‘Klasman ayarı’nda tek sorumlu MHK

Exxo

New member
OĞULCAN ÇOKSAYAR

Üstün Lig ve TFF 1. Lig’de 13 hakemin dönem ortasında klasman düşürülerek bakılırsavden alınmasının yankıları sürüyor. Şaibe, dış müdahale, kulüp baskısı ve talimat ile değişim yapıldığı savları konuşulurken yaşananlara birinci ağızdan açıklama geldi. Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Heyeti Lideri Ferhat Gündoğdu, 13 hakem ile yolların ayrılmasıyla ilgili yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu. Alınan kararların ani bir hareket olmadığını belirten ve 4 aydır klasman belirleme konusunda çalıştıklarını söyleyen Gündoğdu “Bu aldığımız karar bir operasyon değil. Operasyon, paklık üzere sözlerin kullanılmasını asla kabul etmiyorum, bunlar yanlışsız değil. Türk hakemliğinin geleceği için bir müddetdir planladığımız çalışmanın bir kısmıydı bu. Bu listeden külliyen ben sorumluyum. Çok yıpratılıyoruz, bu hakemliğe bir yarar sağlamıyor. 4 ay boyunca herkese bir süre tanıdım, buna çalışma arkadaşlarım da dahil. Hizmet kalitesini üst çıkartmak için ne yapmamız gerekiyor diye kendi içimizde kendimizi sorguladık. 4 aylık mühlet boyunca, hakem arkadaşlarımızı gözlemledik. 8 Mart’ta da bu sonucu aldık. Bu bir klasman belirleme. Her yıl yapılır. Alışık olmadığımız mevzu şu; klasman belirleme, birinci vakit içinderda temmuz yahut ağustos aylarında belirlenir, bir de devre içinde belirlenir. Ben geldiğimde bunun 4’e çıkartıldığını öğrendim. Gerekliliğini o gün bu kadar uygun anlayamamıştım. Bugün ne kadar gerçek olduğunu gördüm” sözlerini kullandı.

Atılım için geç kalmak istemediklerini belirten Gündoğdu “Hakemlerden beklenen en değerli şey, hür iradeyle karar verebilmeleridir. Son 2 aylık süreçte, birtakım gözlemlerde bulunduk. Seminerler, saha içi performanslar, saha dışı davranışlar, VAR kayıtları. Bunların hepsine bakıldı. Bu karar 8 Mart günü alınmadı, son 1.5 aylık çalışmanın geldiği son noktaydı” dedi.

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak’ın FETÖ ile ilişkilendirdiği hakemlere ait yapılan yorumlar da Gündoğdu tarafınca yalanlandı. Hakemlerin cürüm örgütleriyle ilişkilendirilmesinden rahatsızlığını lisana getiren MHK Lideri, her insanın nazaranv alırken soruşturmadan geçtiğini belirtti.

‘YABANCI HAKEME KARŞIYIM’

MHK Lideri Ferhat Gündoğdu, yabancı hakem tartışmalarına nokta koydu. Ellerindeki isimlere güvendiklerini belirten Gündoğdu “Ülkemde tabi ki yabancı hakeme karşıyım. Yabancı teknik yönetici de tercihtir lakin ben Türk teknik yönetici tercih ederim. İnsan kaynağı ile ilgili hiç bir zahmetimiz yok” dedi.

DENİZ ATEŞ BİTNEL: TÜRK FUTBOLUNA İHANET

“Dünkü açıklamalar başlı başına çelişkilerle dolu. Alınan kararlar hakem topluluğu tarihinde görülmemiş kararlardır. Daha evvel bu biçimde bir şeyle hiç karşılaşmadık. MHK Lideri Ferhat Gündoğdu, kelam konusu kararları kendi hür iradesi ile aldığını söylüyor, TFF ve Kulüpler Birliği’nin haberi yoktu diyor. Lakin bir başka cümlesinde 1.5 ay evvel planlanan 4 ay evvelinde başlayan bir projeydi ve Nihat liderle raporladık, sık sık fikirlerimizi paylaştık da diyor. Bu da çelişkileri doğruyor.

