Sabit hat kullanıcıları dijital çağda gururla “eski moda” kalmayı sürdürüyor.

FreeDoom

New member
Geçen ay ülke çapındaki milyonlarca AT&T müşterisi kısa süreliğine cep telefonu hizmetini kaybettiğinde, Fairview Heights, Illinois'den 61 yaşındaki Francella Jackson, yıpranmış Southwestern Bell tuşlu sabit hatlı telefonunu alıp arkadaşlarını “aynen böyle” aradığını söyledi. Telefonunu kullanamayan insanlara gülebiliyorduk.”

“Konuşabilmemiz ve harika bir sohbet yapabilmemiz neden harika değil?” dediğini hatırladı. “Çok eğlenmiştik.”

York, Pensilvanya'dan 68 yaşındaki Derek Shaw, Android cep telefonuna sahip olduğunu ancak evindeki siyah kablosuz sabit hat üzerinden arama yapmayı tercih ettiğini söyledi. Ses kalitesinin daha iyi olduğunu ve uzun görüşmeler sırasında telefonun tutulmasının daha kolay olduğunu söyledi. Kendisi de insanlarla Zoom yerine yüz yüze konuşmayı tercih ettiğini söyleyen Shaw, 1990'larda CD'lerin moda olmasıyla birlikte plak koleksiyonundan asla vazgeçmediğini söyledi.

“Sabit hattımdan vazgeçmeyi hiçbir zaman düşünmedim” dedi. “Gerekirse tekme atacağım ve çığlık atacağım.”

Akıllı telefon çağında çoğu kişi için sabit hatlı telefonlar, buharlı gemiler ve telgraflar kadar önemli görünüyor. Ancak bunları hâlâ kullananlar için önemli faydalar sunuyorlar. 22 Şubat'taki AT&T kesintisinden ve AT&T'nin Kaliforniya'daki geleneksel sabit hatları aşamalı olarak kaldırma çabasından ilham alan bu telefonlara sahip olanlar, eski telefonlarını savunmak için konuşuyor.

Onlar için sabit hat, elektrik kesintileri sırasında bir cankurtaran halatı, kıyametten önceki günlere hoş bir dönüş ve anlık uyarılar ve ince, ince akıllı telefonlara daha kullanışlı, daha iyi ses veren bir alternatif.

1980'lerden beri kendi sabit hattını kullanan Bayan Jackson, “Sabit hattımı seviyorum” dedi. “İnsanlar bana eski kafalı diyor ama ben eski kafalı olacağım.”

Evde cep telefonu olduğunu ancak internetin olmadığını söyledi. Arkadaşlarının telefon numaralarını hâlâ hatırlamasından ve hiçbir aramayı bırakmamasından hoşlanıyor. Bayan Jackson, “Ben biraz nostaljik biriyim” dedi. “Teknolojiyi memnuniyetle karşılasam da, elimde tutmaktan mutlu olduğum bazı şeyler var.”

Bazı gençler de sabit hatların avantajlarını görüyor. Chicago'dan 32 yaşındaki Cory Sechrest, kendisine ve kız arkadaşına elektrik kesintisi durumunda kullanmaları için pembe bir sabit hatlı telefon verildiğini söyledi. Kendi yaşında bu hastalığa sahip olan kimseyi tanımadığını söyledi.

Arkadaşları ziyarete geldiğinde, “Duraklıyorlar, bakıyorlar ve 'Bu da ne?' diyorlar” dedi. “Birkaç gülüşme var.”

Sabit hatlar internet öncesi döneme açılan bir portal gibi hissedilebilir. Pek çok Amerikalı, mutfak duvarındaki, tüm ailenin paylaşmak zorunda olduğu, güvenilir ama mahremiyetten yoksun klasik çevirmeli telefonla büyüdü. Bazıları Burger Phone'u haftalarca ebeveynlerine yalvardıktan sonra ergenlik yatak odalarına aldılar. Bazıları Sports Illustrated aboneliğiyle ücretsiz olarak gelen futbol telefonuna imrendi.

Yazar Charli Penn, Apartman Terapisi'nde Y kuşağı olarak sabit hatlı bir telefon aldığını, çünkü bunun ona cep telefonlarından bir mola verdiğini, babasının kullanmasının daha kolay olduğunu ve onu zamanda geriye götürdüğünü yazdı.

“Ekose mini etekler, sarmaşık çelenkler ve kalın tabanlı savaş botları hoş bir geri dönüş yapacaksa, ben neden gençliğimde ve 20'li yaşlarımın başında yaptığım gibi kablosuz ev telefonumda bir saat süren bir konuşma yapma rahatlığını göremiyorum? Bayan Penn yazdı.

Bazı insanlar estetik nedenlerden dolayı sabit hatlı telefonları da severler. Eşi Galina ile birlikte Franklin, Wisconsin'de sabit hatlı telefonların satış ve onarımını yapan Old Phone Shop'u işleten Mark Treutelaar, 1960'lardan itibaren renkli duvara monte ve masa döner telefonlarının satışlarında bir artış fark ettiğini söyledi ve ' 70'ler.

