Feyzioğlu: Birinci taşı en günahsızınız atsın

TerraNova

New member
Türkiye Barolar Birliği (TBB) 36. Olağan Genel Heyeti, Avukat Özdemir Özok Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılıyor. Ankara Baro Lideri Erinç Sağkan ve mevcut TBB Lideri Metin Feyzioğlu’nun aday olduğu kongrede, fazlacalu bora yasası yapılan değişiklikle Ankara, İstanbul ve İzmir barolarının delege sayısının azaltılması kararı Anadolu barolarından gelen delegelerinin oyu yeni TBB Liderini belirleyecek. İki gün sürecek genel şurada yarın seçim yapılacak.

348 delegenin yer aldığı genel konsey 325 delegenin imzasıyla açıldı. Sağkan’ın teklifiyle Divan Başkanlığı’na Cumhur Uzun, Lider Yardımcılığına Pınar Gürsel Yıldırım ve üyeliklere Gülhanım Kara ve Rojhat Dilsiz seçildi. Divanın belirlenmesinin akabinde hürmet duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Delegelerin kendilerine verilen kartı okutup turnikelerden geçerek salona girmesi genel şurada tartışma konusu oldu. Turnikelerin kaldırılması önerildi. Turnikelerin kaldırılması için oylama yapıldı. Oy oldukcaluğu ile turnikelerin kaldırılması reddedildi.

TBB Lideri Metin Feyzioğlu, başkanlık periyodunda yaptığı faaliyetlere ait konuştu. Feyzioğlu, avukatlık mesleği ve hukuk devleti açısından sıkıntı süreçlerden geçildiğini ve bu sürecin devam ettiğini söyleyerek, “Fırtınalı bir denizde kasırgalar birbirini gerisine patlarken TBB’yi yönettik: Hava güneşli denizler hiç sakin değildi. Vakit geçtikten daha sonra hepimiz daha itidalli değerlendirmeler yapabiliriz ve yapmalıyız. Kurumumuzu temsil etmek yükümlülüğünü üstlenmiş olduğum için ben hisseme düşen özeleştirileri yapmakla yükümlüyüm… Sizlerden ricam beni önyargısız, zannetmeden dinlemeniz.” diye konuştu.

“Ben de nasibimi aldım”

Feyzioğlu, toplumda “ötekileştirme” olduğunu ve kamplara ayrıldığını belirterek, “Bunun kararı yaratılmak istenen algıların gerçeğin önüne geçmesi ve dünyanın tüm renklerinin siyah ve beyaza sıkıştırılmasıdır. halbuki biz avukatız, hakikat datalara dayalı fikirleri çatıştırırız. Biz daime gerçeği ararız ve gerçeğin ışığı fikirlerin çatışmasından doğar. Ben de toplumsal sorun haline gelen ötekileştirme teşebbüsünden nasibini almış meslektaşınızım. Bununla nasıl gayret ettim, daima çalışarak, tahlil odaklı çalışarak. Hizmet üreterek, hizmet arkasına hizmet koyarak.” dedi.

“Büyük küçük baro ayrımı yapmadık”

Feyzioğlu, her meslektaşına ulaşılabilir olduğunu ve kederini dert edindiğini kaydederek, “Bizim anlayışımızda biliniz ki küçük baro diye bir sınıflandırma yoktur ve hiç bir vakit da olmamıştır. vazifeye geldiğimiz birinci günden itibaren istinasız büyük küçük demeden her bir baromuz bizim için birebir bedelde ve yakınlıkta oldu.” diye ekledi.

