Kılıçdaroğlu: Türkiye’de değişim rüzgarları esiyor

TerraNova

New member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim davetiyle başlatmış olduğu “Milletin Sesi” mitinglerinin birincisinde Mersinlilere seslendi.

Öğrenci, esnaf ve çiftçilerin konuşmasından daha sonra kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, “her insanın şunu epey âlâ bilmesini isterim. Bizim kitabımızda ümitsizlik yok. Az evvel kardeşlerim konuştu. İçim dağlanarak izledim. 21. yüzyılın Türkiye’si bunu hak etmiyor. 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. İki üniversite bitiren işsiz geziyorsa bu ayıp kime ilişkin? Türkiye’yi bu ayıptan çekip çıkaracağız.” sözlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu şöyleki devam etti:

“Biz bütün gerçekleri halkımıza anlatmak zorundayız. Dün TÜİK’e gittim. Enflasyon deklare ettilar. Bunlar devletin memuru mu, sarayın memuru mu? Siz meskeninize alışveriş yapmıyor musunuz? Günlük harcamaları denetim etmiyor mu? Faturalara bakmıyor mu, deterjan alırken görmüyor mu bunlar? Talimat gelmiş ‘İndireceksin’ diye. TÜİK’in sayıları üzerinden emekli aylığını, minimum fiyatı belirliyorlar, memurun aylığını belirliyorlar. Milyonlarca kişinin aylığını düşük sayılar üzerinden belirlemeye çalışıyorlar. TÜİK yüzde 3 belirliyor, akademisyenler yüzde 9 belirliyor. Hocalar yıllık yüzde 21 değil yüzde 58 diyor. Hangisi yanlışsız? Bir yerden talimat almayanlar gerçek sayıları söylüyorlar. Ben, TÜİK’e sizin hakkınızı korumak için gittim. Oradakilere soracaktım siz hangi araştırmaları yaparak bu sonuçları buldunuz diye. Kapı duvar. Birinci sefer Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önümüze duvar ördüler. Sanıyorlar ki o duvarı aşmayacağız, sizin duvarlarınız vız gelir bize. Sarayın buyruğuna giren memurlar devlet memurları değildir artık.

Mersinlilerin huzurunda kelam veriyorum Türkiye’yi her türlü vesayetten kurtaracağım. Saray’ın vesayetinden de Türkiye’yi kurtaracağız. Dostlarımızla birlikte kurtaracağız.

“Gümrük vergisini niye sıfırlarız?”

Az evvel çiftçi iki annemiz konuştu. Sıkıntılarını anlattılar. Limonun kısımda kaldığını, satılmadığını söylemiş olduler. Bir çiftçi niçin ziyan eder? Alın teri döken bir insan niçin ziyan eder? Bu ülkenin bereketli toprakları var, bereketli havamız var, imkanlarımız var. Çalışkan insanlarımız var. niye kendi çiftçimizi değil de dışarıdan nohutu, buğdayı, mercimeği, fasulyeyi niye getiririz? Gümrük vergisini niye sıfırlarız? her insanın kazanması için birlikte gideceğiz sandığa ve bir dikta idaresini sandıkta al aşağı edeceğiz. İki Trakya büyüklüğünde alan ekilmiyor Türkiye’de.

Mersinli bir çiftçi, ‘Sayın Cumhurbaşkanı ülkede iktisatta kurtuluş savaşı olduğunu söyleyip çiftçileri savaşa davet ediyor. Çiftçinin silahı gübre, mermisi mazot, savaş uçağı tohum, tankı güç. Mühimmat olmadan çiftçi nasıl savaşacağını bilmiyor’ diye bildiri atmış. Senin bütün gayenin sarayımda nasıl otururum. Sizlerin takviyesiyle iktidar olacağız. Birinci bir hafta ortasında çiftçinin bankalara olan, tarım kredi kooperatiflerine olan borçların faizlerini sıfırlayacağız. Kelam veriyorum, çiftçinin sahiden de bu milletin efendisi yapmak benim boynumun borcu olacaktır.

Esnaf kardeşimiz de konuştu. Birebir şeyi esnaflar ortasında yapacağız. Bankalardan ya da kooperatiflerden alınan kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. ‘Faizlere karşıyım’ diyor ya bunların faizini niçin silmiyorsun?

“İlk yapacağımız işlerden biri Esnaf Bakanlığı kurmak”

Allahın müsaadesiyle iktidar olduğumuzda birinci yapacağımız işlerden biri Esnaf Bakanlığı kurmaktır. Halk Bankası’nı nitekim bir esnaf bankası yapacağız.

Ahtım var bu memlekete barışı, huzuru, sevgiyi, adaleti, demokrasiyi getireceğim. Kelam veriyorum. Mafyayla, uyuşturucu baronlarıyla işbirliği yapılan sistemi değiştireceğim. Gencecik evlatlarımızın zehirlenmesine asla müsaade vermeyeceğim. Siyaseti kirlilikten arındıracağım. Adamına göre iş bul, adamına nazaran kredi aç, rüşvet al, cebini doldur, güçlü ol… Siyaseti tümüyle kirlilikten arındıracağım. hiç bir rüşvetçiyi, yolsuzluk yapanı devlet takımları ortasında barındırmayacağım. Onların uçaklarına binenleri, paralarını alanları devletin takımlarında barındırmayacağım. Harcadığımız her kuruşun hesabını milletimize vereceğiz. Size hesap vermek benim namus borcum olacaktır.

