Instagram’da paylaşılabilen “Kıskançlık Ofisi”: Muhabirler bir trenddeki hikayeyi nasıl buluyor?

FreeDoom

New member
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl çalıştığına dair perde arkası bilgiler sunuyor.

Belki onları Instagram’da görmüşsünüzdür: Sizinkinden çok daha havalı görünen ofisler. Ses geçirmez telefon kulübeleri bulunmaktadır. Kanatlı sandalye. Stratejik olarak yerleştirilmiş sanat kitapları ve The New Yorker’ın eski kopyalarıyla dolu kitap rafları.

Haberler muhabirleri Emma Goldberg ve Anna Kodé’nin “Kıskançlık Ofisi” adını verdikleri modaya uygun işyeri tarzını anımsatıyorlar. Makalelerinde yazdıklarına göre şirketler, Instagram’da paylaşılabilir ofis tasarımının, işçileri koltuklarından uzaklaştırıp işyerlerine geri dönmelerini, bunun yerine işlerini kadife ve köpek dostu koltuklarda yapmalarını sağlayacağını umuyor.

Kıskançlık Ofisi, hem geleneksel işyerlerinde bulunan odacık çiftliklerini hem de Silikon Vadisi’nin teknoloji kampüslerinin tırmanma duvarlarını, rahat köşelere yerleştirilmiş yastıklı sandalyeler ve sahte keman yapraklı incirlerle değiştiriyor. Ancak mesele sadece estetik değil: Tasarım aynı zamanda bir şirketin markasını yansıtırken esnekliği de vurguluyor. Bazı işverenler genç çalışanlarının modaya uygun işyerlerini sosyal medyada paylaşmasını umuyor.

Bayan Kodé ve Bayan Goldberg, Ağustos ayında New York City’deki ofisleri ziyaret ederek haber yapmaya başladılar. Ancak stil trendi ülke geneline yayılıyor: Dünyanın en büyük mimarlık firmalarından biri olan Gensler, bank oturma yerleri ve kütüphane köşeleri bulunan ofis alanları inşa etmek için giderek daha fazla talep aldığını söyledi.

Bayan Kodé ve Bayan Goldberg, makalelerine ek olarak okuyucuların hayallerindeki ofis iç mekanını keşfetmelerine yardımcı olacak bir test de geliştirdiler. (Cevaplarında her ikisi de “kanepe meraklıları” veya sosyalleşmeyi kolaylaştıran zevkli bir şekilde tasarlanmış alanlarda çalışmaktan hoşlananlar olarak sınıflandırıldı.)

Bir röportajda, habercilikleri hakkında daha fazla bilgi veriyorlar ve neden Times’ın yakın zamanda Envy Office havasıyla modernize edilen daha geleneksel ofisinde çalışmayı sevdiklerini paylaşıyorlar. Bu görüşme düzenlendi.

Anna, sen emlakla ilgileniyorsun, Emma da işin geleceğini sen kapsıyorsun. Sizi bu yazı için bir araya getiren şey neydi?

EMMA GOLDBERG
Anna ve ben uzun zamandır birlikte bir şeyler bulacağımızın hayalini kuruyorduk. Aynı şekilde, her zaman daha kuru olabilecek bir şeyi yapmanın ilginç, yaratıcı veya sadece eğlenceli yollarını arıyoruz. Bunu keşfettiğimizde bunun ikimizin de kapsadığı konunun doğal bir kesişimi olduğunu hissettik.

ANNA KODÉ Bu açıkça Emma’nın nezaketiyle ilgili. Ve ayrıca tasarımın ve sosyal medyanın çokça ele aldığım bu özel yönü vardı. Örtüşme tam oradaydı.

Bu tarz bir tasarımı ilk kez nasıl öğrendiniz?

GOLDBERG
Zamanımı değerlendirmek için pek çok ofisi ziyaret ediyorum ve son birkaç aydır her yerde fark ettiğim şey, oturma odası ile otel lobisi arasında bir geçişe benzeyen ofislere doğru yönelme oldu. 2000’li yılların ortasındaki teknoloji meraklısı kampüsler yerine işyerleri daha modaya uygun, daha sofistike ve daha gastronomik görünmeye başladı.

