İnternet bağımlılığında arabulucu devri!

VeniVidiVici

New member
İzmir’de yaşayan 48 yaşındaki 2 çocuk annesi Canan Hacıkabak, çocuklarının internet ve telefon kullanımlarının bağımlılık haline gelmesi halinde tahlili arabulucuda buldu. Kendi formlarıyla çocuklarının internet kullanmalarını sınırlayamayan Hacıkabak, Müzakereci Arabulucular Derneği’nin kapısını çaldı.

İzmir’de 2 çocuğuyla birlikte yaşayan sınıf öğretmeni Canan Hacıkabak 19 yaşındaki oğlu Buyruk Tuna Aslantaş‘ın internet kullanmasına hudut getiremediğini deklare etti. Bu durumun son 6 yıldır ortalarında problemlere sebep olduğunu söyleyen sınıf öğretmeni, Oğlu Emir’in internet teşebbüsünü engellemek için her gün bilgisayar kablosunu yanında götürerek ortalarındaki arbedenin fitilini ateşledi. Son deva olarak Müzakereci Arabulucular Derneği‘nin kapısını çaldı. Canan Hacıkabak Arabulucular Derneği’nde yaptığı muahedeyla çocuklarıyla orta yolu buldu.

“6 YILDIR TAHLİL BULAMIYORDUM”

Oğlunun son 6 yıldır devam eden internet bağımlılığı sürecini anlatan Hacıkabak, “Eşimle ayrıldığım için Buyruk üzerinde otorite kuramıyordum. Bilgisayar ile hayli haşır neşirdi. Bu durum bağımlılık haline gelince ‘bilgisayarı kullanamasın’ diye fişi alıp yanımda gdolayıyordum. Mecbur kalınca kabloyu yok ederek sorunu çözmeye çalıştım. Konutta önemli kavgalarımız oluyordu, kapılar çarpılıyordu. daha sonra Müzakereci Arabulucular Derneği’ne geldik. Burada bir vakit çizelgesi yaptık. Buyruk ne vakit bilgisayara gireceğini muahedeye bakarak ayarlamaya başladı” tabirlerini kullandı.

“KIZIM İREM DE BİREBİR MESELELERİ YAŞIYORDU”

Birebir meseleleri 12 yaşındaki kızı İrem‘in de yaşadığını söyleyen sınıf öğretmeni, İrem ile de ortalarındaki problemleri arabulucular yardımıyla çözdüklerini söylemiş oldu.

“ANNEME HAKSIZLIK YAPTIĞIMI DÜŞÜNDÜM”

İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Matematik Kısmı’nda 1’inci sınıf öğrencisi olan Buyruk Tuna Aslantaş arabulucular hakkındaki kanılarını paylaştı. Arabuluculara giderken huzursuz olmadığını söyleyen Aslantaş, bu muahededen şad kaldığını şu sözlerle tabir etti;

“bir süre daha sonra internete fazla vakit ayırdığıma ben de ikna oldum. Buradan çıktıktan daha sonra hem anneme tıpkı vakitte kendime haksızlık ettiğimi düşündüğüm vakit içinder oldu.” Birebir meseleleri yaşayan kız kardeşi İrem de: “Yaz tatilinde telefonum bozuldu ve annem tamir ettirmedi. çabucak sonrasında arabulucuya gelip, bir muahede yaptık. Buna nazaran hafta içi telefon kullanma hakkım 45 dakika, hafta sonu ise 1,5 saat olacak. Evvelden her elime aldığımda geçirdiğim müddet 2 saati buluyordu. Ödevlerime vakit kalmıyordu. Gün ortasında etüde ve okula gittiğim için ders çalışmaya vakit kalmıyordu. Annemle uyuşmazlıklarım başladı. bu türlü çözmeyi deniyoruz” formunda açıklamalarda bulundu.

“İKİ TARAF DA ORTA YOLU BULDU”

İki tarafın da orta yolu bulduğunu söyleyen Müzakereci Arabulucular Derneği Lideri ve ideoloji öğretmeni Feridun Balcı, bu durumun jenerasyon çatışmasından kaynaklı olduğunu söylemiş oldu. Ebeveynlerin kimi vakit baskı hallerini kullandığına değinen Balcı, yapılan muahede içeriğinden bahsetti;

“Çocuklar istediklerinde bir yolunu bulup, internete ulaşır. Kalıcı tahlil kazan kazandır. bu biçimde muahedeyi bozması için bir sebep yoktur. İki taraf da muahedeyi sürdürmek ister. Burada bir vakit idaresi yapıyoruz. Okul, şahsi bakım, yol için gereken vakit içinderı çıkardığımızda kalan boş vakti ikiye ayırıp bir kısmında ders çalışmasını bir kısmında dinlenip, eğlenmesini öneriyoruz. Diyelim ki, 5 saat boş vakti kaldı. Anneler 4,5 saat ders çalışıp yarım saat eğlenmesini isterken çocuk da 4,5 saat internete girip yarım saat ders çalışmaktan yana tercih kullanıyor. Uzlaşı sağlamak için sorular soruyorum. bir süre daha sonra iki taraf da orta yolu buluyor. Mukaveleyi imzalayıp telefonla takibini yapıyoruz.”