RealReal’in CEO’su lüks satış şirketini yeniden faaliyete geçirme konusunda konuşuyor

FreeDoom

New member
John Koryl, RealReal’in CEO’su olarak ilk birkaç ayını müşterilerin dolaplarını temizleyerek geçirdi. Şirket yakın zamanda sunduğu lüks mallara ilişkin nakliye politikalarını değiştirmişti ve Bay Koryl insanların buna nasıl tepki vereceğini görmek istedi. Bu yüzden ofisinde bulamadığını öğrenmek için Orange County, Kaliforniya, Long Island ve başka yerlerdeki insanların evlerine gitti.

Bay Koryl’in deyimiyle o, “bir şeyleri katlayan ve çantaları toplayan adam, çünkü benim dinlemek dışında kattığım değerin tamamı bu.”

İşine dost canlısı, silahsızlandırıcı bir hava katıyor. Ancak işi artık çok önemli: Sorunlu bir şirketin tekrar yoluna girmesinden sorumlu.

RealReal, pahalı mallarını şirkete satan müşteriler tarafından körükleniyor. Şirket, sırayla, malların kimliğini doğruluyor ve bunları web sitesinde veya Manhattan’dan Dallas ve Batı Hollywood’a kadar 12 perakende satış noktasından birinde sergiliyor. Ürün satıldığında gönderici komisyon alır. (Ürün bir yıl içinde satılmazsa ya gönderene iade edilir ya da bir hayır kurumuna bağışlanır.) E-ticaret satıcısı on yıldan fazla bir süre önce kuruldu ve çok geçmeden insanlar bu konuda abartılı sorular sormaya başladı. Francisco’lu startup perakendeyi kurtarabilir.

Ancak Haziran 2019’daki halka arzından bu yana hisse senedi yüzde 92 düştü. Lüks yeniden satış pazarı büyümeye devam ederken RealReal envanter ve diğer sorunlarla mücadele ediyor. Bazı müşterilerin hoşnutsuzluğuna rağmen şirket politikasını değiştirdi ve o yıl iki tur işten çıkarma uyguladı.

Bay Koryl, RealReal’in müşterilerini daha iyi anlamaya ve Hermes çantalarını ve 14 ayar altın pırlanta kolyelerini bağışlamaya istekli daha fazla insan bulmaya odaklandığını söyledi. 2023’ü RealReal’in “sıfırlama yılı” olarak nitelendirdi.

Şirketin Temmuz ayında sona eren çeyrek için 41 milyon dolar zarar bildirdikten günler sonra Haber ile bir araya gelerek RealReal’e nasıl yeni bir görünüm kazandırmaya çalıştığını ve bunu nasıl yaptığını bir CEO’nun izinden gitmesi gerektiğini tartıştı. kurucusu kimdi ve ürünü web sitesinde görür görmez satın alacaktı.

Bu röportaj kısaltılmış ve netlik sağlamak amacıyla düzenlenmiştir.

Aynı zamanda kurucu olan bir CEO’yu hedef alıyorlar. Dolayısıyla bu, her sektördeki her şirket için bir değişikliktir. Sanırım şu duygu var: “Kurucunun kendi damgasını vurduğuna göre kendime nasıl isim yapabilirim?” Peki, ilk altı ayda yaptığınız en büyük değişiklik neydi?

Bence bu, yapılana büyük saygı anlamına geliyor. Sürdürülebilirlik vizyonunu göz önünde bulundurarak öncülerle (hatta kadınların liderliğindeki öncülerle) dolu bir odaya girdiğimi fark ettim. Bu fırsatı ne sıklıkla elde edersiniz? Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. Onları katılmak istediğiniz şirket haline getiren şeylere büyük saygı duymanız gerekir.

RealReal 2011 yılında kurulduğunda, markayı sulandırmadan lüks mal satma fikri hem alıcılar hem de yatırımcılar için yeniydi. Yatırımcıların nihayet yatırımlarından geri dönüş almak istemeleri ve kârlılığa ulaşmak için daha sıkı bir zaman çizelgesi görmeleri nedeniyle şirketin hisseleri halka açıldığından bu yana düşüş yaşadı.

Bu sizin için ne anlama geliyor? Peki, modeli artık yeni fikir olmadığına göre şirketi nasıl konumlandırmaya çalışıyorsunuz?

RealReal’deki kale direklerinin birçok yönden değiştiğini düşünüyorum. Halka arzda herkes sonsuz büyümelerinden dolayı ödüllendirildi. Satışlar yüzde 30 veya daha fazla arttığı sürece Wall Street sizi ödüllendiriyordu. Ve sonra Kovid oldu. Dünya “Hayır, hayır, hayır, biz herkesin kâr etmesini istiyoruz” dedi.

