Şahin: Aşıyı Omicron’a karşı süratle uyarlayabiliriz

TerraNova

New member
ABD’li Pfizer firmasıyla birlikte koronavirüse kaşı mRNA aşısını geliştiren Alman BioNTech şirketinin kurucuları olan Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci, Reuters tarafınca düzenlenen çevrimiçi konferansta konuştu.

Uğur Şahin, Omicron varyantıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

COVID-19’a karşı bir yeni aşıya gereksinim olacağını lisana getiren Şahin, “Öne çıkan soru buna ne vakit muhtaçlığımız olacağı. Var olan aşımızı Omicron varyantına süratli bir biçimde uyarlamak için kâfi vakte sahibiz.” dedi.

Yeni varyantla ilgili gelmesi beklenen çok sayıda bilgi olduğunu kaydeden Şahin, “Durumun ne kadar acil olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz. Uyarlanmış aşı gelecek yıla hazır olabilir.” diye konuştu.

Uğur Şahin’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

“Çok sayıda mutasyona uğramış bir varyanta sahibiz. Omicron’un antikorlardan kaçabileceğini düşünüyoruz. Aşılanmış insanları ve daha evvel COVID geçiren insanları enfekte edebilir. Bu durum açık. Ancak yeni varyantın, aşılı insanlarda önemli hastalığa niye olabileceği açık değil.

Aşılı insanların önemli hastalığa karşı korunabileceği de açık değil. Lakin, aşılı insanların önemli hastalıktan korunacağını umuyoruz. Fakat, aşılanmamış beşerler daha önemli bir hastalıkla karşılaşabilir. Yeni varyant beklediğimden erken ortaya çıktı, gelecek yıldan evvel bunun olmasını beklemiyordum. Şu anda, yeni varyantın gerçek dünyadaki sonuçlarının birkaç haftaya çıkmasını bekkliyoruz.

Şundan eminiz ki, güçlendirici doz alan şahıslar önemli hastalığa karşı korunacaklar. Bunu birkaç hafta ortasında öğreneceğiz. En değerli gerçek şu ki, aşımız tüm varyantların niye olduğu önemli hastalığa karşı muhafaza sağlayacak seviyede.

“Yoksul ülkelere aşı dağıtımını hızlandırmaya çalışıyoruz”

Birkaç hafta evvel Senegal’deydik. Ortak olduğumuz şirketlerle aşının fakir ülkelere dağıtımı hakkında konuştuk. Fakir ülkelerde dağıtımı kolaylaştıracak teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. 2022’ye buralardaki üretim tesislerimizin inşasını bitirmeyi hedefliyoruz.

Yeni teknolojilerle bu ülkelerdeki aşı dağıtımını hızlandıracağımızdan eminiz. koronavirüs aşısının patentini paylaşmakla ilgili bir kasvetim yok. şahsi olarak, tahliller arıyorum. İnsanlarını eğitiyoruz. mRNA aşısını geliştirmek için 10 yıldır çalışıyoruz. Üretimimizin en yüksek kalitede olması için 50 bin tane adımdan geçiyor. ABD ve Avrupa’daki tecrübeli ortaklarımız bunun için çalışıyor. Bu yılın sonuna kadar bir milyar doz aşıyı , gelecek yıl ise bir milyar dozu daha gelişmekte olan ülkelere göndermeyi planlıyoruz.”

Hasret Türeci’nin açıklamalarından satır başları ise şöyleki:

– Fakir ülkelere ve kırsal alanlara aşı göndermek bizim en büyük gayelerimizden biri. Fakir ve gelişmekte olan ülkere özel tahliller üretmeye çalışıyoruz.

– Tahlil uğraşlarımız, uçakları ve drone’ları içeriyor. Uğraşlarımıza herkes katılabilir.

Kanser aşısı

– COVID-19’un yanı sıra kanser de dünyayı tesirine alan bir pandemi. Potansiyel kanser aşımız üzerinde çalışmayı sürdürüyoruz.