Donut Tanımı

Feridun

New member
Donut Gereçleri

• 2 adet yumurta
  • 100 g seker
  • 100 ml eksi krema (sour cream)
  • 350 g un
  • 2 1/2 y.k. kabartma tozu
  • 1 y.k. karbonat
  • 1/2 y.k. tarcin
  • Çokça yag
  • 4 y.k. seker
  • 1 c.k. tarcin (uzeri icin)
Donut Nasıl Yapılır?

1. Yumurta ve sekeri kopurunceye kadar cirpin, eksi kremayi ekleyip karistirin.
  2. Unu, sodayi, kabartma tozunu ve tarcini ekleyip düzgünce karisana kadar yogurun.
  3. Cok akiskan bir hamur elde ederseniz biraz daha un katip yogurmaya devam edin.
  4. Hamuru unlu bir yuzeyde, yeterlice homojen oluncaya kadar yogurduktan sonra 5 – 10 mm (yarim yahut bir cm kadar) kalinliginda acin.
  5. Hamurdan dilediginiz buyuklukteki bir pasta kalibi ile yuvarlaklar cikarip cok daha kucuk bir kalip (ya da gazoz kapagi) ile ortasina bir delik acin.
  6. Tum hamuru halkalar halinde kestikten sonra derin bir tencerede kizdirdiginiz yagda hamuru iki tarafi altin rengi olana kadar (~ 2 dk) kizartin.
  7. Kizaran tatlilari kagit havluya alip fazla yagini cekinceye kadar bekletin.
  8. Daha onra da sekere (veya istediginiz malzemeye) bulayip hafif ilikken servis yapin.
  9. Benim Doughnut’larim cok hoş kabardi zira hamura evvelden bir kismini kullandigim Instant Yeast’den (cabuk maya) ekledim! Siz eklemeseniz bile tatlinin guzelce kabaracagini dusunuyorum.
  10. Afiyet olsun.