Burada olmamın sebeplerinden biri tarihi tersine çevirerek çift haneli büyümeyi sürdürmek. Kesinlikle geçmişte olduğu gibi yüzde 35-40 oranında değil ama çift haneli büyüme sağlayabilir ve kârlı bir iş kurabiliriz.

Bunu nasıl yapacaksın?

Doğrudan mal almayı bıraktık [purchasing the merchandise outright and storing it]. Sitede sunduğumuz ürün miktarını gerçekten 100$’ın altına indirdik. Maliyet profiline gelince kemerlerimizi sıktık. Borç fazlalığımızı gidermemiz gerekiyor.

Kasım ayında RealReal modası geçmiş Şirket daha yüksek marjlar sunan ürünleri almaya odaklandığı için artık 100 doların altındaki ürünleri kabul etmemeyi içeren nakliye politikası; doğrudan alımları sınırlayın; ve daha düşük fiyatlı ürünlerde daha düşük komisyonlar sunmak. Bu süreçten ne öğrendiniz?

Geçtiğimiz kasım ayında komisyon yapımızı değiştirdiğimizde küçük bir tepki oluştu. İnsanlar Ocak ve Şubat aylarında çek almaya başladı ama bize o kadar sık imza atmıyorlardı. Bunun nedeni komisyon değişikliklerinin biraz fazla ani ve aynı anda çok fazla olmasıydı. Bu nedenle daha çok kişiselleştirilmiş yaklaşımı izliyoruz.

Bu teklifi sürdürebildiğimiz sürece, geleneksel işimizin çift haneli büyümesini sürdürebilir ve bunu diğer işlerle tamamlayabiliriz. Wall Street’in bu tür şirketlerin kârlı olması gerektiği yönündeki yeni beklentisini karşılayacağımıza inanıyoruz.

Evet, benzer fiyatlarda ve benzer kategorilerde oynayan çok değerli rakipler var. Peki bunu markalar arasında yapan var mı? Peki sahip olduğumuz tutarlılık ve rahatlıkla? Korumamız gereken hendek burası ve her gün onun beklentilerini karşılamamız gerekiyor. Amacımız budur.

Bir şirketin çekirdek müşterilerinin çok ötesine genişlemesi nedeniyle genellikle bir geri dönüşe ihtiyaç duyulur. Peki RealReal’e ne olduğunu gördün mü?

Geri çekilmekten ziyade biraz ince ayar yapmak gerekiyor. Mevcut yeteneklerimiz ve iş modelimiz ile 100 doların altındaki ürünlerle iyi ve karlı bir şekilde iş yapamayız. Ayrıca açıkçası pek iyi olmadığımız kategoriler de bulduk; bunlara hatıra eşyaları ekledik, onlara sanat ve ev ekledik., Çocuklarımız vardı ve emekli olmak zorunda kaldık. Dürüst olmak gerekirse, çoğunlukla gittiler.

Gerçek şu ki konu takı, saat, hazır giyim, çanta ve ayakkabı olduğunda kesinlikle elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.

Müşterilerle konuşurken RealReal’de sizi şaşırtan en büyük hayal kırıklığı neydi?

Bence her şey ne yaptığımız ve yapmadığımız konusunda eğitim vermekle ilgili. Ve nasıl bir fiyata geldiğimizi anlıyoruz.

“Çok mal kaybettin” derlerdi, yandım. Ne oldu ona?” Veya: “Malların kenara ulaşması çok uzun sürüyor.”

Bunların çoğu büyük ölçüde ortadan kayboldu. Şimdi gerçekten şöyle oluyor: “Eskiden bu tasarımcıyı alırdın, artık bunu yapmayacaksın.” Mükemmel bir dünyada şöyle derdik: “Tamam, her şeyi alırız.” Ama orada ekonomik bir gerçeklik mi, yoksa?

Size bir örnek vereceğim. Eskiden belirli marka kot pantolonları 100 doların üzerinde fiyatlara satabiliyorduk. Artık onlardan aynı getiriyi elde edemezsiniz. Yani onları alıp istediğinden çok daha ucuza satarak seni kızdırmak yerine, şimdilik sadece onları almayacağımızı söylüyoruz.

RealReal’de yapay zeka kullanma planı nedir?