Treutelaar, “Son zamanlarda her zamankinden daha fazla telefon satıyoruz” dedi. “İnsanlar onları gençliklerinden hatırladıkları için seviyorlar, hatta sabit hatları olmasa bile süs olsun diye satın alıyorlar ya da Bluetooth aracılığıyla cep telefonlarına bağlıyorlar.”

Diğerleri kırsal bölgelerdeki cep telefonu kapsama alanının düzensiz olduğu sabit hatlara güveniyor. Yine de sabit hat kullanıcıları Amerika Birleşik Devletleri'nde önemli bir azınlıktır.

Federal hükümetin topladığı son verilere göre 2022'de Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 73'ü sabit hattı olmayan ancak en az bir cep telefonu olan bir evde yaşıyordu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde yaş, telefon kullanımında önemli bir faktördü. Yaşları 25 ile 29 arasında değişen Amerikalıların neredeyse yüzde 90'ı yalnızca cep telefonu kullandığını belirtirken, 65 yaş üstü Amerikalıların yarısından azı yalnızca cep telefonu kullandığını söyledi.

AT&T, sabit hatların azalan popülaritesine atıfta bulunarak, geçen yıl Kaliforniya düzenleyicilerinden, geçen yüzyılın büyük bölümünde Amerikan evlerini birbirine bağlayan geleneksel bakır telli telefon ağını sürdürme zorunluluğunun kaldırılmasını talep etti.

AT&T, Kaliforniya'da konuşlandırdığı ve Düz Eski Telefon Hizmeti (POTS) olarak da bilinen bakır sabit hatların sayısının 2000'den 2021'e kadar yüzde 89 düştüğünü söyledi. California Public Advocates Office'e göre müşteriler bu hizmet için genellikle ayda yaklaşık 34,50 dolar ödüyor. Ancak AT&T'ye göre çoğu sabit hat kullanıcısı bile öncelikle cep telefonlarına güveniyor.

AT&T, California Kamu Hizmetleri Komisyonu'na yaptığı başvuruda, “Gişe rekorları kıran kiralamalar ve Kodak filmleri gibi, POTS da bir nesil boyunca teknolojik üstünlükten neredeyse demodeliğe kaydı” diye yazdı.

AT&T bu teklifi, sabit hatlı müşterilerin sonunda internet ve sabit hatlı telefon hizmeti taşıyan cep telefonlarına veya fiber optik kablolara geçirmeyi amaçlayan çok yıllık bir çabanın parçası olarak tanımladı. Bu geçişi halihazırda 20 eyaletin daha onayladığı söyleniyor.

AT&T kablolu hat dönüşümünden sorumlu başkan yardımcısı Susan Johnson yaptığı açıklamada, “Hiçbir müşteri ses veya acil servis hizmetinden mahrum kalmayacak” dedi. Henüz alternatif seçenekleri bulunmayan müşterilerimiz için, mevcut ses hizmetini gerektiği sürece sunmaya devam edeceğiz.”

Yine de teklif, yüzlerce sabit hat kullanıcısının California'ya teklifi reddetmesi çağrısında bulunan kamuya açık yorumlar yayınlamasıyla yoğun tepkilere yol açtı. Pek çok kişi, bakır tel sisteminin genellikle kendi kendine güç sağladığı için, sel, orman yangını veya fırtına sırasında elektriğin kesilmesi durumunda acil servislere ulaşmanın en güvenilir yolu olduğunu söylüyor. AT&T'ye göre fiber optik kablolar daha dayanıklı ve onarımı daha kolay, ancak fiber optik telefon dahili yedek pil olmadan bozulabilir.

California'nın Mendocino İlçesinde yaşayan Francesca Ciancutti, “Özellikle sağlık sorunları yaşadığımızda en önemli şey çevirmeli telefonumuzu kullanabilmektir” dedi. “Bu kesinlikle çok önemli.” Ve tüm komşularımız da aynı şekilde hissediyor.”

Bu endişe, ülke çapında birçok insanı sabit hatlara bağlı kalmak zorunda bıraktı.

Fort Worth'tan 37 yaşındaki Katie Lanza, bir keresinde gece yarısı hastalandığında köpeği tarafından çiğnenen cep telefonunun sigorta değişimini beklediğini söyledi. Yardım çağırmanın hiçbir yolu olmadığından gece saat 2'de bir komşunun kapısını çaldı. Bunun yaklaşık 14 yıl önce olduğunu ve o zamandan beri sabit hattı olduğunu söyledi.

Bayan Lanza, “Cep telefonuma bir şey olursa kimseyi arayamayacağımdan her zaman korktum” dedi.

Bayan Jackson, siber saldırıların cep telefonu hizmetini bozabileceğinden endişelendiğini söyledi. Ama hepsinden önemlisi, sabit hattının işten sonra insanlarla konuşmanın daha güzel bir yolu olduğunu söyledi.

“Sadece rahatlamayı ve her şeyi olduğu gibi hatırlamayı seviyorum” dedi. “Benim için sabit hatlı telefonumda arkadaşlarımla uzun uzun sohbet etmek rahatlatıcı.”