Meslektaşlarımın tatilde ot içmesi konusunda endişelenmeli miyim?

FreeDoom

New member
Ofis, para, kariyer ve iş-yaşam dengesi hakkında sorular gönderin çalışmaarkadaşı@Haber. Bastırılmasını isteseniz bile adınızı ve konumunuzu ekleyin. Harfler düzenlenebilir.

Gerekli ama hamile

Küçük bir şirketin veri operasyonlarını yönetiyorum. Şirketimin günlük başarısı için hayati öneme sahibim ve işimi benimle aynı seviyede yapabilecek kimse yok. Tatile gittiğimde işler hızla birikiyor ve yetişmem haftalar sürüyor çünkü işim çok önemli ve başkalarından çok az destek alıyorum.

Hamileyim ve doğum iznim yılın en yoğun zamanına denk geliyor. Şirketin yokluğumu nasıl halledebileceğine dair bir planım veya fikrim olması gerektiğini biliyorum, ancak şu anda bir çözüm göremiyorum. Görevimin kapsamını yalnızca birkaç aylık bir eğitimle halledebilecek kısa vadeli bir yedek bulmanın mümkün olduğundan emin değilim. İş yüküne ayak uydurabilmek için doğum iznimi bölmem veya yarı zamanlı çalışmam isteneceğinden endişeleniyorum.

Bu koşullar altında şirketime ne borçluyum? Orada çalışan az sayıda kadından biriyim, şirket geçmişte doğum izniyle uğraşmak zorunda kalmamıştı ve İK departmanımız da yok. Bu konuyu işletme sahiplerine nasıl iletebileceğim veya yokluğumun etkisini nasıl azaltabileceğim konusunda herhangi bir tavsiyeniz var mı?

Anonim
Yakında bu dünyada ortaya çıkacak minik bir insanın ortaya çıkışı için tebrikler. Kısa sürede yenisini bulmalısınız. Şirketler bunu her zaman ebeveyn izni alan insanlara yer açmak için yapıyor. İşinizde çok iyi olduğunuz çok açık ama şirketinizin patlamasını durdurabilecek dünyadaki tek kişi siz değilsiniz. Eğer durum gerçekten buysa, size yeterince ödeme yapılmıyor demektir ve bu gerçek bir yönetim hatasıdır. Sahiplere yaklaşırken, ne tür bir kişiyi bulmaları gerektiği, geçici çalışanın sahada ne kadar süre kalacağı ve bu kişiyi nasıl işe alacağınız ve sorumluluklarınızı nasıl devredeceğiniz konusunda aklınızda net bir plan olmalıdır. Tatilinizi bölmek veya yarı zamanlı çalışmak zorunda kalmamalısınız. Tatilin amacı işten ayrılmaktır. Bu konuda hem kendinize hem de işvereninize açık olun.

Tahmin edilemeyen bir patrondan nasıl ayrılırsınız

Birden fazla evi ve küçük ama aktif bir işletmesi olan birinin yönetici asistanı olarak çalışıyorum. Evden çalışıyorum ve yaklaşık 14 aydır bunu yapıyorum. Patronum oldukça değişkendir; en ufak bir kötü haber onu harekete geçirir ve suçlama oyununu oynamaya başlar. Çalışmalarımı sürekli gözden geçiriyorum çünkü o hiçbir zaman hedeflerine nasıl ulaşacağını planlamıyor ve beklentilerini tam olarak ifade edemiyor. Buna ek olarak, intikamcı görünüyor; eski iş ortakları ve kendisi için çalışırken hamile kalan eski çalışanlar hakkında konuşmayı takıntı haline getiriyor. Fikirlerini hemen benimsemeyenler “aptaldır”. Bu, yönetilmesi zor bir düzeyde stres ve iş yaratır. Bu kişinin açıkça sorunları var. Ayrılmaya karar verdim; burası, ilerleme fırsatlarının olmadığı ve öğretilecek İK’nın olmadığı sağlıksız, zehirli bir iş yeri. Bu işi bırakmadan önce başka bir iş bulmam gerekmediği için şanslıyım. Patronunuzun önemli duygusal ve zihinsel sorunlarının yanı sıra esrar bağımlılığı da varsa nasıl istifa edersiniz?

Anonim
Artık onun için çalışmazsanız patronunuzun nasıl tepki vereceği veya sizin hakkınızda ne söyleyeceği üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur. İşvereninize iki hafta önceden bildirimde bulunun, sorunsuz bir geçiş ayarlayın ve umarım toksik olmayan bir çalışma ortamında profesyonel hayatınıza devam edin. İşvereninizin zihinsel sağlığından veya duygusal refahından siz sorumlu değilsiniz. Patronun iyi olacak, seni temin ederim.

Ayrı bir aroma

Geçenlerde moladan dönen bir çalışandan ot dumanı kokusu aldım. Ot içmiyorum ve hiç içmedim, bu yüzden yeni sigara içme tekniklerine ve biçimlerine pek aşina değilim ve nasıl koktuğunu bilmiyorum. Aptalca bir meslektaşıma (10 kişiden azımız var) adamın ot gibi koktuğunu düşünüp düşünmediğini sordum. Cevabı biraz kaçamaktı, aşağı yukarı bunun olağandışı olmadığını ima ediyordu. Daha sonra beni esrar içen kişiye ispiyonladı, o da benimle yüzleşti ve bana bir sorunum olsaydı doğrudan ona gelmem gerektiğini söyledi. Artık bu davranışın bazı çalışanlar için oldukça rutin olduğunu öğrendim. İşyerinde kahve molalarında ot içmenin kabul edilemez olduğunu düşünürsem saf ve soğukkanlı mıyım?

İsimsiz, Florida
Saf olabilirsiniz ama bu bir suç değil. Siz ve meslektaşlarınız ağır makine kullanmıyorsanız, yarı kamyon kullanmıyorsanız, tıbbi prosedürler uygulamıyorsanız veya uçak kullanmıyorsanız, molalarda ot içmek tavsiye edilmez, ancak nispeten zararsızdır. Profesyonelce değil mi? Evet. Bu konuda bir problemin olduğu için mi havalı değilsin? Belki! Ancak meslektaşlarınızın kahve molalarını uygun gördükleri şekilde düzenleme hakları olduğu gibi sizin de fikrinizi belirtme hakkınız var. Size şunu sorayım: Neden umursuyorsunuz? Bunun nedeni çok rahatsız edici olan koku mu? Uyuşturucu kullandıkları için mi? Esrarın 23 eyalette eğlence amaçlı kullanımı yasallaştırıldı ve 38 eyalet esrarın tıbbi amaçlarla kullanımını yasallaştırdı. Ancak çoğu işyerinde çalışma saatleri içerisinde sarhoş edici madde tüketimine izin verilmemektedir. İş arkadaşlarınız muhtemelen bazı kuralları çiğniyor, ancak yönetimde değilseniz bu endişelenecek veya endişelenecek bir şey değil. Bırakın şunu.