o dönem şampiyonluk ışığını verdik.” dedi.

“İlk başladığımız dönem önemli sorunlar yaşadık” diyen deneyimli hoca ” Biz geçen sene Avrupa’dan elendiğimize sevindik, üzülmedik. Biz maç trafiğini o periyot kaldıracak düzeyde değildik. Biz ulusal maç içinde hazırlık kampı yaptık. Akabinde dönem başlangıcı üzere yaptık, ulusal ortanın akabinde. ” diye konuştu.

12 maç santraforsuz oynadıklarını aktaran Yalçın,” Ön tarafta oynayacak oyuncuların daima yerlerini değiştirdim.” formunda konuştu.

“HER SENE ŞAMPİYON OLMA HAYALİM VAR”

Sergen Yalçın konuşmasına şöyleki devam etti.

“Yaptığımız iş büsbütün yenilme ve yenme üzerine şurası. Uzun vakitli planlar yapmaya müsade etmiyor. Gönül ister ki 20 yıl kalalım. Muvaffakiyete odaklı bu durum. Dönem başında fazlaca fazla bir limitimiz yoktu. Bir hoca büyük bir toplulukta oynadığı vakit amaç şampiyonluk olur.

“İSPANYA’YA GİTMEK İSTERİM”

Şahsi gayem her sene şampiyon olmak. Beşiktaş’ta her sene şampiyon olma hayalim var. Planlamam ise hayli başarılı olmak. Avrupa’da çalışma planlarım var, İspanya’ya gitmek isterim. Şampiyonlar Ligi’nde kümeden çıkmak bizim için büyük muvaffakiyet. Çok güç bir kümeye düştük. Hayal kırıklığı yaşıyoruz ya da yaşatıyoruz. O yüzden kendi yerimizi bilelim. Ülke futboluna bakalım. Şenol hocanın üstüne gidiyoruz, bence hayli mantıksız.

“GHEZZAL TRANSFERİ BÜSBÜTÜN TESADÜF”

Giderken âlâ kaybedince makus. Şampiyonlar Ligi’nde rakibe göre oyun formatını değiştireceğiz. Gerçekçi olmalıyız. Uğraş edebiliriz, kazanabiliriz. Evvel bunları nasıl yapacağımızı bulmamız lazım. Akabinde alanda uygulamalıyız. Rachın Ghezzal transferi büsbütün tesadüf.

“MONTERO’YU ALMAK İSTİYORUZ”

Oyunculara halimiz epeyce net. Sonuçta hepsi profesyonel oyuncu. Hepsinin işi koşmak. 6 futbolcunun kulübede oturması gerçek mu? Evvel bunu sormak lazım. Stopere Montero’yu bonservisi ile almayı düşünüyoruz. Bir yabancı orta saha transferi yapmak istiyoruz. ‘Rıdvan ve Ersin’i kiralıyoruz’ demedik. Her oyuncu sakatlanabilir. Biz formda olan oyuncuyu oynatmak zorundayız.

Yabancı oyuncuyu kısıtlarsak Türk futbolcu gelişir mantığı %100 yanlış. Biz nasıl çıktık? Oynayacak adamın önünde durabilir misin. Galatasaray’dan Kerem çıktı. Oynuyor çocuk. Rıdvan ve N’Sakala benim için tıpkı. İkisini de oynatırım fakat biri sakatlıktan niyet elimizde birisi kaldı. İkisinin de tıpkı düzeye gelmesini bekliyoruz. Kaleci Utku, Karagümrük’e gidiyor üzere, Montero’yu almaya çalışıyoruz. Üstüne bir de yabancı orta saha planımız var. 3-4 oyuncu üstünde çalışıyoruz.

“HERKESİN ŞAMPİYON OLMA İHTİMALİ VAR”

Fenerbahçe gençleri oynatıyor, yeterli bir hocaları var. Galatasaray’da esasen Fatih hoca var. Trabzonspor kadroyu fazlaca erken kurdu. En hazır onlar görünüyor. Avrupa’da Roma’ya elendin lakin kimse sana ‘niçin elendin?’ demez. Bence dört büyüklerin de şampiyon olma bahtı var.

LJAJIC BİR TÜRLÜ OLMUYOR

Şampiyonlar Ligi’nde evvel tempoyu tutturmayı, uğraş etmeyi planlıyoruz. daha sonrasına bakacağız.

Ljajic, bir türlü istediğimiz düzeye gelmiyor. Biz onun sonuç odaklı oynamasını bekliyoruz, epey istediğimiz sonuçları ondan alamadık.

Ljajic ile fazlaca toplantı yaptım hayli talih verdim lakin o düzeyde bir oyuncun o performansı kabul edilemez. Ljajic’in oynamaması farklı, takım dışı başka. Şayet takım dışıysa ümidimiz yok demektir.

Dönem başında liderle yalnızca 2 kere görüştük, maaş pazarlığı yapmadık. Ersin, Larin ve İnanç’a teklifler geldi. Adem Ljajıc’e bugün Avrupa’dan bir teklif geldi. Ben maçları izlerken oyundan fazla mantaliteyi çözmeye çalışırım.

VAR sisteminden şad değilim. Hak etmediğim hiç bir puanı istemiyorum.