Feyzioğlu, Türkiye’nin ortasında geçtiği “zor süreçleri” hatırlatmak gerektiğini lisana getirerek, 2010 Anayasa referandumu, Seyahat olayları, 15 Temmuz darbe teşebbüsü vb. olaylardaki tavrını “Gövdemizi taşın altına koyduk” diye tanımladı. Feyzioğlu, OHAL KHK’larına da tüzel olarak karşı çıktıklarını kaydetti. Feyzioğlu, hükümet sisteminin değiştirildiği Anayasa referandumunda bu değişikliğin “kuvvetler ayrılığı açısından sakıncasını” yurttaşlara anlattıklarını bildirdi. Feyzioğlu, TBB’nin kapatılmasıyla ilgili “yıkım sürecinin gündeme geldiğini” söyleyerek, 24 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da planladıkları miting öncesinde yaşananları şöyleki anlattı:

“Her vilayette istedikleri kadar baro kurulacak, bu barolar da kendi üst birliklerini oluşturacaktı. Bu yıkım projesine karşı demokratik gayret sürecini baştan sona örgütledik ve yürüttük. Yalnızca baro liderlerimizle değil on binlerce meslektaşımızla, milyonlarca vatandaşımızla tek yürek olduk. Türkiye Barolar Birliği, Türkiye’dir dedik. Yalnızca harekete hazırlanmadık, tüm bağlantı kanallarını zorladık. Mitingi planladık. Mitingi yapmamızdan birkaç saat evvel sayın başbakan beni çağırdı, itirazlarımızın duyulduğunu, kanun değişikliğinin kelam konusu olmayacağını söz etti. Bunu 24 Şubat mitinginden birkaç saat evvel bu binaya davet ettiğim baro liderlerimize tabir ettim…”

“yaşamımızın tahminen en güç ayı”

Sorunun çözülmesinin gerisinde mitingde hazırladığı sert konuşma yerine yumuşak bir konuşma yaptığını aktaran Feyzioğlu, “Nasılsa son birlik lideri oluyorum diye hazırladığım konuşmayı bir kenara bıraktım, makul ve uzlaşmaya açık bir konuşma yaptım. Baro liderlerimizin bilgisiyle… ömrümüzün tahminen de en sıkıntı ayıydı. Tesirli planlama, demokratik hareket ve irtibatı kullanarak aştık.” tabirlerini kullandı.

Feyzioğlu, kendisinin bir özeleştiri daha yapacağını söyleyerek, “oldukcalu baro yasasına” ait CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne verdiği iptal dilekçesini okudu. Feyzioğlu, “fazlacalu baro yasasının” Anayasa’ya uygun olmadığını anımsatarak, 80 baro lideriyle diyalog yollarını tüketmeden adım atmama sonucunı aldığı toplantıyı anlattı. Feyzioğlu, müzakere teşebbüslerinde bulunurken kimi baro liderlerinin Ankara girişinde yürüyüş ve Anıtkabir’e ziyaret planladığını kaydederek, şunları söylemiş oldu:

“Bu planlamaya bizleri dahil etmediler. Yürüyüş bana Ankara Barosu mensubu olmam ötürüsıyla SMS ile bildirildi. Sabah yürüyüşe katılan ve katılmayan baro liderlerimizle Anıtkabir’de tek beden imaj verelim görüşü hakim oldu. Tam bu sırada Eskişehir Yolu’nda haksız ve hukuksuz engelleme haberi geldi. Koştuk. Ben hayatımın en büyük yanlışını yaparak, bu süreçte. Evvel oraya gitmek yerine araçları durdurdum. İdare konseyi üyelerimiz, tamamı ve Anıtkabir’de yürüyüşe katılan baro liderlerimizi beklemekte olan baro başkalarımız ile birlikte Eskişehir Yolu üzerine hareket ettiler: Ben yarım saat ortasında çözememe ihtimalini düşünmeden yetkili makamlarla görüşmeye gittim. Oraya intikal eden yetkili makamlara epey ağır kelamlar söylendi. Bilk evvel oraya gitmeliydim. Özeleştiri bu. Haklısınız. Bir insanı hayatında yaptığı tek bir yanılgı ile yargılıyorsanız, birinci taşı en günahsızınız atsın. sıradan bir kusur değil. Ağır bir yanılgı söylüyorum size. Bilk evvel çözmek için oraya gelmeli, daha sonra yetkili makamlarla görüşmeleri bitirmeli, daha sonra yine oraya gelmeliydim. Sabah 04.00’e kadar görüşmelerim sürdü ve 10.00 üzere oraya geldim. Birtakım liderler beni protesto ettiler. Ne diyorsunuz diye. Dedim ki alışılmış kimi protesto edecekler, birlik liderini protesto edecekler. Yalnız bırakıldılar haklıdır dedim.

