‘Marmara’da sabit kalanlar öldü, balık vefatı yok’

TerraNova

New member
Prof. Dr. Sarı, Marmara’da yaptığı son dalışta edindiği izlenimleri aktardı. Bu hafta suyun altındaki durumun geçen haftaya göre daha berbat olduğunu söz eden Sarı, balık vefatlarına rastlamamasının ise kendisini şad ettiğini lisana getirdi.

Sarı, şunları kaydetti:

“Geçen haftaki dalışlarımda gördüğüm görüntüler, şu an biraz daha ağırlaşmış durumda. Birtakım süngerler geçen hafta hala yaşıyordu, bu hafta ne yazık ki onların da öldüğünü gördüm. Balık vefatlarına rastlamadım, o memnuniyet verici bir durum. Hareketli organizmalar hayli şükür daha yeterliler fakat sabit yaşayan süngerler, mercanlar fazlaca büyük ziyan gördü. Ya öldüler ya da ölmek üzereler.”

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, Marmara Denizi Aksiyon Planı Uyum Toplantısı’nın akabinde deklare ettiğı aksiyon planının umut verici olduğuna değinen Sarı, alınan kararları desteklediğini bildirdi.

Prof. Dr. Sarı, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımız iki kez bu mevzuya işaret etti, irade koydular. Onun için hem Sayın Cumhurbaşkanımıza birebir vakitte Etraf ve Şehircilik Bakanımıza müteşekkiriz. Bu hareket planının hayata geçmesi ve takibi için de anladığım kadarıyla hoş bir sistem planlanıyor. Oluşturulan konseyler, süreci takip edecek ve izleyecekler, yönlendirmelerde bulunacaklar. Şu anda yapılan iş yanlışsız bir şey olmuştur, tüm taraflar bir ortaya gelmiştir, en büyük memnuniyetim budur. Marmara Denizi kelam konusu ise bütün farklılıklarımızı bir kenara bırakıp evvel denizimizi kurtarmamız gerekiyordu. Bu iradenin daima birlikte ortaya konulmuş olması epeyce sevindirici, memnuniyet vericidir.”

Prof. Dr. Sarı, yarından itibaren yüzeydeki müsilajın toplanması istikametinde irade ortaya konulmasını epey gerçek bulduğunu, stratejik planın hazırlanması sürecinde de bilim insanları olarak daha hayli çalışacaklarını kelamlarına ekledi.