Jussi Pylkkänen, Christie’s başkanlığından istifa etti

FreeDoom

New member
O, dünyanın en pahalı sanat eserini satan adam; bilgisayar ve telefonlarından canlı yayınlanan müzayedeleri izleyen milyonların tanıdığı bir yüz.

Kasım 2017’de Christie’s küresel başkanı Jussi Pylkkänen, Leonardo da Vinci’nin “Salvator Mundi” eserini satmak için New York’ta podyuma çıktı.

Christie’s’in pazarlama kampanyası tarafından akıllıca “Son Leonardo” olarak adlandırılan açık artırmadaki dokuzuncu lotun satışı 19 dakika sürdü. Telefonla teklif veren iki firma arasındaki uzun ve gergin düellonun ardından Pylkkänen, sonunda “Salvator Mundi”yi ücret karşılığında 450,3 milyon dolara sattı; bu, açık artırmada veya özel olarak herhangi bir sanat eseri için rekor bir rakamdı.

Fiyat, Mayıs 2015’te New York’taki Christie’s’de Picasso’nun “Les Femmes d’Alger (Version ‘O’)” tablosu için önceki en yüksek seviye olan 179,4 milyon doları alt üst etti. Bu satışta Pylkkänen de podyumda yer aldı.

Ancak şimdi, 60 yaşında ve Londra’daki Christie’s’de 38 yıl çalıştıktan sonra Pylkkänen, bağımsız bir sanat danışmanı olmak için müzayede evinden ayrılıyor. Podyumdaki son görünümü 7 Aralık’ta, Christie’nin Londra’da eski ustaları içeren akşam müzayedesine liderlik edeceği zaman olacak.

Pylkkänen, 1960’larda İngiltere’ye taşınan Helsinki’li bir bakır tüccarının Finlandiya doğumlu oğludur. Özel okul ve Oxford Üniversitesi’ndeki eğitimi ona birinci sınıf bir müzayedeci olmak için gereken parlak güveni verdi.

Müzayede evinin hala bir İngiliz halka açık şirketi olduğu 1980’lerin ortalarında Christie’nin matbaa departmanına katıldı. 1998 yılından bu yana Fransız milyarder, sanat koleksiyoncusu ve lüks patronu François Pinault tarafından kurulan Artemis Grubu’na aittir. Düşük kaliteli sanat eserleri ve antikalar satan Christie’s South Kensington ve Christie’s Amsterdam gibi şubeler kapatıldı veya küçültüldü. Müzayede evinin satışlarının “uygun fiyatlı” kısmına artık çanta, mücevher ve saat gibi lüks mallar için yapılan çevrimiçi teklifler hakim durumda.

Pylkkänen, Christie’s’in Londra genel merkezindeki dördüncü kattaki ofisinde gerçekleştirdiği bir röportajda, sarsıcı kültürel ve teknolojik değişimler geçiren bir sektördeki kariyerini değerlendirdi. Bunlar o konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Kariyerinin öne çıkan anları söz konusu olduğunda, “Salvator Mundi”yi satmak kesinlikle öne çıkan bir konu olacaktır. Böyle olağanüstü bir ödülün olacağını önceden biliyor muydunuz?

240 milyon dolar kazanacağını düşünmüştüm. İngiltere’nin üç kralına ait olan bir eserin inanılmaz bir ilgi yaratacağından çok emindim ve bu nedenle teklif çağrısını açtım. Benim sorunum 200 milyon dolardı çünkü insanlar telefonlarının kameralarını tutuyorlardı. Çünkü bu bir emir gibi görünüyor.

İki nedenden dolayı ara vermek zorunda kaldım. İlk olarak, her sanat eseri için rekor kırdığımız için, hâlâ oyunda olan üç teklif sahibine yeniden değerlendirme şansı vermek. Ancak bu acelenin de yönetilmesi gerekiyordu. Odadaki teklif verenlerin tespit edilebilmesini sağlamak için onlardan kibarca telefonlarını kaldırmalarını istemek zorunda kaldım.

Benim beklentim bunun uzun yıllar kırılamayacak bir rekor yaratmasıydı. Ne zaman kırılacağını görmek ilginç olacak. Bu şeylerin doğası gereği açık arttırmayla satılma ihtimali çok yüksek. Ve bu bir Van Gogh ya da Jackson Pollock için olacak. Harika bir eski usta tablosu olabilir.

Alıcının Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman olduğu doğru mu? ABD güvenlik yetkililerine göreWashington Post gazetecisi Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine göz yuman kim, siz veya Christie’s bunu hiç düşündünüz mü?

Alıcılar hakkında yorum yapmıyorum. Üzgünüm.

Hadi başlangıca geri dönelim. 1980’lerin ortalarında Christie’s’te çalışmaya başlamak nasıldı?

Çok zeki ama oldukça ataerkil bir yönetici grubu tarafından yönetilen, oldukça İngiliz bir şirketti. “Uluslararası” bir şirket değildi. Amerika’da ancak 1976 yılında açmıştık. Daha sonra 1987’de Van Gogh’un “Ayçiçekleri” tablosunu sattık. Herkesin 500 £ ikramiyesi vardı ve bu çok önemliydi.

