Gün Öncesi – şahsi tüketim harcamaları, tüketici hissiyatı, GSYH

FreeDoom

New member
Muharrir – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Tahvil getirileri yükselip yatırımcılar finans ve güç paylarına dönerken teknoloji payları Salı günü piyasaları baskıladı. Günün birçoklarında Nasdaq kırmızı bölgedeydi ve uzunca bir süre de orada kaldı.

ABD, stratejik petrol rezervlerini kullanıma açma konusunda öteki ülkelere katıldıktan daha sonra petrol meblağları yükseldi. Bu, tüketiciler için akaryakıt fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan bir hareket lakin bu geçiş çoklukla birkaç haftayı buluyor.

Bu ayrıyeten Lider Joe Biden’in, enflasyonu denetim altına alma yollarından da biri: Ekim ayında TÜFE oranı, 31 yılın en süratli temposunda yükseldi.

Reuters raporuna nazaran IHS Markit anketlerinden biri, işgücü kıtlığı ve hammadde gecikmeleri ile birlikte ABD’nin iş aktivitesinde Kasım ayında yavaşça bir yavaşlama yaşandığını gösterdi. İmalat bölümündeki güçlenme sebebiyle hala genişleme bölgesindeler.

Perakendeciler, tatil dönemine girerken tedarikle ilgili problemler bildirmeye devam ediyor. Best Buy, dördüncü çeyrekte daha yavaş karşılaştırılabilir satış büyümesi öngördükten daha sonra payları düşüş yaşadı.

Perşembe günkü Şükran Günü tatili öncesinde bugün yayımlanacak birfazlaca bilgi olacak. Piyasalar Cuma günü yine açılacak lakin erken kapanacak. Ve biz, Fed’in son toplantısının tutanaklarını edineceğiz.

Bugün piyasaları etkilemesi olası üç gelişme:

1. şahsi tüketim harcamaları

Besin ve enerjiyi hariç tutan şahsi tüketim harcamaları fiyat endeksi, Ekim ayında aylık bazda %0,4 yükselmiş olabilir. Eylül ayında %0,2 yükseliş hayatıştı. Investing.com tarafınca takip edilen analistlere göre Eylül ayında %3,6’lık büyümenin akabinde yıllık bazda büyüme kestirimi de %4,1 puan istikametinde. Bilgiler TSİ 17.00’da paylaşılacak.

2. Michigan tüketici hissiyatı

ABD’nin Kasım ayı tüketici hissiyatı için son okumanın, 66,8 puanlık birinci kestirimlere kıyasla 66,9 puana hakikat yükselmiş olacağı düşünülüyor. Rapor, TSİ 17.00’da paylaşılacak.

3. GSYH okuması

Üretilen tüm mal ve hizmetlerin toplamı olan GSYH, üçüncü çeyrekte %2,2 büyümüş olabilir. Dataları TSİ 15.30’da alacağız.