İşten ayrıldın ama yine de mutsuzsun. Şimdi ne var?

FreeDoom

New member
Calling It Quits, mevcut bırakma kültürü hakkında bir dizi.

Yaklaşık bir yıl önce Sam Palmer-Simon, New York’ta kar amacı gütmeyen bir hukuk firmasında yeni çalışanların işe alınmasını, seçilmesini ve eğitimini yöneterek uzaktan çalıştı. Organizasyonda altı yıl geçirdikten sonra, Bay Palmer-Simon, işin miktarını ve destek personeli eksikliğini çok büyük buldu. “Yandım ve düşük maaş aldım” dedi. “Belirli şeyleri başarma hırsım vardı ama bunu yapacak kaynaklar bana verilmemişti.”

Organizasyondaki güç, küçük bir grup insanda toplanmıştı ve Bay Palmer-Simon, istediği ve hak ettiği bir karar alma özerkliğine sahip olmadığını hissetti. “Büyük İşten Çıkarma” lakabını kazanan iş uçuşu sırasında 2021’in ortalarıydı ve Bay Palmer-Simon işi bırakmaya karar verdi. “İş dışında daha net bir amaç duygusu bulmak” için işinden ayrılmasına izin vereceğini düşündü.

Ancak bulduğu şey, iş ve yapı eksikliğinin onu motivasyonsuz bırakması ve ilerleyememesiydi. “Bu seçim paradoksuna düştüm” diye hatırladı. “Bir podcast başlatmalı mıyım? Daha fazla kitap oku? Sonunda hiçbir şey yapmadım.”

Sonunda, iş hakkındaki duyguları hakkında arkadaşları ve ailesiyle konuşmaya başladı ve Work Won’t Love You Back gibi kitaplar ve Esther Perel’in How’s Work? gibi kariyer podcast’leri dahil olmak üzere kariyer tavsiyelerini araştırdı.

Dokuz ay sonra aynı sektörde yeni bir işe başladı, ancak çok geçmeden bu eski işine çok benziyor ve birkaç ay sonra başka bir iş için ayrıldı – ki bu hala devam ediyor. Şu anki daha iyi, dedi, ama farklı bir şekilde stresli. Ama artık işini kendisini tanımlayan bir şey olarak görmeyen Bay Palmer-Simon için sorun değil.

“Çalışma koşullarımdaki değişiklik, kim olduğumu ve tüm bu farklı yerlerde nasıl göründüğümü veya yanımda ne taşıdığımı değiştirmedi” dedi. “Nerede çalışırsam çalışayım veya ne kadar iyi maaş alırsam alayım, ortaya çıkacak.”

Yanımızda taşıdığımız bu “malzemeler”, uzmanların bir işi dürtüsel olarak bırakmadan önce duraklamanızı tavsiye etme nedenlerinden biridir – ister tükenmişlik ister hayal kırıklığı nedeniyle olsun – ve işinizle ilgili memnuniyetsizliğinizin hangi bölümlerinin işle ilgili ve hangi bölümleriyle daha yakından bir göz atın. t.

Çevrimiçi bir Kariyer destek platformu olan WorkItDaily’nin yönetici direktörü ve kariyer koçu JT O’Donnell, “Bir işle ilgili hisleriniz, sahip olduğunuz deneyimlere dayalı olarak kafanızda bir anlatı oluşturana kadar zamanla gelişir” dedi. “Acı çektikleri bir noktaya ulaşan ve dışarı çıkmaları gerektiğini hisseden birçok insan görüyorum. Ama bu, kızartma tavasından ateşe gitmekle sonuçlanır.

Sert bir şey yapmadan önce, dedi, işinizi neden sevmediğinizin öyküsünü olabildiğince eksiksiz bir şekilde yazın ve ardından birkaç kez okuyun. “Bu süreç, bastırılmış duygularınızın çoğunu salıvermenizi ve ardından ‘Tamam, artık hikayemi biliyorum ve kalmayacağımı fark ettim, bir değişiklik yapmalıyım’ demenizi sağlıyor. Ve sonra değişikliğin ne olacağına karar verebilirsiniz. Farklı bir departmana veya tamamen farklı bir şirkete geçiyor olabilirler.”

sınırlar koymak

Stresi yönetmelerine yardımcı olmak için çalışanlarla birlikte çalışan bir klinik psikolog olan Marsha Brown, tükenmişliğin nadiren sadece işle ilgili olduğunu söyledi. Danışanlara, hem işte hem de kişisel yaşamlarında mutsuz olmalarının tüm nedenlerine bakmalarını önerir. “Stres kaynaklarını tespit etmek sandığımız kadar kolay değil. İş ortamı gibi hissedebilirsiniz, ancak stresin bir parçası da işinizden uzaklaşma fırsatı bulamamak olabilir” dedi.

doktor Brown, tükenmişliğin genellikle iyi profesyonel ve kişisel sınırlar koyamama ile ilgili olduğunu, bu nedenle sadece iş değiştirmenin sorunları çözmeyeceğini söyledi. “Bu insanlar genellikle aynı sorunları yaşıyorlar: Aşırı çalışıyor, bunalmış ve mutsuz hissediyorlar” dedi. Gezinmeyi ve sınırlar koymayı öğrenene kadar, mücadele muhtemelen devam edecek.”

Yeni rutinler oluşturma

Sektördeki itibarını zedeleme korkusuyla tam adının kullanılmamasını talep eden Dave, iptal etmek için Eylül 2022’de işini bırakmasına neden olan öfke ve hayal kırıklığını daha iyi anlaması için zaman tanıdı. Silikon Vadisi merkezli bir yazılım şirketinde mühendislik bölümü başkanıydı, Oregon’daki evinden çalışıyordu ve şimdi o zamanki duygularının büyük ölçüde yanlış yönlendirildiğini ve kendisinden çok işine odaklandığını görüyor.

