Omar Elabdellaoui: Uyumaktan korkuyordum

Exxo

New member
Galatasaray’ın Norveçli futbolcusu Omar Elabdellaoui, İngiliz basınına konuştu.

Geçtiğimiz yılbaşı, çocuklarını eğlendirmek için meskeninde yeni yıl kutlaması yaparken elindeki havai fişeğin patlaması kararı şanssız bir kaza geçirerek gözünden yaralanan ve 11 ameliyatlık uzun bir tedavinin akabinde sarı kırmızılı ekipte futbola geri dönen Omar, yaşadığı şiddetli süreci anlattı.

GECE İLE GÜNDÜZÜ AYIRT EDEMİYORDUM

İngiliz basınından The Guardian’a konuşan yıldız futbolcu şunları söylemiş oldu:

Gözümde bir şey olduğunu ve temizlemem gerektiğini düşündüm lakin daha sonra yüzümün büsbütün yandığını ve her şeyin kapkara olduğunu hissettim. Birinci günlerde hakikaten denetimim yoktu. Her şey karanlıktı. Gece ile gündüzü ayırt edemiyordum. Vakit değersizdi. Bir sürü insan ve ses vardı. goremiyor ancak her şeyi duyuyorsanız, sesler fazlaca daha gürültülü bir hale geliyor.

UYUMAYA CÜRET EDEMEDİM

Uyumaya cüret edemedim. Sol gözümde birkaç günün akabinde biraz ışık belirir belirmez, karanlıktan korktuğumdan uyumaktan da korktum, gözlerimi kapatmaktan da korktum. Solumdan küçücük bir ışık gelse de, ışığı kaybetmekten korktuğum için orada olup olmadığını daima denetim ediyordum. Barutun tesiriyle yüzümün tamamı yanmıştı. Beşerler için durumun vahametini tereddüt etmeden anlatmak zordu sanırım. Bir an doktora ‘Bana sırf gerçeği söyleyin, ne kadar berbat olduğunu söyleyin’ dedim. Tabip da bana ‘Sol gözün epeyce makûs görünmüyor fakat sağ gözün, onu bilemiyoruz’ diye karşılık verdi. Söyleyiş şeklinden uygun durumda olmadığını anladım

TEKRAR GÖREBİLMEM BİR MUCİZEYDİ

Aylar süren tedavinin akabinde bir daha nazaranbilmenin kendisinde saf bir memnunluk yarattığını belirten deneyimli futbolcu, “Sahiden epey özeldi. Sözlere nasıl dökeceğimi bilemiyorum. Hayal etmeye çalışabilirsiniz, lakin bu durumda olmayan diğer biri için bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. Sol gözümü kapıyor ve sağ tarafımdaki elimi ve sağdaki tüm hareketleri gorebiliyordum. Bir duşun gerçek olması üzere bir mucizeydi. Görmenin bir hayal olduğu asla düşünülemez. Bu periyot bize tüm ömrümüz boyunca yaşadığımızdan daha duygusal anlar yaşattı. Bu yüzden meskenime döndüğü vakit fazlaca fazla gözyaşı, sarılma vardı. Aylar boyunca tek amacınız görmek olduğunda, 7/24 bunun hakkında düşündüğünüz vakit ve bunu başarabilip nazaranbildiğiniz vakit bu saf memnunluk oluyor.” diye konuştu.

BU SEVGİYİ AİLEMDEN ALMAK DEĞERLİYDİ

29 yaşındaki futbolcu, kız kardeşinden alınan kök hücre ile tedavi edilmesi hakkında ise ”Durumumun uyguna gitmesi gerçek dışıydı. Uzun bir yol olduğunu bilmemize karşın. Kardeşimin yüzde yüz uyumlu olması büyük bir fark yarattı. Erkek kardeşimin ameliyat olması istediğim bir şey değildi. Kız kardeşim bana hücrelerini vererek fazlaca şey yaptı. Bu sevgiyi ailemden almak değerliydi.” dedi.

GRUPTAN UZAK KALDIĞIM DEVİR EN SIKINTI GÜNLERİMİ YAŞADIM

Ekipten uzak kaldığı periyot hakkında ”benim için en güç vakit içinderdı” tabirini kullanan defans oyuncusu, ”Benim için idman her şeydi. İdman yapamadığım birkaç haftayı hatırlıyorum. Benim için en sıkıntı vakit içinderdı. Takımla yaptığım idmanlar ve görsel eğitim beni hayatta tutan şeydi. Bu benimle sonsuza kadar kalacak. Unutamıyorum. Benimle sonsuza kadar kalacak bir yara.” formunda konuştu.