Foremost Group'un CEO'su Angela Chao trafik kazasında hayatını kaybetti

FreeDoom

New member
Bir nakliye şirketinin genel müdürü ve Amerikan siyasetinde ve Çin'le iş ilişkilerinde önemli bir rol oynayan bir ailenin parçası olan Angela Chao, geçen yıl öldü. pazar günü trafik kazası geçirdi Teksas. 50 yaşındaydı.

Ailesi onun ölümünü doğruladı. Kazanın ayrıntıları başlangıçta bilinmiyordu.

Bayan Chao, 2018 yılından bu yana, küresel bir dökme yük gemisi filosu işleten Chao ailesinin Foremost Group'unun başkanı ve genel müdürü olarak görev yapmaktadır. Gemiler demir cevheri ve soya fasulyesi gibi malları taşıyor.

Eski Başkan Donald J. Trump döneminde Ulaştırma Bakanı ve Başkan George W. Bush döneminde Çalışma Bakanı olarak görev yapan Elaine Chao'nun kız kardeşiydi. Elaine Chao, Senato'daki Cumhuriyetçi lider Kentucky Senatörü Mitch McConnell ile evli.

Angela ve Elaine Chao'nun babası James SC Chao tarafından yönetilen Chao ailesi, hem ABD hem de Çin'deki yakın siyasi ve ticari bağlarıyla dikkat çekiyor. Bay Chao, 1940'ların sonlarında Çin ana karasındaki mağlup Milliyetçilerle birlikte Tayvan'a kaçtı. 1958'de Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı ve 1964'te Foremost Group'un kurulmasına yardımcı oldu. Daha sonra, Şangay'dan Çin cumhurbaşkanı olan ve 2022'de ölen eski bir okul arkadaşı olan Jiang Zemin ile yakın ilişkisini sürdürdü.

Bayan Chao, her ikisi de ABD vatandaşı olan babasıyla birlikte, Çin'in en büyük şirketlerinden bazılarının yönetim kurullarında yer alan birkaç yabancı arasındaydı. Her ikisi de Çin ordusunun yanı sıra Foremost Group ve diğer müşteriler için gemiler inşa eden devlete ait bir şirket olan China State Shipbuilding'in holding şirketinin yöneticileriydi. Bayan Chao aynı zamanda Bank of China'nın eski yönetim kurulu üyesi, gemi yapımcısına en büyük borç verenlerden biri ve Çin hükümeti tarafından kurulan bir destek grubu olan Çin Dış Ticaret Konseyi'nin eski başkan yardımcısıdır.

Bay Chao, kızı hakkında yaptığı açıklamada, “Amerika'da doğmuş olmasına rağmen, köklerini asla unutmadı ve hayatı boyunca Doğu ile Batı arasında anlayış köprüleri kurulmasına yardımcı oldu” dedi.

“Onu bu kadar genç yaşta kaybetmek hayal bile edemeyeceğimiz bir şeydi ve tüm ailemiz büyük bir acı içindeydi” dedi.

Altı kızından en küçüğü olan Angela Chao, 1973 yılında Long Island'ın kuzey kıyısındaki Syosset, New York'ta doğdu ve Westchester County'nin varlıklı bir kasabası olan Harrison, NY'de büyüdü. 1994 yılında Harvard College'dan üç yılda mezun oldu.

Smith Barney'de finans alanında kısa bir süre çalıştıktan sonra 1996 yılında aile şirketine katıldı ve daha sonra Harvard Business School'dan MBA derecesi aldı. Foremost Group'un genel müdürü olarak Bayan Chao, alternatif yakıtları yakabilen yeni, daha yeşil gemilere yönelik siparişleri vurguladı.

2019'daki bir röportajında ”Küçük bir kız olarak babamın yaptıklarından her zaman etkilenmiştim” dedi.

“Bu mirasın bir parçası olmaktan her zaman büyük gurur duydum” diye ekledi.

Chao ailesinin Çin'le ticari bağları, Elaine Chao'nun, Çin'den yapılan ithalatlara geniş gümrük vergileri uygulayan Başkan Trump döneminde ulaştırma sekreteri olduğu dönemde dikkat çekti. Ulaştırma Bakanlığı genel müfettişinin 2021 tarihli bir raporu, Elaine Chao'nun ofis personelini aile üyelerine yardım etmek için kullandığını, ancak Adalet Bakanlığı'nın iki bölümünün ceza soruşturması yürütmeyi reddettiğini söyledi.

Angela Chao, 2019 röportajında Foremost'un, Çin'in açık ara önde gelen üretici olduğu bir dünyada çoğu dökme yük gemisinin sahip olduğunun ötesine geçen Çin'e odaklandığını yalanladı.

New York'taki Metropolitan Operası'nın danışman direktörü ve Metropolitan Sanat Müzesi Başkanlık Konseyi üyesiydi.Aynı zamanda Asyalı Amerikalılara karşı ayrımcılık, karalama ve şiddete karşı kampanya yürüten Asian American Foundation'ın kurucu üyesiydi. Eğitim Komisyonu'nun eşbaşkanlığını yaptı.

Bayan Chao, 2009'daki ölümünden kısa bir süre önce Amerikalı bir finansör olan Bruce Wasserstein ile evlendi. Daha sonra, aynı zamanda Boston Celtics'in de kısmi sahibi olan, Austin, Texas'ta risk sermayedarı olan Jim Breyer ile evlendi.

Gazeteci Lally Weymouth, Bay Wasserstein'in ölümü sıralarında Bayan Chao ile tanıştığını ve yeni arkadaşını Manhattan'da bir akşam yemeğinde teselli ettiğini söyledi.

Washington Post'un editörü merhum Katharine Graham'ın kızı Bayan Weymouth, “Bu zorlu şehirde dürüsttü” dedi. “Herkesle iyi anlaşırdı.”

Bayan Chao'nun babası ve Elaine Chao'nun yanı sıra üç kız kardeşi, kocası ve üç yaşındaki oğlu hayatta kaldı.

Siyi Zhao araştırmaya katkıda bulunmuştur.