François Pinault’un Artemis Grubu’nun Christie’s ve sanat dünyası için devralınması ne kadar önemliydi?

İşimizi değiştirdi. Pinault bir sanat koleksiyoncusu ve bu da büyük fark yarattı. Christie’s’i anlıyordu. Her zaman ayak izimizi genişletmemizi istiyordu. En büyük değişiklik, 2005’te Orta Doğu’da ve ardından 2012’de Asya’da açılışımızla gerçekleşti. Bu mağazaları açtığımızda Christie’s Avrupa’nın başkanıydım ve küresel ilginin bu yükselişine tanık oldum. Şu anda sattığımız en önemli sanat eserleri 1987’de olmayan bir şekilde dağıtılıyor.

Christie’s’te lüks ürün satışı kategorisi ne kadar önemli hale geldi?

Lüks, yeni alıcılarımız için en büyük giriş noktasıdır. Koleksiyoncularımızın çoğunluğu dört veya beş farklı bölgeden satın alıyor. Lüks satın alıyor olabilirsiniz ama aynı zamanda 21. yüzyılın görsellerine de bakıyorsunuz.

Lüks mallar satın alan zenginler, daha ucuz sanat eserleri ve antikalar toplayan orta sınıfın yerini ne ölçüde aldı?

Lüks sadece başka bir giriş noktasıdır. Herkes mücevher alıyor, herkes saat alıyor, insanlar koleksiyonluk spor ayakkabılarla ilgileniyor. Değerli eşya satın almak isteyenler için daha ucuz bir giriş noktasıdır. Bu artık insanların harika sanat eserlerini satın alma şeklini etkiliyor. Aynısını bir Picasso, bir Cézanne ya da bir de Kooning ile de yapabilirsiniz.

Satışın yeri beş yıl öncesine göre daha az önemli. Alıcılar mülkün göründüğü yerden satın almayı severler. Acentelerini gönderiyorlar, internetten bakıyorlar, biz onlara durum raporu veriyoruz, ya da bizzat seyahat ediyorlar. Öğelerin nerede bulunduğu önemli değildir.

Podyumdaki ilk yıllarınızda sanat dünyasındaki herkesin sizin rahat müzayede tarzınızdan etkilenmediğini söylemek yanlış olmaz. Bir müzayedeci olarak teknikleriniz nasıl gelişti?

İlk günlerimde sadece satıcıya hizmet veriyordum, onların en yüksek doları almalarını sağlıyordum ve hata yapmaktan korkuyordum. Bir müzayedecinin kendini rahat hissetmesi beş ila yedi yıl alır. Artık tarzım çok daha hızlı. Hızı değerlendirebilmeniz ve doğru şekilde yapabilmeniz gerekir. Tutum önemlidir. Sorun yaşıyorsanız veya bir şey satmıyorsa bir sonraki partiye odaklanmanız gerekir. Hazırlık önemlidir. Kuvvet de önemlidir. Hepsi P’ler.

Satışlarınız internette milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor. Popüler bir eğlence biçimi haline geldiler. Peki, müzayedelerde milyonlar harcayan süper zenginlerin röntgenci gösterisi, sanat koleksiyonculuğunun yalnızca çok zenginlerin yaptığı bir şey olduğu izlenimini ne ölçüde yaratıyor?

Bu, pazarın en üst noktasındaki bir gerçektir. Bu eserleri satın almak için çok zengin olmanız gerekiyor. Büyük akşam indirimleri çok çok özel etkinliklerdir. Herkes Barcelona’da oynayamaz ama orada olup izleyebilirsiniz. Manzarayı görmek için çok sayıda insan geliyor. Etkinliklerimize giriş ücretsizdir; 80.000 kişi New York’taki Rockefeller satışını görmeye geldi.

Halka açık müzayedecilikten özel sanat danışmanına geçiş hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunu neden şimdi yapıyorsun?

Son on yılda 1 milyon doların üzerinde mülk satın alan alıcıların sayısının çok ama çok hızlı arttığı küreselleşmiş bir dünyada yaşıyoruz. Zenginler arasında önemli sanat eserleri satın alma konusunda inanılmaz bir ilgi var ve sanat danışmanlığı sanat piyasasının gerçekten önemli bir parçası haline geldi. Bu yüzden ona katılıyorum.

Christie’s’e ilk başladığımda babam bana şöyle dedi: “Sana iki yıl içinde 10.000 £ vereceğim.” Sanat dünyasının tüm panoramasını Christie’s’in merceğinden gördükten sonra, kendi işini kurmak için kendi işini kurabilirsin. buldum.” Hiç ayrılmadım. Ama gidip benim için planladığı şeyin aynısını yapacağım.

İlgi odağını kaçırmayacak mısın?

Müzayedeci olmaktan keyif aldım. Christie’s’te geçirdiğim yılları büyük bir mutlulukla hatırlıyorum ve bu müzayedeleri yanımda götürüyorum. İnanılmaz anlar yaşadım. Şimdi seyircilerin arasında olmayı ve büyük koleksiyonerler veya kurumlar için önemli sanat eserlerini satın almayı sabırsızlıkla bekliyorum. Hala stadyumda olacağım.