Müsilaj paklık çalışmaları devam ediyor

TerraNova

New member
Caddebostan kıyısında dün “Marmara hepimizin” sloganıyla başlatılan çalışmalar akşam ve gece saatlerinde de devam etti.

Sabah saatlerinde Etraf ve Şehircilik Bakanlığı takımlarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) takımları tarafınca Kadıköy’de Caddebostan Kıyısı ve Kurbağalıdere ile Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal ve Yenikapı’da eş vakitli çalışma başlatıldı.

Caddebostan Kıyısı’nda İBB takımları dubalarla bir alanda toplanan deniz salyalarını süzgeçlere doldurarak atık torbalarına koydu.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı grupları ise gece saatleri boyunca müsilajları depolama tanklarına doldururken, bariyerlerle deniz salyalı alanı uygunca daraltan grupların çalışmaları sürüyor.

Bakanlığa ilişkin ve bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşlarca getirilen tekneler, deniz süpürgeleri ve botların çalışmaları da açık denizde devam ederken, İBB’ye ilişkin kimi tekneler Caddebostan Kıyısı’nda taban temizleme çalışması yapıyor.

Bölge sakinlerinden sörf hocası Serhan Balcı, çalışmaların pek süratli gittiğini belirterek, şu biçimde konuştu:

“Hem yüzey üstü hem yüzey altında bakanlığın ve belediyenin araçları çalışıyor. Zannediyorum yüzey olarak bir hafta içerisinde görsel olarak İstanbul’da bilhassa Anadolu Yakası’nın büyük bir kısmının temizlenmiş olacağını düşünüyorum. Lakin ileri arıtma, biyolojik arıtma üzere şeylerin de kuvvetlendirilmesiyle önümüzdeki senelerda daha pak bir Marmara Denizi’ne kavuşacağımızı düşünüyorum. Daima denizin üzerinde biri olarak ben bunu bekliyorum.”

İzmit Körfezi

Marmara Denizi kıyılarını kaplayan, halk içinde “deniz salyası” olarak da bilinen müsilaj (deniz salyası), Kocaeli kıyılarında görülmeye devam ediyor.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığının “Marmara Denizi Aksiyon Planı” kapsamında başlatmış olduğu paklık seferberliği kapsamında kentin birfazlaca noktasında paklık çalışmaları sürüyor.

İzmit Körfezi’nin biroldukca noktasında tesirini sürdüren müsilaj katmanları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Etraf Muhafaza ve Denetim Dairesi Başkanlığı Deniz ve Kıyı Hizmetleri Şube Müdürlüğü gruplarının takviyesiyle toplanıyor.

Kıyı ilçelerde devam eder çalışmalarda, tekne, deniz süpürgeleri ve dalgıçların takviyesiyle toplanarak vidanjörle çekilen müsilaj, kentteki arıtma tesislerine gdolayılüyor.

Deniz süpürgeleri ile günde 2,5 ton müsilaj toplayan belediye takımları, şu ana kadar bertaraf tesislerine 200 tonu aşkın müsilaj gönderdi.

Yalova

Yalova’nın Altınova ilçesinde müsilaj temizleme çalışmaları sürüyor. Musilaj, Marmara Denizi’nin tersaneler bölgesine yakın bölgesindeki açıklarda da tesirini sürdürüyor.