İmamoğlu’dan Cumhurbaşkanı adaylığı açıklaması

TerraNova

New member
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, politikyol.com Genel Yayın Direktörü Ali Haydar Fırat’ın gündeme ait sorularını yanıtladı.

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı adayı olacağı istikametindeki tartışmalara ait şunları söylemiş oldu:

“Ben şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Lideriyim. Bu durumda bana düşen belediye başkanlığını en uygun biçimde yapmak. Ben misyonumu en güzel biçimde yaparsam memleketin kurtuluşuna en büyük hizmeti yapmış olurum. Şu an benim aklımdan geçen ve maksadım, İstanbul’da bakılırsavini en âlâ yapan bir belediye lideri olmaktır. Dahası maksadım, İstanbul’da tarihin en başarılı belediye lideri olmaktır, daha ötesi yok.

Ben bunu yaparsam aslına bakarsanız değişim olacaktır, değişime büyük bir katkı sunmuş olurum. Yani birilerinin dediği üzere ‘İstanbul’u alan Türkiye’yi alır’ tezine de damga basmış olacağım. Benim yapmak istediğim budur. İnşallah az evvel tabir ettiğim üzere İstanbul’un en başarılı belediye lideri olurum.”

“Kanal İstanbul’a ömürleri yetmeyecek”

Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesi ile ilgili de “Bu emlak projesi açık ve net ki farklı Arap ülkelerine yıllar evvelce reklamı yapılan bir projedir. Fakat bu yapılamaz, yapılmayacak. Buna siyasi ömürleri de yetmeyecek.” açıklamasını yaptı.

İmamoğlu, kelamlarının devamında şunları kaydetti:

“Bakın Kanal İstanbul projesi bir rant projesidir, emlak projesidir. Emlak projesi bile değildir. sıradan bir emlakçının ‘Alırım, yaparım, satarım’ mantığında tariflediği bir iştir. İstanbul bir emlakçının elinde yoğurulacak bir memleket değildir. İstanbul kadimdir. İstanbul dünyanın en kadim kentlerinden birisidir. Fakat şu anda bir emlakçının alırım, yaparım, hazırlarım, satarım, para kazanırım dediği bir mantıkla yürütülen bir projedir. Yabanî bir iştir.

Şu anda davalar sürerken, apar topar hiç kimseye sormadan yaptıkları planlar üzerinden konut ihalesi projeleri var. Zira gayeleri inşaat yapmak, para kazanmak. Kazanmak derken de kamunun kazanması umurlarında değil orada milyonlarca metrekarelik eline geçmiş mülklerin satıp para kazanma projesi. Bu emlak projesi açık ve net ki, farklı Arap ülkelerine yıllar evvelce reklamı yapılan bir projedir. Lakin bu yapılamaz, yapılmayacak. Buna siyasi ömürleri de yetmeyecek. Bu projeyi kim istiyor, iktidar istiyor. Dahası o iktidarın ortasındaki bir avuç insan istiyor. Öbür kimse istemiyor. Bence vatandaşın ister üzere görünen bir kısmı da siyasi bir aldanma yaşıyor. Fakat en değerlisi buna siyasi ömürleri buna yetmeyecek.”