JAMYO ve JSGA subay ve astsubay alımı başladı! 2021 YKS jandarma taban puanları…

Pehlione

Global Mod
Global Mod
Jandarma Genel Komutanlığı tarafınca yayınlanan ilana göre; 2021 yılı YKS puanı ile Subay ve Astsubay alımı yapılıyor. Yüksek Öğretim Kurumları İmtihanının açıklanmasının akabinde, subay ve astsubay olmak isteyen lise yahut lise dengi meslek okulu mezunu adaylar 2021 YKS taban-tavan puanlarını merak ediyor. Pekala JAMYO ve JSGA subay ve astsubay alımları için aranan YKS puanı nedir?

JSGA ve JAMYO Başvurusu İçin Mezuniyet Koşulu Nedir?

Lise yahut lise dengi meslek okulu mezunları yahut kayıt tarihine kadar mezun olabilecek durumda olanlar ile denkliği Ulusal Eğitim Bakanlığınca onaylanmak kaydıyla yabancı ülke lise mezunu olanlar müracaat edebilecektir.

Kaç Kişilik Subay ve Astsubay Alımı Yapılacak?

• Jandarma Meslek Yüksekokulu (JAMYO) 712 Erkek Öğrenci Alımı yapacak.

• Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesine 200 Erkek Öğrenci alımı yapılacak.
2021 YKS TABAN PUANLARI KAÇ?

JSGA YKS PUANI

Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde müracaat için; ÖSYM tarafınca yapılan 2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) aldıkları puan (Okul ve Ortaöğretim muvaffakiyet puanı eklenmemiş biçimiyle ) temel alınarak;

• Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 yahut üzerinde puan almak,

• Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT);

• Eşit Yük (EA) puan cinsine göre, sıralamada en az 250.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak,

• Sayısal (SAY) puan tipine göre, sıralamada en az 100.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak, – Sözel (SÖZ) puan cinsine nazaran, sıralamada en az 50.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak,

• Şehit yahut görev malulü eş ve çocuklarının ise üstte belirtilen puanların (EA, SAY, SÖZ) en az %80’ini almış olması gereklidir.

• Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesine temin edilecek (200) öğrencinin;

• %60’ı (120 öğrenci) Eşit Tartı (EA) puan çeşidinden (Şehit yahut görev malulü eş ve çocukları kontenjanı 6),

• %20’si (40 Öğrenci) Sayısal (SAY) puan tipinden (Şehit yahut görev malulü eş ve çocukları kontenjanı 2),

• %20’si (40 Öğrenci) Sözel (SÖZ) puan tipinden (Şehit yahut görev malulü eş ve çocukları kontenjanı 2), alınacaktır.

• YKS imtihan kararı olmayan yahut belirlenen taban puanın altında not alan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır.

• Müracaat yapan adaylar tercih ettiği puan cinsine ve o puan çeşidi için belirlenen kontenjana göre en yüksek puandan düşüğe hakikat sıralanacak ve kontenjan ölçüsünün on katı adaya https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi üzerinden “Seçme İmtihanlarına Çağrılma ” duyurusu yapılacaktır.
JAMYO YKS PUANI

• Lise yahut lise dengi meslek okulu mezunları yahut kayıt tarihine kadar mezun olabilecek durumda olanlar ile denkliği Ulusal Eğitim Bakanlığınca onaylanmak kaydıyla yabancı ülke lise mezunu olanlar müracaat edebilecektir.

• Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna müracaat için; ÖSYM tarafınca yapılan 2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) aldıkları puan temel alınarak;

• Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanına nazaran, sıralamada en az 500.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak,

• Şehit yahut görev malulü eş ve çocuklarının ise üstte belirtilen puanın en az %80’ini almış olması gereklidir.

• Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokuluna temin edilecek (712) erkek kontenjanın %5’i (36 öğrenci) Şehit yahut görev malulü eş ve çocuklarına tahsis edilecektir.

• YKS imtihan kararı olmayan yahut belirlenen taban puanın altında not alan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır.

• Müracaat yapan adaylar TYT’den aldığı puana göre en yüksek puandan düşüğe hakikat sıralanacak ve kontenjan ölçüsünün on katı adaya https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi üzerinden “Seçme İmtihanlarına Çağrılma ” duyurusu yapılacaktır.
MÜRACAATLAR VE KOŞULLAR

JAMYO ve JSGA müracaatları 8 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecektir. Adaylar, müracaatlarını yalnızca Jandarma Genel Komutanlığı resmi İşçi Temin adresi üzerinden yapacaklardır. Müracaat koşulları ve Müracaat ekranlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

JAMYO MÜRACAAT KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

JSGA MÜRACAAT KULAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