“Yaşama bahtı önümüzdeki periyotta düşük”

Keşke mevcut sayısı yüksek olan baro liderlerimiz Meclis’e gitseydi… Çoklu baronun tahlil değil vahim kusur olduğunu keşke Meclis’te onlar da tabir etseydi. Sonuçta hepimizin yanlış bulduğu oldukçalu baro düzenlemesi ömür buldu. Fakat yaşama bahtı önümüzdeki periyotta düşük.”

“bakılırsavden affınızı rica ediyorum”

TBB Lideri Metin Feyzioğlu’nın konuşmasının akabinde delegelere kelam verildi. Kocaeli Baro Lideri Bahar Gültekin Candemir, Birlik Lideri Feyzioğlu’nun “oldukcalu baro yasası” protestosunda Eskişehir Yolu üstündeki baro liderlerinin yanına geç geldiği için dilediği özrü hatırlatarak, “Ben özrünüzü kabul ediyorum ve bu nazaranvden affınızı rica ediyorum.” dedi.

“İlk genel şura, son olacak”

İstanbul Baro Lideri Mehmet Durakoğlu, genel heyette birinci kere ikinci bir baronun olduğunu söyleyerek, “Bu yeni çıkan yasa ile yapılmış birinci genel konsey. Bu yeni düzenle yapılmış son genel şura olacaktır. Temsiliyetteki adaletsizlik üç yıl daha sonraya taşınmayacaktır. Size güvenerek söylüyorum, kendime değil.” diye konuştu. Durakoğlu, 12 baro ile olağanüstü genel heyeti çağırdıklarını hatırlatarak, “Toplamam dedi, yeni bir yasa çıktı daha sonra 10 baro yetmez 25 baro olacak dedi. Yeni bir yasa çıktı seçim yapamazsın olağanüstü genel şurada dedi.” diyerek “fazlacalu baro yasasıyla” yapılan değişikliklere reaksiyon gösterdi.

“Biz majestelerinin avukatları olamayız”

Durakoğlu, Birlik Lideri Feyzioğlu’nun “oldukçalu baro yasasının” geri çekilmesi için heyet kurduğunu ve bu heyetin partilerle görüştükten daha sonra AK Parti küme başkanvekillerinin yasaya ait “Biz baro liderlerinin görüşünü aldık.” söylemiş olduğini anımsatarak, “Siz bir birlik liderinin baro liderine tuzak kurduğuna şahit olabilir misiniz?” diye sordu.

Durakoğlu, Birlik Lideri Feyzioğlu’nun değişmesi gerektiğini söz ederek, “Yarın şayet bu salondan bir değişimi yaratmadan çıkarsak, 35 yıldır gördüğüm itibarsızlaştırma çalışmalarını tescil etmiş olacağız. Biz majestelerinin avukatları olamayız.” dedi.

Anadolu baroları belirleyici olacak

Çoklu baro maddesiyle bir arada TBB Genel Şurası’nda oy hakkı bulunan delege sayısı da düştü. Seçimlerde evvelce 477 delege oy kullanırken, yeni düzenlemeyle bu sayı 348 olarak belirlendi. Daha evvel delege sayısı 137 olan İstanbul Barosu 13 delegeye, 53 olan Ankara Barosu delege sayısı 7’ye, 30 olan İzmir Barosu delege sayısı ise 5’e geriledi. Geride kalan 78 baroya ise 3’er delege seçme hakkı tanındı. Ayrıyeten 82 baronun liderleri doğal delege olarak oy kullanırken, bakılırsavdeki TBB Lideri ve eski liderlerin da oy kullanma hakkı var.

Delege sisteminde yapılan bu değişiklikle İstanbul, Ankara, İzmir üzere baroların aktifliği azaltılırken, avukat sayısı düşük olan Anadolu baroları güçlendirilmiş oldu. bu biçimdece Anadolu barolarının hali seçimde kıymetli rol oynayacak.