Burberry payları bedel kaybetti – CEO Gobbetti, Ferragamo’ya katılmak için ayrılıyor

FreeDoom

New member
Müellif: Geoffrey Smith

Investing.com — Burberry (LON:BRBY) payları Pazartesi günü alt üst oldu. Lüks tüketim şirketi, CEO Marco Gobbetti’nin, rakip Salvatore Ferragamo SpA (MI:SFER) şirketinde moda CEO’su olmak için bakılırsavden ayrılacağını söylemiş oldu.

Haber, Gobbetti’yi 2015’te bakılırsave geldiği günden bu yana şirketin talihi olarak goren Burberry hissedarları içinde endişeyle karşılandı. Şirket payı, Mart ayındaki son çeyrek devirlik raporunun yayınlandığı gün, cari yıl varsayımlarını yükseltmesinin akabinde %7 kıymet kazanmıştı.

Gobbetti, “Burberry tekrar güç kazanmış ve kuvvetli bir büyüme yolunda sağlam adımlarla ilerlerken benim için ayrılma vakti geldi diye düşünüyorum” dedi.

Burberry payları %7,4 kaybetti ve salgının başından bu yana en büyük günlük ziyanı görme yolunda ilerliyor. Ferragamo payı ise %0,3 puan ile mütevazı bir artış yaşadı lakin bu oran, genel olarak sönük bir başlangıç için hala üstün bir performans olarak görülüyor.

Gobbetti yönetiminde Burberry, eser yelpazesini bir daha canlandırdı ve biraz gecikmeli de olsa online varlığını büyüttü. 2015 yılında misyona geldiği günden bu yana pay senedi neredeyse ikiye katlandı. Fakat küme hala bir epeyce rakibine göre düşük performans sergiliyor. Salgının başlangıcında şirket, hala büyük oranda Londra ve Hong Kong’daki bir avuç amiral mağazasına bağımlıydı, o mağazalar da milletlerarası turizmin çöküşü ve demokrasi yanlısı şovlardan dolayı oldukça ziyan gördü.

Investing.com datalarına nazaran Pazartesi günü pay fiyatında yaşanan düşüş, son üç yılda payların zati %3 üzerinde kayıp yaşadığı manasına geliyor. bu biçimde çerçevesinde Hermes ve LVMH iki katından fazla artış yaşarken Christian Dior %90 kıymet kazandı.

O periyotta Burberry’ye nazaran düşük performans gösteren tek büyük lüks modacı, %7 kayıp yaşayan Ferragamo’ydu. Resmi erkek kıyafetinde uzmanlaşan marka da salgından oldukça ziyan gördü. Markayı denetim eden ailenin, şirketteki denetimlerini kaybetmekle sonuçlanacak olan muhtemel pay satışı için biroldukca teklifi reddettikten daha sonra aylardır yeni idare arayışında olduğu bildirildi.