Bebeklere Heimlich Hareketi nasıl yapılır? Bebeklerde teneffüs yolu tıkanmalarına birinci yardım

VeniVidiVici

New member
Son günlerde toplumsal medyada en epeyce rastlanan durumlardan biri bebeklerin boğazına kaçan cisim niçiniyle nefes almakta kuvvetlik çekilir. Bu sırada uygulanan Heimlich Hareketinin ise hayat kurtarmak da ne kadar değerli olduğunu anlaşıldı. Pekala bebeklere Heimlich Hareketi nasıl yapılır? Bebeklerde teneffüs yolu tıkanmalarına birinci yardım

Bebekler ay geçtikçe etraflarını keşfetmeye başlar. Bu sırada ise etraflarındaki cisimlere ya da eşyalara nasıl davranmaları gerektiğini çözmeye çalışır. O sıralarda ise sağlıksal durumlarla karşılaşılabilir. Bunlardan en sık olanı ise teneffüs kasvetidir. Boğazına rastgele bir simin kaçması durumunda yaşanan durum sırasında ise uzmanlar ekseriyetle yetişkinlere yapılan Heimlich Hareketini uygulanır. Fakat yetişkinlere oranla Heimlich Hareketi bebeklere farklı uygulanır.

bebeklerde teneffüs tıkanması vefata niye olabilir

BEBEKLERE HEİMLİCH HAREKETİ NASIL YAPILIR?

Bebeklere uygulanan Heimlich Hareketinde bebeğin yüzü yere gerçek dönük olacak. Kolun dirseği kısmının iki yanına bebeklerin bacakları bırakılır. Avuç içiyle de bebeğin boyun kısmı tutulur. İki kürek kemiğinin tam ortasına orta sertlikte ve süpürge yapılır üzere beş kes arkası sıra vurulur. Bu içlen işe yaramadığında ise bebek karşıt çevrilir. Göbek deliği ve imam tahtası ortasına orta parmak ve yüzük parmağı birleştirilerek 5 kere orta şiddette baskı uygulanır.

bebeklere yapılan birinci yardım müdahalesinde yavaş almak gerekir

BEBEKLERDE TENEFFÜS KÜLFETİ yol açar?

• Rastgele bir cisim soluk borusuna kaçmış olabilir. Bunun haricinde öksürürken tükürüğün soluk borusuna kaçması. Üst teneffüs yolu hastalıklarına bağlı lisanın içe kaçması. Bebeklerin boyun kısımları 5 yaşına kadar fazlaca hassastır. Kusma üzere durumlarda tam olarak kaslarını kullanamadıklarında teneffüs kahrı yaşayabilirler.
BEBEKLERDE TENEFFÜS DÜŞÜNCESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bebek ansızın nefes almaya başlamaz. Bu müddette süratli hızlı yaptığı beden hareketleri teneffüsten kaynaklı yavaşlar. Beyne oksijen gitmediğinden bebek denetim sistemini kaybeder. Ağzından hırıltılı sesler gelir. Cilt rengi ansızın pembe, kırmızıya dönüşür sonrasındasında morarmaya başlar.

bebeklerde en yeterli müdahale yüzü yere gelecek biçimde yapılmalı

BEBEKLERDE TENEFFÜS YOLU TIKANMALARINA BİRİNCİ YARDIM

1. Bebeğin başı elle tutulur. Ağzı açılarak birinci müdahale havanın girip girmediğini denetim ederek yapılır. Bu sırada katiyen bebeğin sırtına sert bir biçimde vurup ya da parmağı ağzına koyarak müdahale etmeyiniz.
  2. Bir cismin kaçması durumunda yapılacak en süratli müdahale Heimlich Hareketidir. Bu manevrayı da yapmadan epey güzel eğitim almış olmanız gerekiyor.
  3. Bebek tıkanmalarında en epeyce kullanılması gereken başka formül ise bebeği avuç içine alıp yüzü yere dönecek biçimde sırtına yavaşça vurmaktır.
  4. Kusma üzere teneffüs dertlerinde bebek yan yatırılarak sırtına ritimli vuruş yapılarak kusmanın boğaza kaçmadan ağızdan çıkması sağlanır.
  5. Öksürükten kaynaklı bir teneffüs probleminde ise yapay teneffüs yapılarak nefes borusuna fazla hava verilerek açılmalıdır.