İşte sanatçılara, “düşük katkılı” işçilere özel sosyal yardım – Percentage – Blog

Exxo

New member
Verona Arena'daki Şovun Karanlık Yüzü

Verona Arena’daki Şovun Karanlık Yüzü

Onunla yıllarca her sabah parkta, koltuğunun altında bir gazeteyle karşılaştım. Koşmuyor, ağırlık kaldırmıyor, jimnastik yapmıyor: gazete, Repubblica veya Corriere okumak için parka gidiyor. O bir piyano bar piyanisti, çok iyi, genellikle kendini klasik müzikle sınırlıyor ve zevk meselesi değil: “Yani SIAE’ye para ödemek zorunda değilim” diye açıklıyor bana. Covid ile çalmayı bıraktı: bir yılı aşkın süredir çalışmayan ve artık para kazanamayan birçok müzisyenden biri. Diğer şov dünyası çalışanları kendilerini başka bir sektörde yeniden keşfetmeyi başardılar: Roma’nın tarihi merkezinin hemen dışındaki bir bölge olan San Giovanni’deki bir ortaokulun öğretmen arkadaşı bana, okul yılının başında onlara bir öğretmen olarak geldiğini söyledi. İtalyan vekil öğretmen, başarılı bir dizinin oyuncuları arasında oldukça tanınan genç bir oyuncu. Tanımı gereği birkaç istikrarsız ve süreksiz profesyonel kategoriden sanatçılar için – ve belki de sadece değil – Covid zamanında bir B planına sahip olmak her zaman iyidir. Bu nedenle Sostegni bis Kararnamesi’nde bugün onaylanan refah kuralları gerçekten önemlidir: Sonunda işsizlik ödeneği gelir, nihayet emeklilik ve hastalık yardımları, diğerlerinden farklı bir mesleğe, yılda dokuz ay çalıştığı bir mesleğe uygun kriterlerle ödenir. yıl, ama belki 90 gün, belki daha da az. Geri kalanında da okursun, hazırlanırsın, başka bir şey yaparsın, zaten kazanmazsın, aidat ödemezsin, hak tahakkuk etmez.

Kültür Bakanı Franceschini, “kategorilerin dikkatli bir şekilde dinlenmesinin sonucu olan, merakla beklenen yönetmeliklerden” bahsediyor ve aslında tüm bunlar olmadan duruşmalar yapılmayalı, taslaklar ve yasa tasarıları sunulmayalı uzun zaman oldu. sonra nihai bir kurala götürür. Ve bunun yerine, Covid ile, tüm bir işçi kategorisi için asgari koruma eksikliğinin adaletsizliğini vurgulayan faaliyetlerin uzun süre durdurulması karşısında, “son iki yılda ortaya çıkan çarpıklıkları” düzeltmek için kurallar geldi. bakanın da kabul ettiği gibi, pandemiyle birlikte artık sürdürülemez hale geldi”.

Tüm aboneler korumalara erişebilecek. Doğum yardımı için ödenek, son 12 ayda alınan gelire göre hesaplanır (önceden son 4 haftaya dayanıyordu). Hastalığa erişebilmek için 40 günlük çalışma için ödenen katkı payları yeterlidir (önceden 100 idi). Ulusal Sağlık Hizmeti yardımlarının, katkı paylarının ve ekonomik hastalık ve analık yardımlarının hesaplanmasında kullanılan azami referans maaşı 67,14 avrodan 100 avroya yükseldi. Ve yine, Emekli Sandığına (FPLS) kayıtlı tüm işçiler, iş kazaları veya meslek hastalıkları için Inail tarafından otomatik olarak sigortalanır. Opera vakıfları orkestra oyuncularını sigortalamakla yükümlüdür. Bir de işsizlik parası var, ne yazık ki, en fazla altı ay sürecek olsa bile. İşçi Statüsü’nün yıl dönümüne ve geçici de olsa ve sadece Covid’e özel meslek mensuplarına hastalık hakkının başlamasına birkaç gün kala müjdeli haber.

Yazılı Covid-19, Kültür, Eşitsizlikler, Çalışma | Yorum yok “