Çocuğuma otizm tanısı kondu ne yapmalıyım

MüzminBekar

New member
ÇOCUĞUMA OTİZM TANISI KONDU NE YAPMALIYIM

Sorunu Kabullenmeye çalışın:

Otizmde çocuğun fizikî gelişimi çoklukla olağan olduğu için ebeveynlerde birden fazla vakit durumu kabullenmeme sorunu görüyoruz. Durumu ne kadar erken kabullenirseniz, çocuğunuz için bir şeyler yapmaya o kadar erken başlarsınız.

Kendinizi ya da eşinizi Suçlamayın:

Bu teşhisten ötürü kendinizi ya da diğer rastgele bir kişiyi suçlamayın, Her yaşta, her kültür seviyesinde ve dünyanın her yerindeki insanların otistik bir çocuğu olabilir.

Otizm çabucak hemen, çocuk anne karnındayken teşhis edilemiyor. Çocuk sahibi olmayı isteyip istememenizin, çocuğunuza ilgi gösterip göstermemenizin, eşinizi sevmenizin ya da sevmemenizin çocuğunuzun otistik olması ile hiç bir ilgisi ya da tesiri yoktur.

Pes Etmeyin- Vazgeçmeyin:

Anne – baba olarak en sıkıntı anlardan birini yaşadınız tahminen de . Lakin yanlışsız aile yaklaşımı ile birçok otistik çocuğumuzda önemli ilerlemeler görüyoruz. Çocuğunuzun kapasitesinin ne olduğunu bilemezsiniz, hekiminizin ve özel eğitim uzmanınızın önerdiği aktiviteleri uygulamanız kararında sürpriz gelişmeler olduğunu nazaranbilirsiniz. Otistik çocuğa hakikat yaklaşım ve davranış değiştirme halleriyle ilgili uzman bir psikologdan yardım alın.

Gerekirse anne baba olarak ruhsal takviye alın:

Gerekirse ruhsal ya da psikiyatrik bir takviye almaktan çekinmeyin. Sizin sağlıklı olmanız, çocuğunuza sağlıklı yaklaşmanız demektir.

Çocuğunuza özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim aldırın:

Öncelikle çocuğumuzun teşhisine uygun bir eğitimden faydalanabilmesi için hastaniçin aldığınız rapor ile birlikte bağlı bulunduğunuz İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün Rehberlik ve Araştırma Merkezinden kıymetlendirme için bir gün almanız gerekiyor. Orada yapılacak kıymetlendirme sonunda uygun görülürse verecekleri ve üzerinde “özel eğitim alması uygundur” ibaresi bulunan rapor ile rastgele bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden fiyatsız faydalanabilirsiniz. Bu merkezlerde alan mezunu öğretmenler ve meslek elemanları çocuğunuz için gerekli ferdi ve küme eğitim hizmetini sunmaktadır. Özel eğitimle konuşmaya başlayan, okuma yazmayı öğrenen ve irtibatta olumlu gelişmeler gözlemlediğimiz çocuklarımız bulunmaktadır.

Aile Olarak Siz De Eğitim Sürecine Katılın:

Ailenin çocuğa nasıl yaklaşması gerektiği, okulda ya da rehabilitasyon merkezinde kazandırılmaya çalışılan davranışların konutta nasıl genelleştirilebileceği, sorun davranışlarla uygun baş etme halleri konusunda aile eğitim almalıdır. Aileleri de eğitime katılan ailelerin çocuklarında fazlaca daha süratli ilerlemeler görülmektedir.