Melinda French Gates, Gates Vakfı'ndan istifa etti

FreeDoom

New member
Bayan French Gates'in ayrılışı, dünyanın en büyük özel vakfı olan Gates Vakfı'nın gelişimindeki son adımdır. Vakıf, halk sağlığı ve kalkınmadan tarım ve eğitime kadar her yıl milyarlarca dolar bağış yapan son derece etkili bir oyuncu.

Bay ve Bayan French Gates, 27 yıllık evlilikten sonra Mayıs 2021'de boşanma planlarını açıkladığında gelecekteki yönü bir an için şüpheye düştü. O dönemde vakıf, Bay Gates'in eş başkanı olarak çalışmaya devam edeceğini ve ikisinden birinin birlikte çalışamayacağına karar vermesi halinde Bayan French Gates'in Mayıs 2023'te veya daha sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

Onun düşüncesine aşina bir kişiye göre, Bayan French Gates, eski kocasıyla olan iş ilişkisini zorlu buluyordu. Bayan French Gates, boşandıktan sonra kendisinin ve Bay Gates'in dostane bir ilişki sürdürdüğünü ancak arkadaş olmadıklarını kamuoyuna açıkladı.

Bayan French Gates, 2019'da yayınlanan ilk kitabı “The Moment of Lift”te, bazen kocasının yanında öne çıkmanın ne kadar zor olduğunu yazdı. “Bill'le konuşurken sesimi bulmaya çalışıyorum” diye yazdı, “ve bu da duyulmamı zorlaştırabiliyor.”

Çiftin 2021'deki boşanmasının ardından vakıf, daha güçlü kurumsal yönetim mekanizmaları getirmek ve faaliyetlerini profesyonelleştirmek için çeşitli değişiklikler başlattı. Vakfın büyüklüğüne (2023'te 75 milyar dolar bağış, yaklaşık 2.000 çalışan ve dünya çapında yaklaşık bir düzine ofise) rağmen, Bayan French Gates ve Bay Gates'in iki eşbaşkanlığı ve Bay Gates ile uzun süredir sıkı bir şekilde kontrol edilen bir varlık olarak kalmıştı. Eski çalışanlara ve vakıfta çalışanlara göre mütevelli heyeti karar alma sürecinin çoğunu denetledi.

2006 yılında mal varlığının büyük bir kısmını vakfa bağışlayacağını açıkladıktan sonra vakfa üçüncü mütevelli olarak katılan Warren E. Buffett, boşanmanın hemen ardından 2021 yılında görevinden istifa ederek katılmayacağını açıkladı. ihtiyaç duyulacağını ancak katkıda bulunmaya devam edeceğini söyledi. Bir sonraki yıl vakıf, yönetim kuruluna altı mütevelli heyeti ekledi.