Boeing muhbiri endişelerini kongre paneline açıkladı

FreeDoom

New member
Geçtiğimiz hafta şirketin 787 Dreamliner'ına ilişkin güvenlik endişelerini kamuoyuna dile getiren bir Boeing mühendisi, Çarşamba günü Senato panelinde şirketin kullandığı kısayolların kontrol edilmediği takdirde sonuçta bir kazaya yol açacağından endişe duyduğunu söyledi.

Mühendis Sam Salehpour, Boeing'in darboğazları hafifletmek amacıyla uçakların uçuş sırasında parçalanmasına neden olabilecek üretim kesintileri uyguladığını ifade etti. Bay Salehpour, şirketin bilerek kusurlu uçaklar teslim ettiğini ve endişelerini dile getirdiği için üstleri tarafından cezalandırıldığını söyledi.

Salehpour, Senato'nun İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komitesi'nin soruşturma alt komitesine yaptığı konuşmada, “Boeing'in kendi verilerini analiz ettim ve şirketin 787 programında üretim kesintileri yaptığı ve bu durumun uçağın güvenliğini ve yaşam döngüsünü önemli ölçüde kısaltabileceği sonucuna vardım” dedi.

“Bir insan saçı büyüklüğünün yaşamla ölüm arasındaki fark anlamına gelebileceğini” ekledi.

On yılı aşkın süredir Boeing'de çalışan Bay Salehpour, sorunların Dreamliner'ın parçalarının üretim süreci sırasında birbirine bağlanma şeklindeki değişikliklerden kaynaklandığını söyledi. Boeing, üretimde değişiklikler yapıldığını kabul etti ancak bunların uçak gövdesinin dayanıklılığını etkilemediğini ve şirketin uçağa ve onun güvenliğine olan güvenini koruduğunu söyledi.

Boeing, duruşmadan önce yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar hizmette olan yaklaşık 700 uçakta yapılan kapsamlı ve titiz gövde testleri ve kapsamlı bakım kontrolleri, uçak gövdesinde yorgunluk belirtisi ortaya çıkarmadı” dedi ve şirketin kendi performansından “tamamen emin” olduğunu ekledi. uçağın güvenliği ve dayanıklılığı.

Alt komite başkanı Connecticut Demokratı Sen. Richard Blumenthal, panelin Boeing'in başarısız olmasını istemediğini ancak şirketin sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Bay Blumenthal, “Bu bir zamanlar teknoloji ve güvenlik alanında lider olan bir şirket” dedi. “Çok ağır hasar görmüş bu itibarı ve işletmeyi yeniden parlak hale getirmek istiyoruz.”

Bay Salehpour, Haberler'ın hem Boeing için önemli bir ürün olan hem de şirkete yıllar içinde bir dizi soruna neden olan geniş gövdeli jet Dreamliner hakkındaki iddialarını yayınlamasından yaklaşık bir hafta sonra Capitol Hill'de göründü.

Bay Salehpour, Ocak ayında Alaska Havayolları uçuşu sırasında 737 Max'in kapı panelinin havaya uçması sonrasında Boeing'in yolcu uçaklarının kalitesi ve güvenliği konusunda sorularla karşı karşıya kaldığı bir dönemde kamuoyunu açıkladı. Şirket daha sonra bu olay nedeniyle Federal Havacılık İdaresi ve Adalet Bakanlığı tarafından soruşturuldu.

Sayın Salehpour'un ağırlıklı olarak hafif kompozit malzemelere dayanan Dreamliner hakkındaki iddiaları, uçak üreticisinin itibarına indirilen son darbe oldu. Uçağın gövdesinin bazı kısımlarının düzgün şekilde bağlanmadığını ve binlerce uçuştan sonra uçuş sırasında parçalanabileceğini söyledi.

Şirket, Pazartesi günü gazetecileri Dreamliner'ın monte edildiği Güney Carolina fabrikasına davet ederek Bay Salehpour'un iddialarını çürütmeye çalıştı. İki kıdemli mühendis, uçağın geçirdiği kapsamlı testleri ayrıntılı olarak anlattı ve şirketin, uçağın kompozit yapısında herhangi bir yorgunluk belirtisi bulamadığını söyledi.

Duruşmadaki tanıklar arasında Boeing'den kimse yoktu. Geçen ay, Bay Blumenthal ve alt komitenin üst düzey Cumhuriyetçisi Wisconsin'den Senatör Ron Johnson, Boeing CEO'su Dave Calhoun'a bir mektup yazarak ondan Çarşamba günü ifade vermesini istedi. Boeing, alt komite huzuruna çıkmak için senatörlerle pazarlık yapıyor.

Şirket yaptığı açıklamada, “Boeing, alt komitenin önemli gözetim sorumluluklarının farkındadır ve bu soruşturmada işbirliği yapıyoruz” dedi. “Belgeleri, ifadeleri ve teknik brifingleri sağlamayı teklif ettik ve sonraki adımlar hakkında alt komiteyle görüşmelerde bulunuyoruz.”

Bay Salehpour, 2018 yılında şirketten ayrılan ve iki ölümcül 737 Max kazasının ardından ertesi yıl Kongre önünde ifade veren eski bir üst düzey yönetici olan bir başka Boeing muhbiri Ed Pierson ile birlikte ifade verdi. Onlara Boeing ve FAA'da çalışan mühendis Joe Jacobsen ve Ohio Eyalet Üniversitesi'nde ders veren eski havayolu pilotu Shawn Pruchnicki de katıldı.

Açılış yazılı açıklamasında Bay Johnson, alt komitenin Bay Salehpour'un Boeing ve FAA'dan iddialarıyla ilgili belgeleri istediğini ancak şu ana kadar çok az yanıt aldığını veya hiç yanıt alamadığını söyledi. Bay Johnson, uçak üreticisini ve düzenleyicisini, panelin engellemeye yönelik girişimlerle karşı karşıya kalması durumunda mahkeme celbi yetkilerini kullanabileceği konusunda uyardı.

Johnson, “Boeing, FAA ve havayolları halka Boeing uçaklarının bütünlüğü konusunda tam bir şeffaflık sağlamalı, Boeing mühendislerinin güvenlik uyarılarına kulak vermeli ve bir yolcu uçağa binmeden önce mekanik sorunları düzeltmek için gerekli adımları atmalıdır” dedi.

Senato Ticaret Komitesi de Çarşamba günü Boeing'in dahil olduğu kendi duruşmasını gerçekleştirdi. Komite, yakın zamanda Boeing'in güvenlik kültürünü eleştiren bir FAA raporu hazırlayan uzman heyetinin üyelerinden bilgi aldı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde havacılık öğretim görevlisi olan Javier de Luis, 2019'da Etiyopya havayoluna ait 737 Max'in düşmesi sonucu kız kardeşi Graziella de Luis Ponce'yi kaybetti. Boeing yönetiminin söyledikleri ile Boeing çalışanlarının gerçekliği arasında önemli bir tutarsızlık olduğunu belirtti.

Bay de Luis, “'Güvenlik bizim en büyük önceliğimizdir' sözünü duydunuz” dedi. “Fakat bunun ancak üretim aşamalarına ulaşıldığı sürece geçerli olduğunu görüyorlar.”