Ticarethanelerde kademeli elektrik fiyatlaması başladı

TerraNova

New member
Mehmet KAYA

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da yeni tarifler hakkında yazılı bir açıklama yaparak bilgi verdi. Elektrikte kimi kümelerde KDV yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmişti. Alınan kararlarla kademeli tarifede meskenler için limit aylık tüketimi 240 kWh’ya yükseltilirken, ticarethaneler de kademeli uygulamaya dahil edildi. Dernek, vakıf ve Cemevleri ile köylerde içme suyu temin ve dağıtım emelli tesislerin elektrik abonelik statüsü ticarethane kümesinden mesken kümesine alınarak ucuzlama sağlandı. Uygulamalar 1 Mart itibariyle başladı.

Ticarethanelerde kademeli elektrik fiyatlaması başladı

Ticarethane abonelerine kademe de başlamış oldu. Mart ayından geçerli olmak üzere günlük 30 kWh, aylık ise 900 kWh’ye kadar olan tüketimler en düşük bedelli birinci kademe ortasında faturalandırılacak. Bu kümedeki abonelerin limit için kWh kesin bedeli 2,05 TL olarak uygulanacak. EPDK açıklamasında ticarethanelerin yüzde 91’ini oluşturan yaklaşık 6 milyon 315 bin abonenin bu limit ortasında olduğu kaydedildi.

Dernek ve vakıflar, Cemevleri ticarethane statüsünden çıktı

EPDK ayrıyeten tarife uygulama temellerinde da değişiklik yaparak, 1 Mart’tan geçerli olmak üzere, vakıf ve derneklerin iktisadi işletmeler hariç olmak üzere, dernek, vakıf merkez ve şubeleri, Cemevleri, köylerdeki içme suyu temin ve dağıtım emelli tesisleri mesken abone kümesine dahil etti. bu biçimdece bu kuruluşlar daha ucuz elektrik abone kümesine geçmiş oldu.

Konutlarda KDV indirimiyle bir arada kWh bedeli limit dahilinde 1,26 TL oldu

EPDK açıklamasında konutlar için limit ortasındaki tüketimlerde kilowattsaat ( kWh) bedeli meskenler için 1,26 TL olarak uygulanacak. Aşan kısımda ise kWh fiyatı 1,89 TL’ye yükselecek.

Konutlarda tüketime nazaran kademelendirilen elektrik fiyatlarında, en ucuz kademe limiti için evvel aylık 150 kWh olarak belirlenmiş, yapılan artırımlarla birlikte yüksek faturalar oluşunca tenkitler üzerine birinci kademe limiti 210 kWh’ya yükseltilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deklare ettiğı kararla birinci kademe 1 Mart’tan geçerli olmak üzere günlük 8, aylık 240 kWh’ya yükselmiş oldu.

EPDK açıklamasında, meskenlerde en düşük fiyatlamayı kapsayan birinci kademedeki tüketimin günlük 8 kilowattsaat (kWh) düzeyine çıkarıldığı hatırlatıldı. Aylık 240 kWh tüketime karşılık gelen bu uygulamayla mevcut tüketim düzeylerine bakılırsa meskenlerin yüzde 81’inin birinci kademe ortasında kaldığı kaydedilen açıklamada, “Uygulama yaklaşık 32 milyon aboneyi kapsamaktadır. Yapılan yüzde 10’luk KDV indirimi ile bir arada mesken abonelerinin günlük 8 kWh’e kadar olan tüketim ölçüleri için sonuncu fiyat 1,26 TL/kWh, günlük tüketimlerinin 8 kWh’ın üzerindeki kısmı için ise 1,89 TL/kWh olarak uygulanacaktır” denildi.

EPDK açıklamasında, evvelki limiti aşarak 240 kWh tüketen bir abonenin elektrik faturalarında yüzde 14 ucuzlama sağlanacağı, Şubat ayı itibariyle 240 kWh tüketimin yaklaşık 350 TL olan bedelinin 302 TL’ye gerileyeceği vurgulandı.