Eski iPhone’lar iOS 15 güncellemesinin birtakım yeni özelliklerinden yararlanamayacak

Bukalemun

New member
Apple, kısa bir süre evvel en yeni taşınabilir işletim sürümü olan iOS 15’i duyurdu. bu biçimdece tam 6 sene evvel çıkmış olan iPhone 6s için bile güncellemeyi alabiliyor. Ayrıyeten şirket yeni iPhone güncellemesi konusunda kullanıcıları zorlamıyor. Yani aslında yükseltme yaptıktan daha sonra eski sürüme dönmek isteyen kullanıcılara fırsat sunuluyor. Ayrıyeten bu noktada iOS 14 tarafındaki ek güvenlik güncelleştirmeleri de devam ediyor.

En yeni iOS sürümüyle gelen özellikler eski iPhone’larda kullanılamayacak.

iOS 15’in bir öteki kıymetli ayrıntısı ise kısa müddet evvel ortaya çıktı. Çünkü en yeni taşınabilir işletim sisteminde özellikler aygıta bakılırsa farklılık gösterebiliyor. Yani bu da iOS 15’in tüm yeniliklerinin her aygıtta birebir biçimde çalışmayacağı manasına geliyor. Bilhassa iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8, iPhone SE ve iPhone X modellerinin biroldukca özellikten mahrum olacağı söyleniyor.

iOS 15 güncellemesi hangi telefonlara geliyor?

Taşınabilir işletim sisteminin en yeni sürümü başta iPhone 6s ve iPhone SE olmak üzere biroldukca farklı telefona geliyor. Tam liste ise şöyle:

iPhone 6s
iPhone SE
iPhone 7 serisi
iPhone 8 serisi
iPhone X
iPhone XR
iPhone Xs serisi
iPhone 11 serisi
iPhone 12 serisi
iPod touch 7.jenerasyon

iOS 15 güncellemesi ne vakit çıkıyor?

iOS 15 güncellemesinin
sonbaharda çıkması bekleniyor. Lakin şu anda tam olarak tarih belirli değil. Her vakit olduğu üzere kullanıcılara kademeli olarak sunulacağı da bilinen ayrıntılar içinde.

iOS 15 güncellemesi nasıl yüklenir?

Güncelleme her zamanki üzere epey sıradan bir biçimde yüklenebiliyor. Bunun için Ayarlar / Genel / Yazılım Güncelleme kısmından güncellemeleri denetim etmek ve indirip yüklemek kâfi. Ayrıyeten isteğe bağlı olarak bu kısımdan otomatik güncellemeler de etkin edilebiliyor.