Adalet Bakanlığı 500 icra katibi alımı başladı! Lise, önlisans ve lisans mezunu KPSS…

Pehlione

Global Mod
Global Mod
Resmi Gazete’de yayınlanan ilana bakılırsa Adalet Bakanlığı bünyesine 500 kişilik icre katibi alımı yapılacak. Adalet kurullarınca yapılacak uygulamalı imtihan ve kelamlı imtihana, lisans mezunları için 2020 yılı Kamu İşçi Seçme İmtihanında (KPSS-2020) KPSSP3, ön lisans mezunları için 2020 yılı Kamu İşçi Seçme İmtihanında (KPSS-2020) KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2020 yılı Kamu İşçi Seçme İmtihanında (KPSS-2020) KPSSP94 puan tipinden 70 ve daha üst puan alanlar başvurabilecektir.

1. Türk vatandaşı olmak,

2. Merkezi imtihanın (KPSS-2020) yapıldığı 2020 yılının Ocak ayının birinci günü prestijiyle otuz beş yaşını doldurmamış olmak (01/01/1985 ve daha sonrası doğumlu olanlar),

3. nazaranv yapmasına mahzur olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

4. Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması kararı olumlu olmak,

5. Türk Ceza Kanununun 53 üncü hususunda belirtilen müddetler geçmiş olsa bile; taammüden işlenen bir cürümden dolayı bir yıl yahut daha fazla müddetle mahpus cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı cürümler, Anayasal sisteme ve bu sistemin işleyişine karşı hatalar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, itimadı berbata kullanma, hileli iflâs, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, kabahatten kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama yahut kaçakçılık cürümlerinden mahkûm olmamak,

6. Kamu haklarından yoksun bulunmamak,

7. Askerlikle ilgisi bulunmamak yahut askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya ertelenmiş yahut yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

8. En az lise yahut dengi okul mezunu olup, örgün öğretim yoluyla verilen daktilo ya da bilgisayar dersini muvaffakiyetle tamamladığını belgelemek yahut müracaat tarihinde Ulusal Eğitim Bakanlığınca onaylı yahut kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar kararı verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip bulunmak,

9. Uygulama imtihanında ve kelamlı imtihanda başarılı olmak, koşullarını taşımaları gerekmektedir.
KPSS KOŞULU NEDİR?

• Lisans mezunları için 2020 yılı Kamu İşçi Seçme İmtihanında 70 Puan (KPSS-2020) KPSSP3

• Ön lisans mezunları için 2020 yılı Kamu İşçi Seçme İmtihanında 70 Puan (KPSS-2020) KPSSP93,

• Ortaöğretim mezunları için 2020 yılı Kamu İşçi Seçme İmtihanında 70 Puan (KPSS-2020) KPSSP94
MÜRACAATLAR NASIL YAPILACAK?

Müracaatlar e-Devlet üzerinden yapılacak olup, adaylar 01/03/2022 – 17/03/2022 tarihleri içinde saat 23:59:59’a kadar adresi üzerinden giriş yaparak, “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” ekranını kullanarak müracaatları gerçekleştireceklerdir. Şahsen yahut posta yoluyla yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

Adaylar, icra kâtipliği kontratlı konumları için imtihanı yapacak adalet komitelerinden yalnızca birine müracaat yapabileceklerdir. Adayın birden çok adalet kuruluna müracaat yaptığının tespit edilmesi halinde hiç bir başvurusu kabul edilmeyecek, bu türlü imtihana girenler kazanmış olsalar dahi istihdamları yapılmayacaktır. İstihdam edilmeye hak kazanan adaylar müracaat yaptıkları adalet kurullarına bağlı olarak imtihan müsaadesi verilen mahallerden rastgele birinde istihdam edilebileceklerdir.

Adayların tahsil durumları web servisleri aracılığı ile KPSS-2020’de lisans mezunları için KPSSP3, ön lisans mezunları için KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan çeşidindeki puanı; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) web servisleri aracılığı ile alınacaktır. Müracaat kademesinde e-Devlet üzerinde mezuniyet ayrıntıları bulunmayan adayların müracaat sırasında mağduriyet yaşamamaları için e-Devlet üzerinde yer almayan mezuniyet ayrıntılarını mezun oldukları eğitim kurumundan güncelleştirmeleri gerekmektedir. İlanda belirtilen KPSS puan tipi haricinde farklı bir puan cinsinden müracaat yapan adayların müracaatları değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu konudaki sorumluluk adayın kendisine aittir.

MÜRACAAT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

• Tahsil ayrıntıları ilgili web servisleri aracılığı ile alınacak olup, alınamayan yahut kusurlu olan tahsil ayrıntıları adaylar tarafınca yüklenecek olan diploma yahut mezuniyet evrakının ya da tahsil yabancı ülkede yapılmış ise denklik evrakının aslı, kurumca yahut evrakın verildiği yer yükseköğretim kurumunca onaylanmış örneği,

• Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini muvaffakiyet ile tamamladığına ait doküman (Transkript) yahut Ulusal Eğitim Bakanlığınca onaylı ya da kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslardan alınmış daktilo yahut bilgisayar sertifikası, (Örgün eğitim veren fakülte yahut yüksekokulların bilgisayar kısmı, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet kısmı, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi yahut başka lise ya da dengi okulların ticaret yahut bilgisayar kısımlarından mezun olanlardan daktilo yahut bilgisayar sertifikası istenmeyecektir. Açıköğretim fakültelerinde görülen daktilografi ve bilgisayar dersi kabul edilmeyecektir.)

• Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu, (EK-2 Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formunun “UYARI” kısmında belirtilen konulara uygun olarak bilgisayar ortamında doldurulması, fotoğraf eklenerek çıktısının alınması ve ilgili kısmın imzalanması suretiyle taratılarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir. (EK-2 Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu haricinde diğer form kullanılmayacaktır.)

• Sıhhat Beyanı Formu, (EK-3’te bulunan formun bilgisayar ortamında doldurularak çıktısının alınması ve ilgili kısmın imzalanması suretiyle taratılarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir.)
İLAN METNİ İÇİN TIKLAYINIZ!