Gün Öncesi – ADP istihdam verisi, Constellation Brands ve Levi’s kar raporu

FreeDoom

New member
Müellif – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Pazartesi günü yaşanan bozgunun akabinde borsa toparlanmaya devam etti.

Apple Inc (NASDAQ:AAPL), Microsoft Corporation (NASDAQ:MSFT) ve Netflix Inc’in (NASDAQ:NFLX) yaşadığı artışlarla Salı günü büyüme payları paha kazandı. Pazartesi günü dünya genelinde yaşanan erişim derdine ve eski bir çalışanının Kongre’de yaptığı sert açıklamalara karşın Facebook Inc (NASDAQ:FB) bile yüksek süreç gördü.

Tıpkı biçimde ham petrol fiyatları da yükselmeye devam etti. WTI 79 dolar üzerine çıktı.

Pazartesi günü OPEC+, artan fiyatlara karşın mevcut üretim artışını sürdürme karar verdi. Pandeminin sebep olduğu üretim kesintileri telafi edilene kadar her ay günlük 400.000 varil üretim artışı muahedesine bağlı kalmayı tercih etti.

Washington’da milletvekilleri, büyük bir kamusal harcama ve iklim değişikliği paketinin bilgileriyla ilgili pazarlığını sürdürürken Demokrat önderler, borç tavanının artırılması için baskı yapıyor.

Lakin haftanın en kıymetli olayı, hâlâ Cuma günü yayınlanacak olan Eylül ayı istihdam raporu. Birden fazla kişi kararın, Fed’in aylık tahvil alımlarını azaltmaya başlaması için taban hazırlamaya yardımcı olacağına inanıyor. Bu rapor öncesinde ADP’nin özel dal istihdam raporu paylaşılacak.

Bugün piyasaları etkilemesi olası üç gelişme:

1. Özel kesim istihdam raporu

ADP, tarım dışı istihdamdaki aylık değişim gösteren raporunu TSİ 15.15’te paylaşacak. Investing.com tarafınca takip edilen iddialara bakılırsa Ağustos ayında 374.000 olan iş artışının, Eylül ayında 428.000 olması bekleniyor. Ağustos sayıları iddiaların oldukça üzerinde gelmişti.

2. Constellation Brands kar raporu

Constellation Brands Inc Class A (NYSE:STZ) için beklentiler, ikinci çeyrekte 2,3 milyar dolar gelir üzerine 2,78 dolar pay başına kâr elde ettiği istikametinde. Şirket bira, şarap ve tekila üzere içkiler üretiyor lakin analistler, alkollü maden suyu satışlarıyla ilgili güncellemeleri dinliyor olacak.

3. Levi Strauss yarar raporu

Levi Strauss & Co Class A (NYSE:LEVI) ikinci çeyrekte 1,48 milyar dolar gelir ve pay başına 37 sent kâr etmiş olabilir.