Toyota elektrikli arabalar için 3,4 milyar dolarlık yatırım yapacak

Bukalemun

New member
Araba üreticileri artık fosil yakıtlı araçları bir kenara bırakarak elektrikli modellere ait yatırımlarına devam ediyor. Dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biri olan Toyota için de durum tıpkı.

Japon şirket, son olarak ABD’deki yeni fabrikayla elektrikli arabalara yönelik 1,29 milyar dolarlık yatırım yapacağını da duyurdu. Her ne kadar şu an için tesisin tam olarak nereye kurulacağı belirli olmasa da bu yatırımla birlikte hayli fazla istihdam sağlanacağı aşikar.

2025 yılına kadar tesiste üretime başlanacağı ve 2031 itibariyle de artık üretim kapasitesinde önemli bir artış gerçekleşeceği kestirim ediliyor. Yani birinci etapta planlanan bu. Ayrıyeten buna ek olarak farklı elektrikli üretim tesisleri de kurulacak ve ayrılan bütçe 3,4 milyar dolar düzeyinde.

Elektrikli araba bataryalarına olan yatırım her geçen gün artıyor. Toyota da bu noktada epeyce kıymetli bir adım atıyor.

2030’a kadar 2 milyon araç

Toyota, geçtiğimiz periyotlarda de aktardığı üzere 2030’a kadar dünya genelinde 2 milyon sıfır emisyonlu elektrikli araç satmayı planlıyor. Ayrıyeten şirket 4 yıl ortasında toplamda 15 farklı elektrikli araca sahip olacaklarını da duyurdu.

Başka araba üreticileri de benzeri kararlar almaya devam ediyor.