Gün Öncesi: üretim dataları, Conference Board endeksi, S&P’de değişim

FreeDoom

New member
Yazar – Liz Moyer

Investing.com – Yatırımcılar resesyon tehdidinden endişelenirken pay senetleri Perşembe günü kapanışa yanlışsız düşüşünü hızlandırdı.

Dünya genelinde merkez bankaları faiz artırdı. Çarşamba günü Fed, 75 puanlık artışla birlikte daha fazlasının da geleceğini söylemiş oldu. Yetkililer ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu düşürmek istiyor fakat resesyona yönelik işaretler daha da barizleşti. Teknoloji şirketleri çalışanlarını işten çıkarıyor – yahut en makûs, işe alımları durduruyor – ve perakendeden imalata kadar birçok şirket, artan maliyetler karşısında çeşitli düzenlemeler yapıyor.

Cuma günü kapanış daha sonrasında yatırımcıların, ekonomik sinyalleri kıymetlendirmek için üç günü olacak. Pazartesi günü ABD’de piyasalar tatil.

Gelecek hafta yeni ve mevcut konut satışları ve mortgage trend datalarıyla bir arada konut piyasasıyla ilgili daha epey bilgi elde edeceğiz. Potansiyel konut alıcıları, konut stokunun daha da açılmasını ve fiyatların düşmesini beklerken borçlanma maliyetleri artıyor. 30 yıllık sabit faizli mortgage oranı birtakım bölgelerde %6’nın üzerinde ve faiz oranları yılın başından bu yana ikiye katlandı.

Cuma günü bilgi ve çıkar açısından sakin bir gün.

Bugün piyasaları etkilemesi mümkün üç gelişme:

1. Üretim verileri

Bugün endüstriyel üretim ve imalat üretimi bilgileri paylaşılacak. Analistler endüstriyel üretimin, %1,1 artış görülen Nisan ayına kıyasla ay bazında %0,4 artmasını bekliyor. İmalat üretimi için ise beklentiler, %0,8’lik artışın akabinde Mayıs ayında %0,3 artmış olduğu tarafında.

2. Conference Board endeksi

Conference Board, Mayıs ayı için Öncü İktisat Endeksi’ni paylaşacak. Analistler Nisan ayında olduğu üzere %0,3 düşüş bekliyor.

3. S&P 500 endeksinde değişim

S&P 500 endeksi, kapanış zilinden daha sonra ON Semiconductor Corporation (NASDAQ:ON) ve Keurig Dr Pepper Inc (NASDAQ:KDP) paylarını listeye ekleyecek. Bu iki isim IPG Photonics ve Under Armour’un (NYSE:UA) yerini alacak.