Lider Gündoğdu hakemlerin yüzde 20’sini düşürme hakkı olduğunu söylüyor fakat yaklaşık yüzde 50’sini klasmanından indirdi ve talimatları çiğnedi. Bu da türel bir müddetcin önünü açtı.

Burada bir öbür konu ise Cüneyt Çakır sonucu. Dünya Kupası’na gidecekken listeden çıkarılması tek söz ile bir ihanet. Cüneyt Çakır’ın üst üste 6 büyük turnuvaya katılıp tarihe geçmesine bir adım kalmışken yapılanlar MHK tarihine kara leke olarak geçecek. Listeyi performanslara nazaran sıraladık dendi lakin üst seviye performansları olan birtakım isimleri ‘kendilerini hakemlik kurumunun üzerinde görüyorlardı’ denilerek dışarıda bıraktıklarını deklare ettilar. Lider Gündoğdu isim vermedi fakat bunlar Cüneyt Çakır ile Fırat Ayıdnus’tu. Asıl sebep söylemeliydi. Ben Gündoğdu’nun aşağılık kompleksine kapıldığını hissettim. Kendisinin hakemlik mesleği MHK başkanlığına kâfi değil. Aydınus ve Çakır üzere meslekli hakemleri yönetemeyeceği için aşağılık kompleksine girdi.

Ayrıyeten MHK Lideri, kimse dahil olmadı dedi fakat dahil olan vardı. 1.5-4 aylık bir şey değil devre ortası yapılacak bir operasyonu 10 hafta kala dönem sonuna sarkıttılar. Kendileri operasyon demese de bu bir operasyon. 8 Mart’ta liste belirlemişti diyor fakat listedeki hakemlere o güne kadar maç vermesiyle çelişiyor. Ben MHK lideri olsam bu biçimde bir tasarrufta bulunmam.

‘Trabzonspor’un yarışta tek başına kalması etken oldu mu?’ sorusuna ‘dolaylı yoldan etken’ yanıtı bir öbür mevzu başlığı. Aslında öbür kulüpler potada olsa, bu hakemlerle devam edecektik demeye getirdi. Skandal bu. Büyükler potadan uzaklaştığı için bu hakemlere gereksinim kalmadı demek bu. Şaibelerle dolu skandal bir açıklama. Hakemlerin özgüvenleri yerlerde. Açıklamalar bunu takviyeler cinsten. Motive edeceğiz dendi lakin nasıl edecekler nazaranceğiz. Bu baskıyla kalan haftalarda yanılgılar epey büyük olacaktır.

Lider Gündoğdu, bilhassa üstüne basa basa 1. etap diyor. Bu telaffuzla baskı artıyor. Dönem sonunda yolların ayrılacağı hakemler var demek bu. Hakemleri baskı altına almanın öteki bir yolu. Ve bu kalan haftaları soruna sokacak.

Yüzü eskimiş olan yıpranmış olan kamuoyu ile zahmet yaşayan hakemlerle de yollarımızı ayırdık dediler. bu biçimde bakınca Ali Şansalan, Atilla Karaoğlan, Zorbay Küçük üzere isimler de yıpranmış olmuyor mu? Lider, Twitter’dan son 48 saatte takip ettiğim kadarıyla, gelen dayanaklarla yanlışsız yaptığımızı anladık dedi. Taraftarları baz alırsanız Ümit Öztürk, Ali Şansalan vb. isimleri de istemiyoruz telaffuzlarını de şimdiden dikkate almaları gerekecek. Profesyonel bir ortamda taraftarlar son referans alınacak bireylerdir.

Bu yaşananlar için her ne kadar bağımsız karar dense de, asla bağımsız değil. İsmine operasyon denilmese de bu operasyondur.”

