Gün Öncesi: endüstriyel üretim, ham petrol ve gaz stokları

FreeDoom

New member
Muharrir: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Ağustos ayında enflasyonun beklenenden daha fazlaca düştüğünü gösteren bilgiler, Fed’in nasıl karşılık vereceği konusunda yeni bir kaygı dalgası yarattıktan daha sonra borsa düşüş yaşadı.

Merkez bankası gelecek hafta toplanıyor ve aylık varlık alımlarını azaltma tarihini tartışmaları bekleniyor.

Bu sonucun vakit içindeması, yatırımcıların güzelleşme sürecine ait coşkusunda gelgitlerle düzgün vakit içinderın bittiğine dair kaygı hissetmesinden dolayı piyasalara dalgalı bir ay yaşattı.

Çalışma Bakanlığı, Ağustos ayı tüketici fiyatlarının altı ayın en yavaş temposunda yükseldiğini söylemiş oldu. Temmuz okuması da evvelki aya göre bir nebze düşüktü. Fed yetkilileri öteden beri enflasyonun süreksiz olacağına inandıklarını söylüyor.

tıpkı vakitte günlük malların tüketici fiyatları hala yüksek. Ve geçen hafta üretici fiyat enflasyonuna ait daha kuvvetli okumalar gördük.

Sırada Perşembe günü perakende satış sayıları var.

Kar dönemini büyük oranda geride bırakmış olsak da bu hafta dikkat çeken diğer bilgiler var. Bugün piyasaları etkilemesi mümkün üç gelişme şu biçimde:

1. Endüstriyel üretim

Investing.com tarafınca takip edilen analistlere nazaran Ağustos ayı endüstriyel üretim büyümesinin, Temmuz ayında gördüğü %0,9’dan %0,4’e düşmesi olası. Bilgiler TSİ 16.15’te paylaşılacak.

2. ABD ham petrol stokları

Bu hafta Körfez kıyılarını vuran yeni bir fırtınayla birlikte gözler petrolde. Geçen hafta ABD’nin ham petrol stoklarında, bundan evvelki hafta gördüğü düzeye bakılırsa iki katı aşınma olduğu görülüyor. Analistler, evvelki hafta görülen 1,529 milyon varillik düşüşün akabinde 3,903 milyon varil düşüş daha bekliyor. Güç Bilgilendirme Dairesi, raporu her zamanki saatinde paylaşacak.

3. Akaryakıt stokları

Akaryakıt stoklarında da düşüş bekleniyor lakin düşüşün temposu değerli ölçüde yavaşlamış olabilir. Investing.com tarafınca takip edilen analistler, bundan evvelki hafta yaşanan 7,215 milyon varillik büyük düşüşe kıyasla 1,967 milyon varillik bir düşüş bekliyor.