OpenAI Expellee’nin İşe Alımının Ardından Microsoft Hisseleri Yükselişe Geçti

FreeDoom

New member
Dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan teknoloji devi Microsoft, ChatGPT chatbot’unu geliştiren, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan küçük ama etkili yapay zeka girişimi OpenAI’deki ayaklanmayla sarsıldı.

OpenAI kurucu ortağı ve CEO’su Sam Altman’ın Cuma günü beklenmedik düşüşü, Microsoft’un piyasa değerinden on milyarlarca doları silen bir olaylar zincirini başlattı; bu, OpenAI’nin teknoloji devi için ne kadar önemli olduğunun bir işareti. Microsoft, OpenAI’ye 13 milyar dolardan fazla yatırım yaptı ve Apple, Google ve Meta, kendi AI tekliflerini yakalamak için acele ettiler.

Bay Altman’ın OpenAI’den ayrılmasından bu yana, Microsoft hisseleri bir inişli çıkışlı seyir izliyor, Cuma günü düşüyor ve mesai sonrası işlemlerde daha da geriliyor. Yüzde 2’den fazla düşüş, piyasa değeri yaklaşık 3 trilyon dolar olan bir şirket için büyük bir değer kaybını temsil ediyor.

Microsoft’un hisse senedi fiyatı, OpenAI ile olan ortaklığı konusunda bir tür referandum görevi gördü. Microsoft, hafta sonu OpenAI yönetim kurulunu, Silikon Vadisi’nde karizmatik, iyi bağlantıları olan ve aynı zamanda yatırımcılara yeni bir yapay zeka girişimi sunan Bay Altman’ı yeniden işe almaya ikna etmeye çalıştı.

Nihayetinde Microsoft Pazar günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Bay Altman ile dayanışma amacıyla istifa eden OpenAI’nin başkanı ve şirketin kurucu ortağı Greg Brockman ve Bay Altman’ı işe alacağını duyurdu. Microsoft CEO’su Satya Nadella, iki adamın Microsoft’ta ileri düzey bir araştırma laboratuvarına liderlik edeceğini ve “inovasyona yeni bir adım atacağını” söyledi.

Microsoft hisseleri Pazartesi günü dalgalı piyasa öncesi işlemlerde yükseldi ve önceki düşüşlerinin çoğunu telafi etti. Analistler Microsoft’un OpenAI’den dışlanmış kişileri işe alma hamlesini övdü.

Bank Macquarie’deki analistler bir araştırma notunda “Bay Nadella’nın kendi darbesini gerçekleştirmiş ve OpenAI’nin en önemli kısmını, yani iddialı yeteneğini yakalamış olabileceğine inanıyoruz” diye yazdı.

OpenAI birkaç gün içinde ikinci geçici şefini Twitch’in eski CEO’su Emmett Shear olarak atadı. Uzun süredir OpenAI yöneticisi olan Mira Murati, Bay Altman’ın ayrılmasının ardından ilk olarak geçici şef olarak atandı.