Kelam veriyorum. 84 milyonu Londra’daki tefecilere mahkum ettiler. Vergilerin büyük kısmı oraya gönderiliyor. Üreten, alın teri döken, bu memleket için çalışan her insanın hakkını, hukukunu koruyacağım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Londra’daki bir avuç tefeciye hizmet etmekten kurtaracağım. Kelam veriyorum, bu topraklarda hiç bir çocuk yatağa aç girmeyecek. Yoksulluğu tarihe gömeceğim, bu ülkede yoksulluk olmayacak. Milyonlarca gencimiz işsizken, 4 yerden 5 yerden 6 yerden maaş alan sistemi bitireceğim. Hakça bir nizam gelecek.

Gençlerimiz, KPSS’den 80-85-90 puan alıyorlar. Sözlüye gelince torpilleri yok eleniyorlar. Bu tertibi değiştirmek Kemal kardeşinizin boynunun borcudur. 20 yıldır iktidardalar yurt problemini çözemediler. 1 yıl ortasında Türkiye’deki yurt meselesini çözeceğim.

“Parayla pulla, saraylarla bizim işimiz yok”

Atama bekleyen öğretmenler, engelliler, EYT’liler, sıhhat çalışanları hiç meraklanmayım. Bu kardeşiniz kendisini halka vakfetmesini bilen bir kardeşinizdir. Parayla pulla, saraylarla bizim işimiz yok. Bizim işimiz vatandaşın mutfağıyla. Bunu birlikte yapacağız ve bütün dünya bunu nazarancek.

Bayana yönelik şiddet 21. yüzyılda olur mu? Her gün bayan cinayetleriyle karşılaşıyoruz. Cinayet işliyor, mahpusa giriyor, ekip elbise, hakime saygılı… Düzgün biçimden az ceza veriliyor. Bütün bayan kardeşlerime sesleniyorum bu sistemi değiştireceğiz. İstanbul Kontratını bir hafta için yine yürürlüğe koyacağız.

Merkez Türkiye projemizi büyütüyoruz. Yakında kamuoyu ile paylaşacağız. Samandağ’dan başlayıp Mersin’e kadar bu hoş hilali bütün Akdeniz’in en kuvvetli ekonomik bölgesi haline getireceğiz. İşsizlik muhakkak olmayacak, yatırımlara boğulacak bu bölge. goreceksiniz, Akdeniz üzerinde yükselen Mersin’i bütün dünyaya tanıtacağız. Burayı bir üretim üssü haline getireceğiz.

her insanın şunu bilmesini isterim. Devir arbede, çekişme devri değil. Birleşme, birlikte olma devirleridir. Sorun memleket, vatan, bayrak, millet problemidir. birlikte olmak, bir arada olmak zorundayız. Biz toplumsal demokratız. Bizler Atatürkçüyüz, bağımsızlık savaşının ne olduğunu biliriz. Bizler emekten, alın terinden yanayız. Hiç kimsenin inancını, hayat şeklini, kimliğini siyasete materyal etmeyiz.

“Kucaklaşmaktan yanayız”

Kucaklaşmaktan yanayız. Türkiye’nin bütünlüğü, kalkınması, geleceği, hiç kimseye boyun eğmeden yürümesinin yolu birlikte olmaktır ve saraydan kaçınmaktır. Biz dünyada Yurtta Sulh, Cihanda Sulh diyenleriz. Biz kendi ülkemizde de dünyada da barıştan yanayız. İktidar olduğumuzda Suriye ile Mısır ile İsrail ile Libya ile barışacağız. nazaranceksiniz bu biçimde Mersin’deki endüstrici Orta Doğu’ya nasıl çalışıyor. Endüstrici rahatlıkla üretim yapacak ve önünü gorecek.

Türk Lirasını pul yaptılar. Türk Lirası bu ülkenin erdemi, namusudur. Türk Lirasını bir daha hak ettiği yere getirmek bizim boynumuzun borcudur. Bu iktidarın izledikleri siyaset milleti yoksullaştırmak. Buna müsaade vermeyeceğiz.

Sevgili gençler, Demokrat Amcanız olarak söylüyorum. Sizin hayalleriniz benim hedeflerim olacaktır. hiç bir hayalinizi yere düşürmeyeceğim. Ümitsizliğe kapılmayın görün Türkiye nasıl şaha kalkıyor.

(Patates Soğan güle güle Erdoğan sloganı) Göndereceğiz, göndereceğiz. Değişim rüzgarları esiyor Türkiye’de. Hangi duvarı örerlerse örsünler halk var ise bitmiştir. Hiç meraklanmayın. Erzurum’dan Hakkari’den Kars’tan Rize’den Trabzon’dan nazaranceksiniz. bakılırsaceksiniz halkın şaha kalktığını bakılırsaceksiniz. Halkın adalet, kucaklaşma istediğini goreceksiniz. Herkese söylüyorum. Ey Saray duy diyeceğiz. Geliyor gelmekte olan diyeceğiz.

Mersin’den Hakkari’ye İzmir’e Trabzon’a Çankırı’ya Çorum’a Yozgat’a Uşak’a Denizli’ye Hamburg’a Paris’e Almanya’ya Fransa’ya selam olsun. Geliyor gelmekte olan.”