Kılıçdaroğlu: İktidarda olsaydık, Türkiye, Suriyeli sorunu yaşamazdı

TerraNova

New member
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Belediye Liderleri Çalıştayı için bulunduğu Gaziantep’te ulusal ve mahallî basın mensuplarıyla buluştu.

Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul, cumhurbaşkanı adaylığı ve erken seçim ile ilgili soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Eski Ticaret Bakanı’nın yönettiği bakanlığa eser satması etik olarak yanlışsız değil. Kendisi bakılırsavinden ayrıldı, lakin hiç bir süreç yapılmadı. Yapanın yanına kâr kalır mantığı burada geçerli oldu. Olağanda olması gereken; şayet bir bakan, yönettiği bakanlığa işi ötürüsıyla, akrabaları ötürüsıyla mal satıyorsa, dünyanın her tarafınca her şeydilk evvel büyük bir ayıptır. Siz ayıbı görmüyorsunuz, çalana hesap sormuyorsunuz, çalan çaldığı ile kalıyor. daha sonra dönüp daima birlikte diyoruz ki ne olacak bu memleketin hali. Bu memleketin hali bu biçimde gitmez. Sıhhat Bakanlığı’nda da misal bir olay var. Gerçek orada da bakan değil bir yönetici. Yakınları ve akrabaları aracılığıyla Sıhhat Bakanlığı’na eser satıyor. Bizde hoş bir atasözü var, ‘balık baştan kokar’ diye. En zirvedeki malı gdolayıyorsa, aşağıdaki de malı götürmeyi kendine hak olarak görüyor. ‘O alıyor ben de alacağım, o çalıyor, ben de çalacağım’ anlayışı var. Devletin etik pahaları olan bir anlayışla yönetilmesi lazım… Devlet soyulacak bir organ değildir. Vatandaşına hizmet edecek bir organdır. Devleti soyulacak bir organ olarak gördüğünüzde Türkiye bataklığa sürüklenir.”

Erken seçim

“Erken seçimi biz iktidara gelmek için değil, bu millet beladan kurtulsun diye istiyoruz.” diyen Kılıçdaroğlu “Dün Gaziantep’i gezdim. Buyurun siz esnaf ve gazeteciler olarak bizden daha âlâ biliyorsunuz, var olan iktidar sorun çözme kapasitesini kaybetmiş bir iktidardır. Kaybetmenin de ötesinde yeni problemler yaratan bir iktidardır. Açık ve net söylemek gerekirse milletin başına bela olan bir iktidar var, bunun değişmesi lazım. (Bu tablodan ne çıkarıyorsunuz?) Bu tablodan benim bir şey çıkarmama gerek yok, millet görüyor. Bu ülkede 10 milyonu aşkın işsiz var ise, iktidar bakılırsav yapmıyor, bir avuç için çalışıyor demektir… İki milyona yakın üniversite mezunu işsiz var. Bu çocukların KYK borcunu ödemeleri için boğazına yapışmışlar. İş ver evvel iş ver parasını ödesin. bu biçimdesine temel dramatik problemler var. Bu iktidar sıkıntıları çözemez, zira Saray kendisini Türkiye’ye kapatmış durumda. Saraydakilerin hepsi hayli memnun. Bir maaş, üç maaş, beş maaş, altı maaş. Her yerden maaş alıyorlar, devleti soyulacak ganimet alanı görüyorlar. İnip de aşağıda, garibanın sıkıntısını dinle. Dinleyemez, gidemez, oturamaz, konuşamaz. Yüzü yok konuşmaya.” sözlerini kullandı.

“Kanal İstanbul’a kimse girmesin, parasını vermeyeceğiz”

Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul konusunda, “Buradan tekrar davet yapıyorum hiç kimse Kanal İstanbul olayına girmesin, ihalesine girmesin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti talan edilecek bir ülke değildir. 83 milyon kişi bir avuç haramzadeye hizmet edecek pozisyona getirilemez. Diyorlarsa ki biz gireceğiz. Allah’ın müsaadesiyle iktidar olduğumuzda bir sefer onlarla alakayı keseceğiz, ülkesiyle de ilgiyi keseceğiz. Kardeşim siz bizim devleti soyuyorsunuz, ben soyguna göz mü yumacağım? Birileri gelecek devleti soyacak e iktidar değişti biz de o soyguna devam edeceğiz. Olmaz, dünyanın hiç bir ülkesinde bu biçimde saçma şey olmaz. Hangi hukuk bunu kabul eder? Açın milletlerarası hukuku yolsuzluğu koruyan bir hususu var mı? Bir devleti soyan milletlerarası hukukun öngördüğü bir kural var mı? Onların hiç birisi yok biz haklıyız. (Gerekiyorsa tahkime mi başvuracaksınız?) hiç bir yere başvurmaya gerek yok. Parasını vermeyeceğiz. Devletin ihalesini alıp da parasını alamayan yıllardır sürüncemede kalan yatırımlar yok mu? Gidiyorlar mı mahkemeye, hiç birisi gitmiyor. Vermiyoruz kardeşim. Para yok. Niçin para yok. Kardeşim parayı ben üretim için yapacağım, fabrika açacağım. Teşvik edeceğim. Özel bölüm yatırımı yapacağım. Benim derdim, işsizlik ve yoksullukla uğraş. Ben bir avuç rantiyeye kar sağlayacak insan değilim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bir avuç rantiyeye çalışamaz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı adaylığı

Kılıçdaroğlu, “Biz bir ittifakın ortasındayız, ittifakımızın ismi Millet İttifakı. Bizde demokratik kurallar geçerli. Demokratik kurallar neyi öngörüyorsa, o çerçevede hareket ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı konusu gündeme gelirse oturur ittifakın bileşenleri önderleri olarak oturur görüşür sonucumızı veririz. O sonucumıza da eminim bütün arkadaşlarımız uyarlar. Karşımızda Cumhur İttifakı var, Cumhur İttifakı’nın esasen demokratik geleneği de yok. Orada bir kişi ‘ben adayım’ diyor. Herkes ağzına bant çekmiş. Onların tek nazaranvi var o ‘ben adayım’ diye bağırdığı vakit her insanın el kaldırması… Bizde fikir jimnastiği var, düşünürüz, tartışırız, uygar beşerler üzere. Karşı tarafta ise düşünme diye bir olay yok herkes aklını kiraya vermiş. Sayın Genel Lider açıklama yaptı, Mithat Beyefendi. ‘Biz ittifak ortasında değiliz’ dedi. İttifak yaparlar, yapmazlar ben müneccim değilim. Lakin onların yaptığı açıklama çok net; ‘Biz ittifak ortasında değiliz, ittifak yapma üzere bir niyetimiz yoktur’ dediler. Bizim ittifakımız aşikâr. Kimlerle masaya oturduğumuz belirli. Lokal seçimlerde de öteki seçimlerde de oturduk kamuoyuna deklare ettik. İttifak olmak zorundadır, ikili bir ittifak var Türkiye’de. Bir devleti soyulacak organ olarak gorenlerin ittifakı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin prestijini yerle bir edenlerin ittifakı. Öteki tarafta gerçek manada milliyetçilerin, yurtseverlerin, demokrasiden yana olanların ittifakı. Biz ittifakta yerimizi aldık ve devam edeceğiz.” halinde konuştu.

Suriyeli mülteciler

“Biz iktidarda olsaydık, Türkiye, Suriyeli sorunu yaşamazdı.” diyen Kılıçdaroğlu, “Bazı sayılara bakılırsa Gaziantep’te en az 500, birtakım sayılara nazaran 700 bin Suriyeli var. Doğurganlık oranları yüksek, kendi ülkelerine gitmek istemiyorlar. Burada yerleştiler, ticaret yapıyorlar. Endüstrici için de Gaziantepliler için de önemli sorun olmaya başladı. Kilis’te yaşayan Suriyeli sayısı bizim vatandaşlarımızdan daha fazla. Suriye’de barış ortamının sağlanması, Türkiye ve Suriye içindeki ilgilerin geliştirilmesi lazım. Suriye konusunda Avrupa Birliği’nin harekete geçmesi lazım. Suriye’nin yolları, köprüleri, hastaneleri yapılmalı. Bunu yapacak Avrupa Birliği’dir, daha sonrasında buradaki Suriyelilere ‘kardeşim konutunuz, yolunuz, okulunuz, hastaneniz var, buyurun kendi ülkenize gidin’ dememiz lazım. Bunu Avrupa Birliği yapar mı, yetkililerin bize söylemiş oldukleri, ‘elimizden gelen her türlü katkıyı yaparız’ diyorlar. Biz de bu çerçevede siyaset izliyoruz, hükümeti de bu çerçevedeki siyasete ikna etmemiz lazım.” sözlerini kullandı.