Fatih Terim’den UEFA’ya maç saati reaksiyonu

Exxo

New member
Galatasaray Teknik Yöneticisi Fatih Terim, Lokomotiv Moskova maçı öncesi yaptığı açıklamada, “Kazanmak bizi fazlaca ileriye götürecek” dedi.

Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi E Kümesi’nde yarın Rus takımı Lokomotiv Moskova ile oynayacak. Gayret öncesi teknik yönetici Fatih Terim, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Ligde presli ve topa sahip olan anlayışını bu maçta da yansıtıp yansıtmayacakları sorusuna Terim, “Arkadaşımızın sorduğu soru, bizi uygun tanıdığını gösteriyor. Oyunumuzda kesinlikle ki kimi küçük dokunuşlar olacaktır ancak büyük bir değişiklik kimse beklemesin. Zira oynamak istediğimiz bir oyun var. Bunun üzerine ısrarla devam ediyoruz. Vakit zaman epey başarılı yaptığımız oluyor, vakit zaman da kimi yanılgılarımız oluyor. Oyun anlayışımız devam edecektir” diye konuştu.

Lokomotiv Moskova ekibi hakkında ise Fatih Terim şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yeni hoca Markus oldu. Aşağı üst birebir şeyi söylemiş bizim için. Galatasaray fazlaca baskı yapıyor ve taktik disiplinden hiç kopmuyor üzere bir açıklaması var. ötürüsıyla oyun anlayışımız motamot devam edecek. Lokomotiv’e gelince Lokomotiv Moskova’yla yabancı değiliz. Şampiyonlar Ligi’nde vakit zaman birlikte oluyoruz. kimi vakit biz yeniyoruz kimi vakit onlar Stadın birinci açılışında da biz vardık. Lokomotiv Moskova maçtan evvel hoca değişikliğine uğradı. Bu sene Türkiye Ligi’nde de kimi vakit oynayacağımız ekiplerde hoca değişikliği oluyor. Lokomotiv yeterli bir kadro. Uygun oyuncuları var. Vakit içerisinde bulunduğu yerden daha ilerde olacaktır. Uygun bir grup olduğunu yarın goreceksiniz. Oyuncularıma önemli ve âlâ bir kadroyla oynayacağımızı söylemiş oldum.

Kesinlikle ki kendi ligimizde oynadığımız maçlar ile Avrupa Ligi’nde oynadığımız farklı oluyor. Bu düzeyde oynanan maçlar farklı. Güçler de farklı oluyor. ötürüsıyla ekip üzerinde birtakım değişiklikler, kimi küçük oynamalar olabilir.”

KÜMEDE HER ŞEY OLABİLİR”

Bulundukları kümenin Şampiyonlar Ligi ayarında olduğunu daha evvel tabir ettiğini belirten deneyimli teknik adam, kümedeki yarış hakkında şu görüşlerini lisana getirdi:

“Dört puanla biz öndeyiz. 3, 2 ve 1 puanla her insanın argümanlı olduğu bir sıralama var. çabucak hemen üçüncü maçı oynayacağız. Üç maç daha var lakin kazanmamız halinde epey büyük bir avantaj elde ederiz. Kaybetmememiz halinde dahi, Lokomotiv’in argümanı bir çok geriye düşebilir. Bizim iki tane de konutumuzda oynayacağımız maçı düşünecek olursak kağıt üzerinde bir avantaj olur. Ben daima bu kümesi Şampiyonlar Ligi kümesi olarak addetim.

Burada her şey olabilir. Rakibimize de hayli büyük hürmet duyuyoruz, duymalıyız. esasen hepsi kıymetli kulüpler. Biz de onlardan bir tanesiyiz. Kazanmak bizi fazlaca öne götürecek, hatta kaybetmemenin bir avantaj sağlayacağı açık.

Kaybedersek de Lokomotiv’i devreye alacağız. bu biçimde ortalık biraz karışacak. Zira Marsilya Lazio maçından ne haber geleceğim bilmiyorum. Kümeler aşikâr olduğunda söylemiş olduğim şeyi yeniden ediyorum. Bu küme her şeye açık. Burada her şey olabilir demiştim. O biçimde devam ediyor.

Bence her insanın savı var. Sonuna kadar da bu biçimde gidecek diye düşünüyorum. Şayet yarın kazanırsak büyük ihtimalle ocağı görürüz diye düşünüyorum. Aksi taktirde öbür maçların neticelerina nazaran kazanmaktan diğer bir seçeneğin olmadığı anlar gelebilir. Şu ana kadar düzgün gidiyoruz. Orada uygun oynuyoruz. Gerek Marsilya gerek Lazio maçlarında düzgün oynadık.”

