Ofisteki köpekler: Kim kimi kontrol ediyor?

FreeDoom

New member
Ofis, para, kariyer ve iş-yaşam dengesi hakkında sorular gönderin çalışmaarkadaşı@Haber. Adınızı ve konumunuzu belirtin veya anonim kalmanızı isteyin. Harfler düzenlenebilir.

Köpek günlerine son verin

Ofisimi başka bir meslektaşım ve onun büyük, kötü kokulu köpeğiyle paylaşıyorum. Öğle yemeğimi masamda yiyorum ve ben yemek yerken köpeğin bana bakmasına ve kafasını çöp kutuma uzatıp yiyecek artığı aramasına katlanmak zorunda kalıyorum. Onun su içmesini ve müdahaleci bir şekilde yemek yemesini dinliyorum. Köpek de erkeklerden korkuyor. Yabancılar ofise geldiğinde yüksek sesle havlıyor ve bana saldırıyor! Birlikte çalıştığım neredeyse herkes köpekleri seviyor, bu yüzden nasıl hissettiğimi söylesem bile kaybolmuş bir dava olurdum. İş arkadaşımın köpeğinden nefret ettiğimi bildiğinden yüzde 99 eminim çünkü onu sevmem ya da onunla etkileşime girmem. Ancak köpek görünmeye devam ediyor. Onu ofisimize kilitlemek için kullandığı bebek kapısını indirdim çünkü sürekli ona takılıp kalıyordum ve bu bana bir kafeste çalışıyormuşum gibi hissettiriyordu. Köpek, daha sonra temizlemeye gerek kalmadan ofis halısının üzerine sayısız kez idrarını yaptı ve kustu. Mutty McMuttface'ten nasıl kurtulacağınıza dair herhangi bir ipucu var mı?

– İsimsiz
İş arkadaşlarınız köpek severler ama siz değilsiniz ve bunda sorun yok! Mesele sadece meslektaşınızın köpeğini işe getirmesi değil. İşe yaramaz bir köpek getiriyor ve köpeğin sorunları onun günlük işlerini etkiliyor. En kolay çözüm yeni bir ofis veya iş arkadaşı istemektir. Ama dürüst olalım: burada bu köpeğin hatası değil. Sahibi, köpeğinin kıçını kaldırıp ona gerektiği gibi bakmadığı, ofisin geri kalanını rahatsız etmeden onu bağlamadığı, iyi huylu olmasını veya kendini güvende hissettiği bir ortamda tutulmasını sağlamadığı için suçludur. Ofisi değiştiremiyorsanız, iş arkadaşınıza işyerinde köpeğine bakarken daha dikkatli olması gerektiğini kesinlikle söyleyebilirsiniz. Bundan sonra hiçbir şey düzelmezse konuyu uygun profesyonel kanallar aracılığıyla iletmeniz gerekebilir.

Biraz bozuk plak gibi

Küçük bir danışman ekibine liderlik ediyorum. Çalışma tekniktir ve müşteriyle sık sık iletişim kurulmasını ve ara sıra halka sunum yapılmasını gerektirir. Genellikle mükemmel bir iş çıkaran iş arkadaşlarımdan birinin çok tuhaf bir alışkanlığı var: Aynı cümleyi bazen bağlamda anlamlı olmayan bir şekilde tekrarlayıp duruyor. Zararsız olmasına rağmen çok dikkat dağıtıcı, sözlü bir tik. Anonimliğini korumak için “tamamen açık” diyeceğiz. Şimdi, 30 dakikalık bir sunum yapan birinin düzinelerce “açıkça” söylediğini dinlediğinizi hayal edin; buna uygunsuz ifadeler de dahil: “Açıkçası, çalışmanın sonraki adımları şunlardır: sonuçlarımızı nihai bir raporda belgelemek. ”

Hiç kimse bunu onun dikkatine sunmadı. Müdahale etmem gerekip gerekmediğinden emin değilim. Onu utandırmak istemiyorum. Sizce bu konuyu onunla konuşmam gerekir mi, eğer öyleyse konuyu açmanın en iyi yolu nedir?

– İsimsiz
Birçok insanın sözel tikleri vardır. Bazı insanların konuşmalarda “doğru” kelimesini gereksiz yere kullandığını fark ettim. Bu çıldırtıcı. Ancak nispeten zararsızdır ve bazı kişilerde sözel tik bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu bağlamda bir şeyler söyleyebilirsiniz. Sadece düşünceli ol. Nazik ol. Profesyonel geri bildirim sağlama fırsatınız olduğunda, iyi yaptığı her şeyi vurgulayın ve ardından bu ifadeyi oldukça sık kullandığını belirterek tikinin konusunu ele alın. Kendisi bunun farkında olmayabilir. Ayrıca sözel tiklerin üstesinden gelmek için kaynakları da paylaşırdım. Bazı yaklaşımlar, tiki gerçekten duyabilmeniz için kendinizi kaydetmeyi ve bir konuşma sırasında bunu kaç kez kullandığınızı saymayı, ifadeyi söylemeden önce kendinizi yakalamak için konuşmanızı yavaşlatmayı, sessizlikleri ve duraklamaları kucaklamayı vb. içerir.