“Bıraktığımda, sürekli olarak daha fazlasını yapmam isteniyormuş gibi hissettim ve rolüm her şeyi kapsayıcı hale geldi” diyerek, pandeminin işini hiç bitmeyecekmiş gibi hissettirdiğini sözlerine ekledi.. “Yataktan yeni kalktım, bilgisayarımın başına oturdum ve bütün gün Zoom’daydım. Artık hobim yoktu, çocuklarımla fazla vakit geçiremiyordum, spor yapmıyordum” dedi. “Artık bu sorunların çoğunun iyi alışkanlıklar geliştiremememden ve bir rutine bağlı kalmamdan kaynaklandığını görebiliyorum.”

İlk başta özgürleştirici olsa da, bırakmak hızla altta yatan sorunları ortaya çıkardı. İşinin pek çok yönü sosyaldi, diye açıkladı, “sosyalleşme ihtiyaçlarımın çoğunu karşıladılar ve bu tamamen ortadan kalktı. İlk başta çok tecrit ediciydi” dedi. “Stresli ya da tükenmiş olduğunuzda, başka bir iş aramak zordur. Düşündüğümden çok daha zordu.”

Dave, işinden ayrıldıktan sonra birkaç ayını, artık düzenli egzersiz, aile ile zaman ve hobiler için zaman içeren bir rutin oluşturmak için harcadı. İşin püf noktası, her işte bu rutini sürdürebilmektir. Bunu doğru yaparsam daha iyi bir çalışan ve daha mutlu olacağımı düşünüyorum.” Bu ay sektörde yeni bir işe başladı.

Bir psikolog, New York Üniversitesi’nde doçent ve kariyer ve yönetici koçluğu şirketi Wanderlust Careers’ın kurucu ortağı olan Michael McCutcheon, kişinin davranışını ve hassasiyetlerini incelemenin çok önemli olduğunu söyledi. Bu bilgi olmadan, bir işin bir öncekinden daha iyi hissetmesi pek olası değildir. “‘Bu patron beni istiyor’ veya ‘Mikro yönetim altındayım’ demek kolay ama sokağa bakıp ‘Nasıl katkıda bulunuyorum? Neyi değiştirebilirim ve ne benim kontrolümde?’” dedi Dr. McCutcheon.

“Çim daha yeşildir” etkisi

İş ve yaşam doyumunu inceleyen sosyolog ve “İş Yerinde Mutluluğun Sırları”nın yazarı Tracy Brower, bir diğer düşüncenin de bir şeyden kaçmak için mi yoksa bir şeye doğru ilerlemek için mi duracağınız olduğunu söyledi. “Kaçtığınızda, bir sonraki adımda tatmin bulmak daha zordur” dedi. “Çim daha yeşildir” etkisini gördük, o kadar çok iş var ki her şey bir fırsat gibi görünüyor, bu yüzden insanlar kendileri için neyin önemli olduğunu gerçekten düşünmek yerine yeni bir şey seçiyorlar.”

Ancak müşterileri için üç farklı iş türünün ana hatlarını çizen Bayan O’Donnell, “Mevcut durumunuzu düşünmek, bir sonraki işinizden ne istediğinizi belirlemenize tam olarak yardımcı olacaktır” dedi. “Faturaları ödeyen ve kendi hayatını yaşamanı sağlayan bir iş var; işten tatmin hissettiğiniz ama sahiplenmediğiniz bir kariyer; ve kimliğiniz olduğu için işiniz için hayatınızın diğer alanlarını feda etmeye istekli olduğunuz bir meslek.” Bu yelpazede nerede olduğunuzu belirlemek, çıkışınızı niyetle planlamanıza ve geleceğe doğru daha net bir yola doğru ilerlemenize yardımcı olabilir.

Bilerek çıkmak

Böyle bir planlamacı, önceki işvereninden misilleme korkusuyla tam adının kullanılmamasını talep eden Michael‌’dir. Ağustos 2022’de öğretmenlik görevinden vazgeçti; Yaklaşık yirmi yıldır Los Angeles banliyösünde aynı özel okulda çalışıyordu, ancak değerinin düşük olduğunu ve özellikle Covid’in kapanmasını izledikten sonra düşük ücret aldığını hissetti. Bir maaş zammı konusunda patronuyla uzun uzun düşündükten ve sonuçsuz kalan bir tartışmadan sonra Michael, geçen Mart ayında ayrılışını planlamaya başladı. Daha yüksek maaş teklif edenleri hedefleyerek, bir sonraki okul yılı için yeni öğretim fırsatlarını keşfetmeye karar verdi.

Michael, yeni okullarda yeniden görüşme deneyiminin kendisini değerli hissettirdiğini söyledi. “Birden beni hafife alan eski okul ile beni gerçekten isteyen bu okul arasındaki büyük zıtlığı gördüm.”

Eylül ayında yeni öğretmenlik görevine başladı. Bu okulun kendine has eksiklikleri olsa ve Michael önceki işinden arkadaşlarını ve ailesini özlese de, değişiklikten memnun. Daha yüksek maaşın yaşam kalitesini büyük ölçüde iyileştirdiğini ve yönetimin, önceki okulunun yapmadığı bir şekilde yenilikçi düşünceyi ve öğretimi kutladığını söyledi. “Çok olumlu ve destekleyiciler” dedi. “Bir öğretmen olarak benim için bir olasılıklar dünyasının kapılarını açtı.”