“UEFA’NIN MANTIĞINI ANLAYAMADIM”

Formda olan forvet oyuncuları içinde bir tercih yapıp yapmadığı sorusuna Terim, “İkinci sorunuza gelince Bütün arkadaşlarımızı kullanmaya çalışıyoruz. Pazar günkü maçtan daha sonra da söylemiş oldum. 17 maç oynamışız şu ana kadar. Geçmişteki ekip sayısının yarı devresini oynamışız. Kolay değil.

O yüzden her oyuncuya muhtaçlığımız var. Vakit zaman birtakım oyuncularımızı oynatıp kimilerini dinlendireceğiz. Kimseyi kaybetme niyetinde değiliz. Alışılmış ki karar verdim doğal. Çoktan karar verdim. İsim vermeyeceğim zira fazla eksiğimiz yok. Yalnızca Arda ve Sacha eksiğimiz var. 17 maçta rastgele bir yumuşak doku sakatlığı yaşamamak fazlaca değerliydi.

Buradan atletik performans grubumuza, tabibimiz Yener İnce’nin başındaki sıhhat heyetine teşekkür etmem gerekiyor. Üç günde dört günde bir maçlar, seyahatler Gördüğünüz üzere yüksek rakımlı yerlerde oynuyoruz. Artık biraz evvelden kar atışı başladı.

Bizim maçımız yarın 22.00’de. Şu an saat 6.30’a yanlışsız gidiyor. niye o saatte oynatılır onu da anlamam! Spartak Moskova bugün 17.30’da oynuyor. Biz yarın 22.00’de oynuyoruz. Vakit zaman bizim federasyonumuza misal şeyler söylüyoruz lakin burada UEFA’nın bu mantığını fazlaca anlamış değilim. Futbolun kuralları her neyse ona nazaran hareket etmek” diye karşılık verdi.

“ONLARI KAZANMAK KOLAY OLMADI”

Forvet oyuncularının güzel formu ve Mostafa Mohamed’in geleceğin yapılanması içerisinde yer alıp almayacağı ile ilgili soruya Galatasaray’ın teknik işvereni, “Onları kazanmak fazlaca kolay olmadı açıkçası. Umarım bu biçimde devam ederler. çabucak hemen bizim istediğimiz kıvamda değiller.

Onlar her dakika atıp gol atabilen oyuncular. Onlar o kadar güveniyorum ve daha düzgün olmalarını bekliyorum. Çalışıyorlar. Mostafa da inşallah gollerle buluşur. İnşallah daha fazla goller atacak. Attıkça da bizim Ocak ayındaki fikrimiz esasen bu biçimde net ortaya çıkar. Daha vaktimiz var. Biz Mustafa’yı aslına bakarsan o niyetle izledik ve aldık. Oynadıkça daha uygun olacağını düşünüyorum.

Hepsine de mümkün mertebe baht vermeye çalışıyorum; ancak bir oyun anlayışı ortasında kimi vakit hepsine baht veremiyoruz. Az da olsa fazlaca da olsa hepsi baht buluyor ve rastgele bir moral bozukluğu yaşamadan tam bir kadro oyuncusu üzere direkt konsantre olmaları da hoşuma gidiyor. tam Daha vaktimiz var lakin güzel gidiyor Mostafa. Ondan memnunum” yanıtını verdi.

“GISDOL YETERLİ BİR HOCA”

Lokomotiv Moskova’nın yeni teknik yöneticisi Markus Gisdol’ün kendisi hakkında yaptığı ‘kurt hoca’ benzetmesine cevap olarak Terim, “Benim hakkımdaki niyetleri için teşekkür ederim. Kendisine muvaffakiyetler diliyorum. Yeni bir kadro ve yeni bir hoca Almanya’dan tanıyorum doğal ki kendisini. Âlâ bir hoca. Kesinlikle ki hoca değişiklikleri gruplara olumlu yansır. O da gelir gelmez bence grupta olan değişikliklerinin sinyallerini birinci maçında seyrettik ve gördük. Muvaffakiyetler diliyorum.

Düzgün bir hoca olduğunu biliyorum Almanya’da Schalke dahil pek fazlaca ekipte çalıştı. Meslektaşıma muvaffakiyetler ve kolaylıklar diliyorum. Kurt hoca demekle kastettiği herbiçimde deneyimli demek istemiştir. Kendisi de temelinde Almanya’da çeşitli vazifelerde bulunmuş bir hoca. Köln’de, Stuttgart’ta ve Schalke üzere biroldukca ekipte çalıştı. O da âlâ bir hoca ve muvaffakiyetler diliyorum” yorumunu yaptı.