Fox, New York emeklilik fonları tarafından seçim sahtekarlığı nedeniyle dava ediliyor

FreeDoom

New member
New York City emeklilik fonları Salı günü Fox Corporation’a ve yönetim kuruluna dava açtı ve şirketi 2020 başkanlık seçimleriyle ilgili yalanları yaymaya devam etmesi nedeniyle kendisini hakaret davalarına maruz bırakarak hissedarlara karşı görevlerini ihmal etmekle suçladı.

Delaware Kançılarya Mahkemesi’nde açılan dava, Fox’un Nisan ayında Dominion Voting Systems’in açtığı 787,5 milyon dolarlık gişe rekorları kıran hakaret davasını sonuçlandırmasından bu yana en önemli hissedar davası oldu. Şehrin beş emeklilik fonu yaklaşık 800.000 mevcut ve emekli çalışanı temsil ediyor ve değeri 253 milyar dolar.

“Ne yazık ki, yöneticilerin ve yönetim kurulunun yanlış olduğunu bildiği komplo teorilerinin defalarca tekrarlanmasına izin verme konusunda uzun bir geçmişe sahip olan bir şirketin hissedarlarıyız; buna rağmen, iftira davalarının çok açık ve mevcut tehlikesi “hissedarların itibarını aşındırıyor” değeri,” dedi emeklilik fonlarını denetleyen New York City denetçisi Brad Lander. “Ve hükümet reformlarını uygulamaya yönelik hiçbir çaba gösterilmedi.”

Denetleyicinin sözcüsü, fonların Fox News’in ana şirketi Fox Corporation’ın uzun vadeli hissedarları olduğunu söyledi. Fonların elinde 31 Temmuz itibarıyla 28,10 milyon dolar değerinde yaklaşık 857.000 hisse bulunuyordu.

Oregon’un kamu çalışanları emeklilik fonunu temsil eden Oregon Eyaleti, Fox’a karşı açtığı davada New York fonuna katıldı.

Fox Corporation’ın bir sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Dava, Fox’u 2020 ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarının ardından eski Başkan Donald J. Trump ve müttefiklerinin oylamada hile yapıldığına dair asılsız iddialarını güçlendirerek izleyicilerini yatıştırmaya çalışmakla suçluyor. Yönetim kurulu üyelerinin yanlış anlatı nedeniyle hakaret davası riskinin bulunduğunu bildiklerini, ancak bunu “bilinçli olarak göz ardı ettiklerini” ve bu riski en aza indirmek için iyi niyetle çaba göstermede başarısız olduklarını söyledi.

Fox Corporation yönetim kurulu üyelerine ve diğer yöneticilere karşı açılan davada, “Davalılar, Fox News izleyicilerini hayal kırıklığına uğratmak yerine, potansiyel olarak çok büyük mali sorumluluk ve potansiyel olarak daha büyük iş etkisi yaratacak esaslı hakaret iddialarında bulunmayı tercih etti” deniyor. Yönetim kurulunda, şirketi kontrol eden medya patronu Rupert Murdoch ve oğlu Lachlan Murdoch da yer alıyor.

Fox, seçim komplo teorilerinin yayılmasının ardından çok sayıda hukuki mücadeleyle karşı karşıya kaldı.

Fox’u komplo teorilerine dahil eden bir seçim teknolojisi şirketi olan Dominion tarafından açılan hakaret davası, keşif sürecinin bir parçası olarak yayınlanan çok sayıda iletişimin, birçok Fox yöneticisinin ve sunucusunun söyledikleri yalanların yayıldığına inandığını ortaya koymasının ardından birçok olumsuz manşete yol açtı. hala yayınlandığına inanmıyordum.

Duruşmanın Nisan ayında Delaware’de başlayacağı gün Fox, Dominion ile 787,5 milyon dolar karşılığında anlaştı; bu, bir hakaret davasında şimdiye kadarki en büyük anlaşmalardan biri. Fox, başka bir oylama teknolojisi şirketi olan ve şirkete 2,7 milyar dolarlık dava açan Smartmatic’ten de benzer bir davayla karşı karşıya. Bu davanın 2025 yılına kadar görülmesi beklenmiyor.

Anlaşmanın ardından, iki Fox Corporation hissedarı Nisan ayında yönetim kurulu üyelerine hakaret davası tehdidine yanıt vermedikleri ve şirketin itibarına zarar verdikleri için dava açtılar; bu iddialar New York fonlarındakine benzer.

Haziran ayında Fox News, kanalı düşmanca bir işyerine izin vermekle ve onu Dominion davasında yanıltıcı açıklamalar yapmaya zorlamakla suçlayan eski yapımcı Abby Grossberg ile anlaşmak için 12 milyon dolar ödedi.

Temmuz ayında, Fox News’un, temelsiz ve yaygın bir komplo teorisinin parçası olarak 6 Ocak’ta Kongre Binası’na düzenlenen saldırıda gizli hükümet ajanı olmakla suçlanan Ray Epps, ağ ve eski sunucusu Tucker Carlson’a hakaretten dolayı dava açtı ve tazminata ilişkin belirtilmemiş dava.

Geçen ay Fox, Dominion davasının ele alınmasına liderlik eden baş hukuk yetkilisi Viet Dinh’in yıl sonunda görevinden ayrılacağını duyurdu.

New York fonlarının davasında istenen tazminat belirtilmese de Bay Lander, şirketin yönetim kurulunun “hissedarları birleştirmesi” gerektiğini söyledi. Fonların aynı zamanda şirkette yönetişim ve etik reformları da istediğini söyledi.

Bay Lander, aralarında polis ve itfaiyeci fonlarının da bulunduğu şehrin beş emeklilik fonunun hepsinin bu çabaya katılma yönünde oy kullandığını söyledi.

“750.000 emekli ve gelecekteki emekliler arasında çok sayıda Fox News izleyicisi var” dedi ve “ama hiç kimse önlenebilir davalar yüzünden parasını kaybetmekten hoşlanmaz” dedi.