Otizm Spektrum Bozukluğu nedir? Otizm Spektrum Bozukluğu belirtileri

VeniVidiVici

New member
Otizm Spektrum doğuştan gelen ya da doğduktan birinci üç yıl ortasında görülmeye başlayan nöro-gelişimsel bir farklılıktır. Başka çocuklara göre farklı olan otizmli çocukların etraflarıyla irtibatında çeşitli sorunları vardır. Bu sorunlar nelerdir gelin uzman detaylarıyle derlediğimiz haberimizi inceleyelim…

Otizm, erken çocukluk devrinde başlayan önemli bir nöro-gelişimsel bir farklılıktır. Çoklukla oturma, yürüme üzere maharetlerde, uzunluk ve kilo tertibinde bir sorun yoktur. Otizmli çocukların dış görünüşünde rastgele bir farklılık yoktur. Onlar da başka çocuklar üzere tatlı ve hoştur. Bağlantıda ıstırap yaşayan otizmli çocukların, toplumsal etkileşime ziyan verebilen, sonlu ilgi alanlarının olması en dikkat çeken davranışlar içindedır. Belirtiler kimi vakit 1 yaşından evvel başlarken birtakım çocuklarda ise birinci sözler söylendikten daha sonra gelişimlerinde bir duraksama meydana gelir. Beynin yapısını ve işleyişini etkileyen otizm, erken teşhis ve hakikat eğitim prosedürüyle otizm davranışları büyük oranda denetim altına alınabilir.

OTİZM yol açar?

Günümüze kadar sebebi bulunamayan otizm spektrum bozukluğu sebebinin genetik ve kimi çevresel faktörler olduğu düşünülüyor. Beyin işlevlerini ve hücre irtibatını bozan birtakım genetik nörometabolik (beyin kimya bozuklukları) ve epilepsi hastalıklarında da otizm belirtilerinin olduğu gözlemlenmektedir.

OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Otizmli bir çocuk kimi vakit belirtiler gösterirken kimi vakit de belirti göstermeyebiliyor. Bu durum ebeveynlerin başını karıştırabilir. Otizmin bir spektrum bozukluğu olarak isimlendirilmesi, bu ikilemden kaynaklıdır. Pekala otizmin en temel belirtileri nelerdir:

• Göz teması kuramaması,
  • Kısa müddetli, utangaç bakışlar,
  • İsmi çağrıldıklarında ekseriyetle reaksiyon vermezler,
  • Neredeyse tümünde konuşma sorunu,
  • Taklit marifeti kısıtlı,
  • İrtibat sorunu ağır,
  • Kendi dünyalarında yalnız olmayı tercih ederler,
  • Oyuncağın bütünüyle değil bir kesimiyle oynar,
  • Onun için canlı ve cansız farksızdır,
  • kimi vakit söylenenleri taklit eder,
  • Ben-sen üzere zamirleri zıt söyler
OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU TANISI NASIL KONUR?

Otizm teşhisi, laboratuvar ortamlarında yapılan rastgele bir test yoluyla değil çocuk psikiyatristinin yaptığı müşahedelerle, aileye sorduğu sorularla ve kimi gelişim testleriyle konur. Öbür hastalıklardan ayrıcı olması için gerektiğinde kan analizi, kulak-burun-boğaz, metabolik hastalıkları için diğer uzman hekimlere da yönlendirilebilir. Anne karnında teşhisi konulamayan otizm, kız çocuklarına nazaran erkek çocuklarında 4 kat daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

OTİZM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Otizm Spektrum Bozukluğu;
için bilinen bir ilaç yahut ameliyat tedavisi yoktur. Otizmli bir çocuğa yapılan tedavi, onun gelişmenini desteklemeye, ilgili bozuklukları gidermeye ve ailenin bu süreci yönetmesine yardım etme emeli taşır. Beynin birinci 3 yıldaki gelişimi, öğrenmesi için çok kıymetli bir vakit dilimidir.

Çocuğun ihtiyaçlarına nazaran planlanan tedavi; çocuk yaşta ağır ve daima eğitimlerle davranış terapileri, çocukların kendine bakabilme, toplumsal ve iş yetileri kazanabilmesine yardımcı olur.

Fonksiyonelliği artıran otizm tedavisi; şiddetin ve uyumsuz davranışların önüne geçebilir. Erken yaşta başlanan otizm tedavisi, ailenin takviyesi ile çocuğun yeteneklerine ve gereksinimlerine nazaran kişisel ya da gurup olarak uzmanlar tarafınca eğitim programının hazırlanması, günümüzde en bilindik tedavi prosedürüdür. Bu tedavi sürecinde otizmli çocuğun kendi tabibi, özel eğiticisi, konuşma uzmanı, çocuk psikiyatri ve çocuk nöroloğu kesinlikle olmalıdır.