En sevdiğim kitaplardan biri olan Nikil Saval’ın “Cubed” adlı kitabı kulübenin tarihini konu alıyor. Kabinlerden açık kat planlarına, oradan da teknoloji kampüslerine bir geçiş oldu. Anna ve benim ilk tartıştığımız sorular şunlardı: Ofis tasarımının bir sonraki aşaması nedir? Teknoloji kampüsünden sonra ne gelir?

Kıskançlık Ofisi daha az erkeksi görünüyor. Sofistike ve işbirliğine dayalı bir sistemdir ancak teknoloji kampüsünün meşhur özellikleri yoktur. Hiç uyku kapsülü görmedim.

KOD
Kesinlikle daha zevkli bir unsur var ve feminen bir tasarım anlayışı var, özellikle odaklandığımız firmalardan biri olan ve şu anda kapalı olan kadın kulübü Wing’i tasarlayan Roarke’da. Hala bazı “kırışıklık” unsurlarının olduğunu düşünüyorum. Hikayeye gelen birçok tepki şöyleydi: Instagram’da paylaşılabilir mobilyalara ihtiyacımız yok. Daha iyi hizmetlere ihtiyacımız var.

Bu işyerleri daha iyi bir ofis kültürüne katkıda bulunuyor mu veya verimliliği artırıyor mu?

KOD
Bunun kişinin türüne ve yapılan işe bağlı olduğunu düşünüyorum, ancak tasarımın etkileşimlerimiz ve günlük yaşamımızı sürdürme şeklimiz üzerinde büyük etkisi var. Koridorun tasarımından bitkilerin dahil edilmesine kadar her şey, herhangi bir odadaki insanların davranışlarını ve duygularını etkileyebilir.

GOLDBERG Keşfetmek istediğimiz fikirlerden biri, bir ofis tasarlarken bir şirketin o alanı nasıl işletmek istediğine dair her zaman belirli fikirlerin olmasıydı. Örneğin konuştuğumuz tarihçilerden bazıları, diğer şeylerin yanı sıra bölmelerin nasıl bir hiyerarşi duygusu sağladığından bahsetti. Ofis tasarımının her aşamasında şirketlerin iletmeye çalıştığı kapsayıcı fikirler her zaman vardı.

Envy Office’in yaptığı işin büyük bir kısmı şirketin markasını veya kimliğini yansıtır. Örneğin Magic Spoon mısır gevreği markasını gezdiğimizde tasarımcılar mekanın mısır gevreği kutusu gibi görünmesini istediklerini defalarca vurguladılar. Markalarının tuhaflığını yakalamak istediler. Bence şirketlerin umduğu şey, insanların bir ofis alanına girdiklerinde markanın anlatmaya çalıştığı hikayeyi görmeleridir.

Beklemediğiniz bir şey neydi?

GOLDBERG
Beni şaşırtan şey, şirketlerin çalışanlarının markanın imajını kendi sosyal medya kanallarına nasıl yansıtacakları konusunda aktif olarak düşünmeleri fikriydi; çünkü marka imajını değiştirme yöntemlerini değiştirmek için çabalayan şirketlerden çok daha fazlasını duyuyoruz Çalışanlarınızın işlerini nasıl kısıtladığı Çalışanlar sosyal medyayı kullanın.

Times’ın haber odası parlak kırmızı duvarlara sahip açık bir plandır. Bundan ilham alıyor musun?

KOD
Binamızı seviyorum. Mimarı Renzo Piano’yu seviyorum. Bu konuda biraz ineğim. İç tasarım değişti. The Times yakın zamanda hakkında yazdığımız kütüphane köşesi alanlarından bazılarını ekledi.

GOLDBERG Ofisimizi seviyorum ve onu da romantikleştirdiğimi hissediyorum. Tartıştığımız ve markalarının ofislerinin tasarımında temsil edilmesini isteyen şirketlere benzer şekilde, The Times’ın sevdiğim yanlarından biri de o alana girmek ve iş arkadaşlarının işlerini görmesini izlemek.

Haber odasının biraz kaotik enerjisini ve oradaki insanların heyecanı ve mekanın tarihi hakkında aktardıklarını seviyorum.