‘Üretim döneminde çiftçinin elektrik ve suyu kesilmemeli’

TerraNova

New member
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, hangi münasebetle olursa olsun, üretim döneminde çiftçinin elektriği ve suyunun kesilmemesi gerektiğini söz etti.

Sarıbal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Rusya-Ukrayna tansiyonundan en çok etkilenecek ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini, Türkiye’nin tarım ticaretinin değerli ve kuvvetli boyutunu Rusya’nın oluşturduğunu belirtti.

Geçen hafta Konya Karapınar’da incelemelerde bulunduklarını, çiftçilerle bir ortaya geldiklerini anlatan Sarıbal, çiftçiler için en büyük maliyetin elektrik olduğunu lisana getirdi. Elektrik parasının esnaflar için de can yakıcı hale geldiğini söyleyen Sarıbal, “Bu kriz epey derin bir kriz. Bir an evvel elektrik ile ilgili önemli tahliller üretilmesi gerekmektedir. Elektrik üstündeki bütün vergiler kaldırılsın. Bu, fiyatın yarı yarıya düşmesi manasına gelir.” dedi.

Çiftçilerin, tertipli gelirleri olmadığı için elektrik faturasının her ay gelmesini istemediğini aktaran Sarıbal, “Ürettiği eserin tahsilatına bakılırsa fatura gönderilmeli. Hangi münasebetle olursa olsun üretim döneminde çiftçinin elektriği ve suyu kesilmemeli.” diye konuştu.

Sarıbal, gübrenin, mazot ve yemin desteklenmesi gerektiğini kaydetti.