Ham petrol, Suudi-Rus üretim teklifi üzerine 2018’den beri gördüğü en yüksek düzeyde

FreeDoom

New member
Muharrir: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Ham petrol Perşembe günü yaklaşık üç yılın en yüksek düzeyini gördü. Haber kanalları, OPEC+ kümesinin, üretimi beklenenden daha az ölçüde artıracağı bir plan üzerinde çalıştığını tez etti.

Reuters raporuna göre OPEC’in en büyük üreticisi Suudi Arabistan ve Rusya, Ağustos ayından itibaren kümenin üretimini günlük 400.000 varil ve bu yıl bitene kadar her ay tıpkı ölçüde artırma teklifi üzerinde çalışıyor. Bu, üretimin Aralık başından itibaren görülen düzeylere bakılırsa günlük 2 milyon varil yükselmesine yol açacak.

Brent %2 artışla 76,14 dolara yükseldi. WTI ham petrol ise %2,6 yükselerek 75,42 dolardan süreç gördü.

WTI Haziran ayında %10’dan fazla artış yaşarken Brent %8’den çok yükseldi ve 2018 Ekim ayından beri gördükleri en yüksek düzeylere ulaştılar.

OPEC ve müttefiklerinin bakanları, üretim siyaseti konusunda karar almak için bir dizi toplantıya başladı bile. Reuters, kümenin genel arz mutabakatını 2022 Nisan daha sonrasına kadar uzatmayı düşünebileceğini bildirdi.

UBS analisti Giovanni Staunovo, Reuters’e yaptığı açıklamada “bu yaz için beklediğimiz sert talep artışını düşünürsek kümenin ölçülü bir üretim artışı yapacağını düşünüyoruz. bu biçimde olursa petrol piyasası yetersiz arz ile devam edecek” dedi ve petrol stoklarında yaşanacak daha büyük düşüşlerin, üçüncü çeyrekte meblağları daha da yükselteceğini öngördü.

Global iktisat yer yer patlama yaşarken hala koronavirüsün ortaya çıkan yeni varyantları ile boğuşuyor. Endonezya, Bangladeş ve Avrupa, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri, ekonomik ömrün olağanlaşması sürecini engelleme tehdidi oluşturan ölümcül virüsün yeni bir dalgasıyla çaba ediyor.