MURAT FEYZİ TANIRLI: EMEĞE SAYGISIZLIK VAR

“Kurumsal yapılarda idareler istedikleri profesyoneller ile çalışır yahut çalışmaz, bu büsbütün kurumun inisiyatifindedir. Hakemler için de bu durum geçerlidir şüphesiz lakin somut kriterler, adap ve yaklaşım kıymetlidir. Her ne kadar bu MHK devrinde talimat çıkarılmamış olsa da, Avrupa’nın 5 büyük liginde dönem ortasında klasman belirlemek üzere bir yaklaşım kelam konusu değildir. Adil de değildir, hakemliğin tabiatına büsbütün alışılmamıştır. Onca yıl emek verip Muhteşem Lig’e geliyorsunuz ve birkaç maç makûs geçince direkt aşağıya gönderilme riski taşımak üzere bir sistem kabul edilebilir değil. Bu büsbütün TFF ve MHK’nın gelen reaksiyonlar karşısında keyfiyetini kullanma hakkını doğuracak bir atılım.

Merkez Hakem Heyeti Lideri Ferhat Gündoğdu açıklamasında, bir kısım hakemin şurası rahatsız edici davrandığını, bir kısmının da performansların yetersiz olduğunu düşünerek bu sonucu aldıklarını söz ediyor fakat durumun o denli olmadığı aşikar. Bu yaşananları birkaç başlıkta incelemek mümkün. Emek tarafı için konuşmak gerekirse hakemlere yapılan veda formu yakışık almadı. İkinci husus başlığı ise yapılandırma.

Hakem sisteminin yapılandırması için İngiltere MHK Başkanı’nı TFF’ye danışman olarak işe başlatıyoruz lakin hakem kadrolaşmasından kendisinin haberi yok. Servet Yardımcı, UEFA ve FIFA bilgilendirildi diyor. Roberto Rosetti ve Collina ve hatta Uilenberg kamuoyu ile bir arada öğreniyor. Lider Gündoğdu, MHK’nın bu sonucunı TFF’nin oy birliği ile onayladığını belirtiyor fakat gerek MHK’da gerek TFF idaresinde karardan son dakika haberi olanlar var.

Yayıncı kuruluşta Güntekin Onay’ın sorularına net bir yanıt beklendi fakat olağan olarak ki karşılık almak güç. Ali Palabıyık, Rizespor-G.Saray maçından daha sonra 16 hafta ceza aldı. O periyotta memleketler arası arenada maç yönetmedi. Zira kendi liginde maç yönetmeyen hakeme bakılırsav verilmez temayül olarak. Cüneyt Çakır bir dünya markası ve Dünya Kupası’na hazırlık basamağında. Çakır’ın dünya kupası da şu an zora girdi. Sistem yapılandırması ismi altında kulüp liderlerinin baskısı, yansılar etken olmamalı. Bitime 10 hafta kaldığı bir ortamda, dönem sonunda daha sağlıklı ve bu hakemleri kamuoyu önünde rencide etmeden final yapılabilirdi.

Sayın Lider, uzun müddettir nazaranv alan hakemlerin yıpranmalarından bahsetti. Bu durumda kendilerinin FIFA yaptığı 29 yaşındaki Zorbay Küçük’ten uzun yıllar yararlanmayı düşünmüyorlar demek ki.Çünkü birinci yılında yıprandı ve daha 18 yılı var. Mümkün mü?

Dönem ortasında klasman belirlemenin ne kadar faydalı olduğunu gördük bu vesileyle diyor Lider Gündoğdu. Hakemlerin dönem ortasında daha huzursuz ve gergin maç yönetmelerine niye olacak faktör olarak görüyorum. Her başarısız maç sonunda kokartımı kaybediyor muyum psikolojisini hakemlere yüklemek sağlıklı bir idare meziyeti değil.”