İlki, malların kimliğini doğrulamaktı. İkinci nokta ise malların fiyatlandırılmasıydı. Artık çekime iyi bir görüntüyle başlamak için daha fazla zaman harcıyoruz ve hemen şunu söylüyoruz: “Bunu daha önce iyi görmüş müydük?” “Bu modeli zaten görüyorum, dolayısıyla metnin tamamını şimdi yazmama gerek yok. Değiştirildiğini görmediğimiz sürece tüm ölçümleri yapmak zorunda değilim.”

Yine de kimlik doğrulamasından geçmesi gerekiyor, ancak onu, aldığımız her parçanın tek seferlik olmadığı ve aniden her şeyi bir araya toplamaya başladığı farklı bir yola gönderebiliriz. Bunun gibi şeyler yapıp işletme maliyetlerini azaltabiliriz.

Sahtekarlıklar bu yıl sektörde daha büyük bir konuşma konusu haline geldi. Şirkette çalışmanızdan önce RealReal’in platformunda sahte ürünler sattığı yönünde raporlar vardı. Şu anda kendinizi bundan nasıl koruyorsunuz?

Temel olarak bu, birçok açıdan bir silahlanma yarışıdır. Süper sahtelerden nasıl bir adım önde kalabiliriz? İnsanları işe alıyoruz, teknolojiye yatırım yapıyoruz. Mümkün olan her yerde, orijinal bir ürün olmasını sağlamanın en iyi yolunu bulmak ve bunu uygun maliyetli bir şekilde yapmak için markalarla çalışıyoruz. Bu sadece görsel değil. Dokunmadır, kokudur, her neyse. Süper sahtekarlıkların bir adım önünde kalabilmemiz için araç kutumuzdaki bu araçlardan yararlanmamız gerekiyor.

Bilirsiniz, spor ayakkabı sektöründe çok fazla sahtecilik yapılıyor ve elbette sahte çantalardan çok para kazanılıyor, ancak insanlar hazır giyimin sahtesini o kadar yapmıyorlar. Bu, orijinal olmayan ürünlerden en fazla paranın kazanılacağı alanlara gerçekten odaklanmamızı sağlıyor. Bu yüzden zamanımızı ve enerjimizi herkesten bir adım önde olmaya harcıyoruz.

Ayrıca RealReal’de üzerinde anlaşmaya varılmayan bir fiyata satılan ürünlerle ilgili müşteri şikayetleri de var.

Fiyat onayı için doğru ürünleri eklediğimizden emin olmamız gerekiyor. Bunu yalnızca belirli ürün grupları için yapıyoruz. Ve eğer ilk kez başvuruyorsanız, bu oldukça fazla. Her zaman mümkün olduğu kadar açık olmaya ve mümkün olduğu kadar net hale getirmeye çalışıyoruz.

Bu noktayı baştan yanımıza almadığımızdan emin olmalıyız. Bu yüzden en iyi seçeneğiniz bir mağazaya gitmek (Real Real’in 13 nakliye noktası vardır) ve bunu bir uzmanla tartışmaktır. Aksi takdirde malları göndericiye geri göndermek zorundayız ki onlar memnun olsun ve diğer malları kazan-kazan yöntemiyle satabilelim.

RealReal’de bulduğunuzda kesinlikle satın alacağınız bir ürün veya marka var mı?

Saat ve ayakkabı için sitemizi sürekli kontrol ediyorum. Her zaman Dior veya Louis Vuitton spor ayakkabılarını arıyorum. Hiçbir zaman bulamadığınız, her zaman aradığınız o saat her zaman vardır. Geleneksel saatleri seviyorum ama 70’lerin Cartier Rolex’i var ve eğer RealReal’de görücüye çıkarsa ‘Ah, buna sahip olmalıyım’ diyorsunuz.”

Dallas’ta yaşıyorlar ve San Francisco’da da çok zaman geçiriyorlar. Peki New York’u ziyaret ettiğinizde her zaman gittiğiniz bir mağaza var mı?

dağ köyü. Belki bu çok kolaydı, o yüzden iki tane alabilir miyim?

TAMAM.

İkincim Kith. Modaya yaklaşımlarını seviyorum. Ayrıca markanın benzersiz işbirlikleri ile biraz öne çıkmasını da seviyorum. Sanırım eskiden şöyle bir ağırbaşlılık vardı: “Biz böyle çalışıyoruz; henüz beşinci caddedeyiz; biz sadece bunu yapıyoruz.” Herkesin markasını yeni müşterilere tanıtmak için farklı şeyler yaptığı bu geçişi gerçekten seviyorum. Tıpkı bizim gibi risk alan ve çok fazla test yapan markalara büyük saygım var.