Kültürel tüketim artıyor, ancak birkaçı için – Yüzde – Blog

Exxo

New member
Pandemi sırasında ilk çöken kültürel tüketim oldu ve henüz tam olarak toparlanmış değil. Sorun şu ki, dengeli bir şekilde toparlanmıyorlar: tıpkı gelirler ve servet giderek kutuplaşıyor, böylece Covid’in o üç korkunç yılında zenginler daha zengin ve fakirler daha fakir hale geldi, görünüşe göre kültür için de aynı şey geçerli. SWG ile işbirliği içinde Confcommercio Gözlemevi’nin verilerine göre bir şey oldu (Aralık ayı olarak anılır). Görüşülen her üç kişiden biri kültürel tüketimi azalttığını itiraf ediyor. Ama %10 geçmişe göre net artış gösteriyor.

Kültürel kullanımda bir başka güçlü eşitsizlik unsuru daha var: Memnun olduğunu beyan edenlerin %64’ü 100.000’den fazla nüfusa sahip merkezlerde ikamet ediyor. Kuzeyde yaşayanlar, ülkenin diğer bölgelerinde yaşayanlara göre daha memnun. Kültürel tüketim tercihlerindeki farklılıklar aynı zamanda eğitim niteliğiyle de bağlantılıdır: daha yüksek eğitim düzeyine sahip olanlar daha fazla harcar ve bu da genellikle daha elverişli bir ekonomik duruma tekabül eder.

Kültürel tüketimi kısmaya zorlanan aileler arasında kitap, sinema ve konserlerin kısıtlanması barların, restoranların ve giyimin ardından geliyor. Ancak görüşülenlerin %24’ünü hala ilgilendiren sağlık ve gıda konusundan önce geliyor.

Kategorilenmemiş | Yorum yok “