Mircea Lucescu: Galatasaray taraftarını unutamıyorum

Exxo

New member
Daha evvel Türkiye A Ulusal Futbol Grubu ile Galatasaray ve Beşiktaş’ı da çalıştıran Rumen teknik yönetici , gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Antalya’da kamp yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Lucescu, Dinamo Kiev’in büyük bir kulüp olduğunu tabir ederek, geçen dönem başşehir grubuyla Ukrayna Premier Lig’de şampiyonluk kupası, Ukrayna Kupası ve Ukrayna Üstün Kupası’nın sahibi olduklarını hatırlattı.

‘GALATASARAY TARAFTARINI UNUTAMIYORUM’

Lucescu, Dinamo Kiev’i çalıştırmaya başladığı devirde bir kısım Kiev taraftarının kendisine gösterdiği yansıyı olağan karşıladığını ve mesleği boyunca yalnızca Türkiye’de rakip grup taraftarlarının dayanağını gördüğünü deklare etti.

Türkiye’deki taraftarlardan övgüyle bahseden 76 yaşındaki efsane teknik adam, Galatasaray taraftarını unutamadığını vurgulayarak şunları söylemiş oldu:

“Sadece Türkiye’de rakip taraftarlar bana düzgün davrandı. Galatasaray’dan Beşiktaş’a gittiğimde Ali Sami Yen’deki birinci maçta Galatasaray taraftarları beni alkışlamışlardı. Onu hiç unutamıyorum. Benim için inanılmaz bir atmosferdi. Türk futbol taraftarları inanılmaz. Futbolu düzgün biliyorlar, yakından takip ediyorlar. Futbolcuları nasıl onore edeceklerini de âlâ biliyorlar. Birtakım maçlarda natürel büyük baskı oluştururlardı. Bu natürel ki grubun gayretine olumlu yansırdı. Türk futbolunu seviyorum. Türk futbolu ortasında olmaktan daima memnun oldum. Türkiye’de geçen futbol mesleğimden onurluyum.”

‘TRABZONSPOR ŞAMPİYONLUĞA DAHA YAKIN’

Rumen teknik adam, Trabzonspor’u, Spor Toto Üstün Lig’de şampiyonluğun en büyük adayı olarak gördüğünü belirterek, ”Gerçekten güç bir devir geçiyor. Ancak başka ekiplerdeki potansiyel de ortaya çıkıyor. Üç büyüklerin düşüşü, Anadolu kulüplerinin yükselişi. Güzel futbol oynuyorlar. Trabzonspor şampiyonluğa daha yakın. Kayserispor, kupa maçında Fenerbahçe’yi eledi. ‘Üç büyükler’in bu başarısız gidişe deva bulması lazım. Kovid-19 salgını bence taraftarların tribünlerde yer alamamasından dolayı büyük kulüpleri daha epeyce etkiledi.” diye konuştu.

‘MİLLİ EKİPTE UYGUN İŞLER YAPTIM’

A Ulusal Ekipteki nazaranvi boyunca ”iyi işler” yaptığını söyleyen Rumen teknik adam şu biçimde konuştu:

“Gördüğünüz biroldukca oyuncu benim dönemimde yurt haricindeki ekiplerde forma talihi buldu. Bunu kısa vakitte gerçekleştirmeye çalıştım. Büyük liglerde oynayan futbolculara sahip olmak kıymetli. İsviçre Ulusal Kadrosu uygun bir takım. Zira genç oyunculara talih tanıyıp, öbür ülkelerin üst liglerinde oynatıp deneyim kazandırıyorlar. Hırvatistan da o denli. Büyük liglerde oynayan futbolcuları var. Arnavutluk da tıpkı biçimde futbolcuları yurt haricinde oynuyor. Genç yeteneklerle ulusal kadro daha deneyimli oluyor. Türkiye Ulusal Ekibi’nde kısa vakitte düzgün işler yaptığımıza inanıyorum. Biroldukça kadro dışarıdan futbolcu alıyor. Dış transferlerin epey olması altyapıdan gelecek gençlerin önünü kapatıyor. Türkiye, epey yetenekli, genç oyuncuların olduğu bir ülke. Yalnızca onları âlâ organize etmek gerekiyor. Oyundaki taktik kapasitelerini, randımanlarını artırmak lazım.”

‘PORTEKİZ ESKİ PORTEKİZ DEĞİL’

2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off tipi yarı finalinde Türkiye A Ulusal Futbol Ekibi’nin 24 Mart’ta Portekiz ile karşı karşıya geleceğini hatırlatan Lucescu, Portekiz’in eski gücünden uzak olduğunu belirterek, “Portekiz eski Portekiz değil. Ronaldo eski günlerinden uzak. Türkiye Ulusal Grubu, Portekiz’e nazaran daha genç. Gençlere de talih tanırsa bu maçta yeterli sonuç elde edebilir.” değerlendirmesinde bulundu.